Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2017

Merkelová nie je za zákaz vystúpení členov tureckej vlády v Nemecku

Nemecká kancelárka Angela Merkelová nie je napriek vážnym rozporom s Tureckom za znemožnenie vystúpení tureckých činiteľov na území spolkovej republiky.

Ako dnes šéfka spolkovej vlády vyhlásila v Berlíne, na území Nemecka platí sloboda prejavu a sloboda zhromažďovania sa, a to napriek značným odlišnostiam názorov s Ankarou a neospravedlniteľnému prirovnaniu súčasného Nemecka k nacistickému režimu z úst prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Vystúpenia členov tureckej vlády, ktoré budú v súlade s platnou nemeckou legislatívou, sú možné, ak budú riadne, včasne a otvorene ohlásené a povolené, vyplynulo z Merkelovej slov. Kancelárka sa chce podľa vlastných slov naďalej angažovať za to, aby jej krajania mohli žiť v súlade s im vlastnými hodnotami tak, ako to považujú za správne.

Merkelová netajila, že ju porovnávanie s nacistickými praktikami rozosmutnilo, a dodala, že to vlastne vždy vedie k zľahčovaniu neuveriteľného utrpenia, ktoré spôsobili zločiny proti ľudskosti národných socialistov.

Napriek mnohým spoločným záujmom s Tureckom - od tureckej komunity v Nemecku až po partnerstvo v Severoatlantickej aliancii - jestvujú medzi Berlínom a Ankarou hlboké rozdiely v názoroch na slobodu názoru a slobodu tlače, napríklad v súvislosti s uväznením spravodajcu periodika Die Welt Deniza Yücela, vyhlásila Merkelová a ubezpečila, že jej vláda využije na jeho prepustenie na slobodu všetky prostriedky, ktoré má k dispozícii.

Už v nedeľu večer sa v diskusnej relácii prvého programu verejnoprávnej televízie ARD vyslovil aj spolkový minister spravodlivosti Heiko Maas za pokračovanie dialógu s Tureckom, pretože jeho prípadné prerušenie by znemožnilo dosiahnuť pokrok v kauze spomínaného novinára, ale aj poukázať na kritizované nedostatky v krajine polmesiaca.

Inzercia

Odporúčame

Ústavný súd potvrdil pokutu pre Matoviča

Ústavný súd potvrdil pokutu pre Matoviča

Ústavný súd (ÚS) SR potvrdil rozhodnutie Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý v júni minulého roku uložil lídrovi a poslancovi OĽaNO-NOVA Igorovi Matovičovi pokutu vo výške šiestich mesačných platov.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.