Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2017

Ak Fillon nepocíti dostatočnú podporu, vzdá sa kandidatúry

Francois Fillon sa vzdá kandidatúry na francúzskeho prezidenta, ak nepocíti v nedeľu na manifestácii svojich priaznivcov v Paríži dostatočnú podporu.

Vyhlásil to jeden z Fillonových najbližších spolupracovníkov, ktorého citoval magazín Politico.

"Nemôže bojovať proti sudcom, ale nemôže už ani dlhšie bojovať proti vlastnej strane," uviedol pre magazín Fillonov blízky spolupracovník, ktorý odmietol byť menovaný.

Tím prezidentského kandidáta sa rozhodol na nedeľu zvolať na parížskom námestí Trocadero manifestáciu na podporu Fillona. Podľa francúzskeho denníka Le Monde tento plán časť jeho straníkov prijala s nevôľou.

Pravicový prezidentský kandidát v stredu vyhlásil, že bude čeliť vyšetrovaniu pre kauzu fiktívneho zamestnávania svojich rodinných príslušníkov a hrozí mu obvinenie z korupcie. Vyšetrovatelia ho predvolali na výsluch na 15. marca, čo je niekoľko dní pred zverejnením oficiálneho zoznamu kandidátov v prezidentských voľbách.

Keď sa pred niekoľkými týždňami celá kauza prevalila, Fillon uviedol, že ak bude čeliť vyšetrovaniu, vzdá sa kandidatúry.

Tento týždeň ho začali opúšťať blízki spolupracovníci. V najnovšom prieskume verejnej mienky vyjadrili dve tretiny francúzskych respondentov názor, že Fillon urobil chybu, keď nestiahol svoju kandidatúru.

Fillonov súper zo straníckych primárok Alain Juppé naznačil, že by ho mohol nahradiť v úlohe prezidentského kandidáta pravice. Podmienil to tým, že mu strana vyjadrí jednoznačnú podporu a Fillon sa kandidatúry vzdá dobrovoľne. Juppé doteraz túto možnosť odmietal.

Magazín Politico informoval, že expremiér Juppé nie je nadšený z myšlienky prevziať kandidatúru, pretože utrpel prehru v straníckych primárkach. V správe sa odvolával na Juppého spolupracovníka.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.