KULTUREVUE: Otec Brown zvolený za pápeža

Čo by sa stalo, keby počas konkláve v roku 1939 nebol zvolený za pápeža Pia XII. kardinál Eugenio Pacelli, ale istý kardinál Brown, teda Chestertonov otec Brown, ktorý vystúpil až na vrchol cirkevnej kariéry?

Pred necelým polstoročím vymyslel literárny génius G. K. Chesterton svoju najúspešnejšiu postavu, otca Browna, kňaza-vyšetrovateľa, ktorý spolu so svojou pravou rukou, konvertovaným zlodejom Flambeauom nadchol celé generácie čitateľov. Chesterton sa tejto postave prestal venovať niekedy v období Prvej svetovej vojny, aby pracoval na svojich ďalších dielach.

Otec Brown je vymyslená postava. Čo by však robil, keby naozaj existoval? Paolo Gulisano, Chestertonov biograf, viceprezident Talianskej Chestertonovej spoločnosti a jeden z najvýznamnejších odborníkov na modernú britskú literatúru (písal o Tolkienovi, Lewisovi či Wildeovi) sa pokúsil napísať román, v ktorom si predstavuje, že počas konkláve v roku 1939 nebol zvolený pápež Eugenio Pacelli, ale istý kardinál Brown, teda otec Brown, ktorý vystúpil až na vrchol cirkevnej kariéry.

K téme:
Prečo otec Brown strčí do vrecka Sherlocka Holmesa Zdieľať

Román s názvom Osudy otca Browna (Il destino di Padre Brown, Sugarco Edizioni, 2011, 248 s., 18,80 €) opisuje túto kariéru od roku 1917, keď Chesterton opúšťa postavu otca Browna, až do rozhodnutia počas konkláve. Otca Browna tak nachádzame na talianskom vojnovom fronte v Caporette medzi generálom Cadornom a tajným agentom Kiplingom, nachádzame ho v revolučnom Írsku Michaela Collinsa, v Ríme počas Mussolinovho pochodu alebo vo Frassatiho Turíne s donom Sturzom. Otec Brown sa stáva monsignorom a následne kardinálom, priateľom a kolegom Eugenia Pacelliho v službách Pia XI. a taktiež tajomného anglo-španielskeho kradinála Rafaela Merry del Val, ktorý ho používa na tajné misie vo Vatikáne.

V knihe nájdete okrem historických postáv ako Churchill či Tolkien, aj Flambeaua, ktorý sa utiahol do Španielska spolu so synom, ktorý sa v Gulisanovej predstavivosti stal kňazom a následne sekretárom kardinála Browna. Nachádzame aj Chasteronových priateľov, Belloca alebo otca McNabba, a literárne postavy ako Basila Granta a Patricka Dlaroya. Je to román, kde sa preplietajú skutočné dejiny 20. storočia s fantáziou a čitateľa vťahujú do pútavého, zábavného, vzrušujúceho a dojímavého deja. Aby sme sa dozvedeli viac, ZENIT sa porozprával s autorom knihy Paolom Gulisanom.

Po rokoch práce ako esejista je tento debutový román dosť špecifický...
Rozhodol som sa pre historicko-fantazijný román, literárny žáner, ktorý sa v Taliansku veľmi nepoužíva, ale ktorý je rozšírený v anglofónnych krajinách. Stačí, ak si spomenieme na slávnu knihu Roberta Hugha Bensona Pán sveta. Chcel som pozmeniť históriu prvej polovice 20. storočia, medzi dvoma svetovými vojnami, očami výnimočnej postavy, Chestertonovho otca Browna, ktorého vovádzam do nových dobrodružstiev, nie v úlohe „kňaza-detektíva“, ktorú vytvoril Chesterton, ale v úlohe monsignora vo viac či menej tajných službách Svätej stolice.

Otec Brown, ktorý tohto roku dovŕši sto rokov...
Presne. Pred sto rokmi vytváral génius v podobe Gilberta Keitha Chestertona postavu otca Browna. Jeden z najvýznamnejších autorov anglickej a európskej kultúry v 20. storočí, úžasný esejista a novinár, ktorý už nejaké to desaťročie očarúval anglických čitateľov, tak dal život svojej najšťastnejšej a najslávnejšej postave.

„Chesterton ukázal, ako sa svedčí o viere v spoločnosti bez záujmu, ktorá nielenže nie je katolícka, ale nie je ani kresťanská. Každý z desiatok príbehov o otcovi Brownovi je nezvyčajnou oslavou pravdy.“ Zdieľať

V čom spočíval úspech príbehov o otcovi Brownovi?
Mohli by sme povedať, že katolícky kňaz, ktorého Chesterton vytvoril, keď ešte nebol ukončený proces jeho konverzie, a naplnil sa až v roku 1922, využíval veľmi účinnú obranu Pravdy v Láske. Chesterton ukázal ako sa svedčí o viere v spoločnosti bez záujmu, ktorá nielenže nie je katolícka, ale nie je ani kresťanská. Každý z desiatok príbehov o otcovi Brownovi je nezvyčajnou oslavou pravdy. Keď som prevzal túto postavu ja a postavil ju medzi historické postavy ako kardinál Merry del Val, ktorý sa v mojom románe stáva veľkým mentorom anglického kňaza, alebo Eugenia Pacelliho, či Pia XI., urobil som z otca Browna hľadača Pravdy.

Vo vašom románe sa osud otca Browna, počas rokov v úlohe monsignora a neskôr kardinála, napokon naplní počas konkláve v roku 1939, kedy sa stane pápežom. Je zobrazený ako odvážna postava, ktorá čelí drámam Prvej svetovej vojny a je svedkom zrodu diktatúr, ktorým oponuje, a ktorý prežíva rôzne vzrušujúce dobrodružstvá. Čo však chce povedať čitateľom ako kňaz, ako pastier duší?
Že kresťanstvo v priebehu dejín stále nanovo ožíva, pretože je založené na Bohu, ktorý pozná cestu zo smrti. Uprostred drám a tragédii, nadšení a rozčarovaní sa môžu pominúť civilizácie tohto sveta, Kristove slová však ostávajú. Úloha otca Browna, či už v rímskych uliciach alebo na pápežskom stolci, je, aby opäť zazneli, aby im tento svet, ktorý ich odmieta, začal opäť načúvať. Musíme mať nádej: pesimizmus nie je črtou unavených zo zla, ale tých, čo sú unavení z dobra.

Antonio Gaspari

Článok vyšiel na portáli Zenit. Publikované s jeho súhlasom. Preložil Stanislav Gazda.

Ilustračné foto: paolomarzola.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo