NÁZOR: Izraelský veľvyslanec pri Svätej stolici o pomoci Katolíckej cirkvi Židom počas II. svetovej vojny

Prinášame vám preklad príhovoru, ktorý koncom júna predniesol izraelský veľvyslanec pri Svätej Stolici Mordechay Lewy pri príležitosti udelenia ceny in memoriam “spravodlivý medzi národmi” talianskemu rehoľníkovi Gaetanovi Piccininimu.

Som rád, že som mohol prijať pozvanie a zúčastniť sa slávnosti na počesť otca Gaetana Piccininiho, ktorý pomáhal zachrániť členov [židovskej] rodiny Cameriniovcov. Urobil všetko možné, aby zľahčil ich ťažkú skúšku, ktorej boli počas okupácie Talianska vystavení. Nechcem sa zaoberať detailmi, ktoré už predstavila moja kolegyňa Livie Linková, a okrem toho sú tu prítomní očití svedkovia, ktorí oveľa lepšie môžu porozprávať prežité udalosti.

"Bolo by omylom vyhlásiť, že Katolícka cirkev, Vatikán alebo pápež boli proti činnosti, ktorej účelom bola záchrana Židov. Skôr opak je pravdou. Pomohli každý raz, keď to bolo možné." Zdieľať

Chcel by som sa však nakrátko dotknúť témy, o ktorej sa teraz mnoho debatuje. Ide o postoj Katolíckej cirkvi počas nacistickej okupácie Ríma, keď bol život Židov v meste vážne ohrozený a mnohí z nich sa, bohužiaľ, už nikdy nevrátili z koncentračných táborov. Bez otca Gaetana Piccininiho, a ďalších mužov a žien ako on, by bol počet vyhasnutých ľudských životov oveľa vyšší. U otca Piccininiho uznávame, že ich nielen pritúlil, ale že vedel rešpektovať pôvod a totožnosť každého z nich.

Keď 16. októbra 1943 a v nasledujúcich dňoch nemecké jednotky začali prečesávať rímske geto, tak rehoľné kláštory, domy a ich sirotince otvorili svoje brány Židom. Môžeme teda odôvodnene konštatovať, že sa to dialo pod dohľadom najvyšších autorít Vatikánu a že o týchto krokoch boli informovaní. Preto by bolo omylom vyhlásiť, že Katolícka cirkev, Vatikán alebo pápež boli proti činnosti, ktorej účelom bola záchrana Židov.

Skôr opak je pravdou. Pomohli každý raz, keď to bolo možné. Skutočnosť, že Vatikán nemohol prekaziť odchodu vlaku, do ktorého sa dostali Židia pochytaní počas razie v dňoch od 16. do 18. októbra, vlastne iba posilnilo ochotu Vatikánu poskytnúť cirkevné budovy ako úkryt pre Židov.

Židovskí Rimania zažili traumatickú reakciu. V osobe pápeža videli určitého ochrancu a nádejali sa, že ich zachráni, a tým sa predíde tomu najhoršiemu. Všetci však vieme, čo sa stalo. Musíme však uznať, že vlak, ktorý odišiel 18. októbra 1943, bol jediným vlakom, ktorý nacisti vyprevadili do Auschwitzu.

Mordechay Lewy

Článok bol publikovaný v denníku L´Osservatore Romano. Publikované s jeho súhlasom. Preložil Štefan Turanský, SDB.

Foto: bernardinai.lt (Gaetano Piccinini), ncregister.com (Pius XII.)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo