Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2017

Matečná presadila tému dvojakej kvality potravín na Rade EÚ v Bruseli

Postoj slovenskej delegácie zaznamenal podľa ministerky širokú podporu ostatných členských krajín a záväzok Európskej komisie, že sa bude touto záležitosťou zaoberať.

Slovensku sa včera v Bruseli podarilo presadiť otázku dvojakej kvality potravín v členských štátoch EÚ na zasadnutí Rady ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo. Postoj slovenskej delegácie zaznamenal širokú podporu ostatných členských krajín a záväzok Európskej komisie, že sa bude touto záležitosťou zaoberať. Uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná po skončení ministerských rokovaní.

Podľa jej slov túto záležitosť na Rade ministrov podporila výsledkami testov, ktoré na podnet ministerstva vykonala Štátna veterinárna a potravinová správa. "Tieto testy ukázali na to, že často sa pod rovnakou značkou a rovnakým obalom skrýva v rozličných členských krajinách rôzny obsah. To je pre akéhokoľvek európskeho spotrebiteľa neprijateľné a snáď aj diskriminačné," upozornila ministerka. Spresnila, že jej iniciatívu podporili aj ďalšie členské krajiny poukázaním na skutočnosť, že podobné testy robili už v minulosti.

Podľa jej slov v prospech našej iniciatívy hovorí aj rezolúcia Európskeho parlamentu z roku 2013, ktorá žiada Európsku komisiu, aby sa venovala tejto záležitosti.

Matečná skonštatovala, že eurokomisárka Věra Jourová, ktorá má na starosti ochranu spotrebiteľov, pochopila závažnosť problematiky a odkázala nemeckému ministrovi poľnohospodárstva, že v tomto spore nejde o nejaký konkrétny produkt, ale o diskrimináciu spotrebiteľov. 

Ministerka tvrdí, že zo strany eurokomisárky ide o jasné posolstvo, že táto téma je hodná, aby sa ňou zaoberali členské štáty a aj exekutíva EÚ. Komisárka Jourová navštívi Slovensko v druhej polovici marca, čo bude podľa Matečnej dobrá príležitosť na ďalšie diskusie o tejto téme, zanalyzovanie postojov jednotlivých členských krajín Únie.

Matečná upozornila, že proces rokovaní o dvojakej kvalite potravín bude dlhodobejšou záležitosťou. Podľa jej slov je však možné dospieť k nejakým záverom, ak sa do tohto procesu podarí vtiahnuť aj národné spotrebiteľské a obchodné inšpekcie.

Ministerka zároveň ocenila, že na Rade ministrov túto tému podporilo mnoho krajín, najmä tie zo strednej a východnej Európy, ale aj Fínsko či Grécko, ktoré dali jasne najavo, že dvojaká kvalita potravín existuje, a že jednotný trh EÚ to nesmie dovoliť. Proti tomuto návrhu mala najväčšie námietky nemecká delegácia.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.