Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. marec 2017

Globálna šporkasa na potraty sa už plní. Slovensko sa zatiaľ prizerá

Niektoré krajiny Európy prispejú do fondu, ktorým sa má zaplátať diera po Trumpovom stopnutí financovania potratov.
Globálna šporkasa na potraty sa už plní. Slovensko sa zatiaľ prizerá

Organizácie, ktoré riešili prístup k potratom a antikoncepcii v rozvojových krajinách prídu po Trumpovom dekréte o milióny dolárov. (Foto: Flickr.com/UnitedNationsPhoto)

Americký prezident Donald Trump podpísal štyri dni po nástupe do funkcie dekrét, ktorým obnovil tzv. Mexico City policy, teda zastavenie financovania propotratárskych organizácií po svete z federálneho rozpočtu USA.

V dôsledku jeho rozhodnutia prídu príslušné organizácie počas nasledujúcich štyroch rokov o celkovo 600 miliónov dolárov.

Na Trumpov krok zareagovala promptne holandská ministerka pre zahraničný obchod a rozvoj Lilianne Ploumen. Tá hneď na druhý deň po Trumpovom rozhodnutí spustila kampaň She Decides (Ona rozhoduje).

Cieľom iniciatívy je vyzbierať peniaze do fondu na podporu organizácií, ktoré v rozvojových krajinách zabezpečujú ženám a dievčatám prístup k sexuálnemu vzdelávaniu, antikoncepciu, testy a liečbu HIV a interrupcie.

Oficiálnym štartom iniciatívy bola otváracia konferencia, ktorá sa konala minulý štvrtok v Bruseli.

Belgický vicepremiér Alexander De Croo na konferencii radostne oznámil, že sa zatiaľ podarilo vyzbierať približne 190 miliónov dolárov, čo je približne tretina z cieľovej sumy. 

„Po troch týždňoch úsilia možno povedať, že je to celkom pekná čiastka,“ vyjadril sa De Croo. Zatiaľ najväčším jednorazovým donorom je anonymný darca z USA, ktorý prispel do fondu čiastkou 50 miliónov dolárov.

K téme: 
Budeme financovať potraty v Afrike? Zdieľať

Vlády Švédska, Fínska a Kanady prisľúbili po 21 miliónov dolárov a 20 miliónov dolárov prispeje nadácia Billa Gatesa. Belgicko, Holandsko, Dánsko a Nórsko prisľúbili príspevok každý vo výške 10,5 milióna dolárov.

Na konferencii sa zúčastnili zástupcovia viac ako 50 štátov. Svoje zastúpenie malo aj Slovensko, potvrdil náš rezort diplomacie. „Na uvedenom podujatí sa zúčastnil zástupca Stáleho zastúpenia SR pri EÚ v Bruseli ako pozorovateľ,“ uviedol pre Postoj hovorca Peter Susko.

Bohatú účasť diplomatov považujú oragnizátori za prejav podpory a sympatie. 

„Hlboko ma zasiahli podporné hlasy toľkých krajín, organizácií aj jednotlivcov. Ide o významný signál zvyšku sveta, že základné práva žien a dievčat musia byť rešpektované. Budeme pokračovať v boji, aby sa tieto práva stali realitou na celom svete,“ vyhlásila holandská ministerka Lilianne Ploumen.

Inzercia

Holandská ministerka pre zahraničný obchod a rozvojovú spoluprácu Lillianne Plouman a podpredseda vlády Belgicka Alexander De Croo na medzinárodnej konferencii She Decides (Ona sa rozhodne) 2. marca v Bruseli. (Foto: TASR/AP) 

Postoj Slovenska k samotnej kampani je zatiaľ zdržanlivý. Hoci na konferencii bol náš zástupca, vláda sa zatiaľ k iniciatíve jasne nevyjadrila. Podľa stanoviska ministerstva zahraničných vecí by rozhodnutie o prípadnom pripojení sa Slovenska k tejto iniciatíve mohlo byť prijaté iba po posúdení zainteresovanými rezortmi vlády.

Viaceré európske pro life hnutia ešte koncom januára upozorňovali, že existuje loby zo strany dánskych a holandských predstaviteľov, aby sa EÚ pridala k iniciatíve ako celok.

Dánska ministerka rozvoja Ulla Tørnæs iniciovala list eurokomisárom Mogherini a Mimicovi s cieľom, aby sa EÚ rozhodla zo svojho rozpočtu podporiť spomínaný výpadok. Tørnæs údajne chcela, aby sa jednotliví ministri zahraničných vecí podpísali pod tento list a zatlačili tak na vedenie Európskej komisie.

Z toho však zrejme nič nebude. Ako píše Euractiv, Európska komisia sa do iniciatívy nezapojí.

Do fondu tak budú môcť prispieť iba jednotlivé štáty, pričom sa očakáva, že aktívne v kampani budú najmä ambasády Holandska. Bratislavské zastúpenie však plány v tomto zmysle neavizuje.

„V súvislosti s iniciatívou ‘She Decides’ naša ambásada neplánuje žiadne špecifické aktivity alebo podujatia na podporu tejto iniciatívy,“ uviedli pre Postoj z Veľvyslanectva Holandského kráľovstva v Bratislave. Ich jedinou aktivitou bolo odovzdanie pozvánky „slovenským kolegom na konferenciu ‘She Decides’, ktorá sa konala minulý týždeň v Bruseli“.

Iniciatíva She Decides má svojich stúpencov aj odporocov, dokonca aj z chudobných krajín, ktorých sa má pomoc týkať. Nigérijská aktivistka Obianuju Ekeocha zverejnila video, kde tvrdo odsudzuje iniciatívu a nazýva ju novou kolonizáciou.

„Mnohé krajiny Západu sa rozhodli spojiť, aby vyzbierali peniaze pre potraty v Afrike, ale nie zdroje na jedlo či vodu v Afrike, nie na zdroje, ktoré by mohli Afričania využiť podľa vlastného uváženia,“ sťažuje sa Nigérijčanka.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.