Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. marec 2017

Štúdio L+S uvedie dramatizáciu knihy Sedláčka Ekonómia dobra a zla

Bratislavské Štúdio L+S uvedie prvú dramatizáciu kultovej knihy českého ekonóma Tomáša Sedláčka Ekonómia dobra a zla. Premiéra divadelného spracovania knižného bestselleru bývalého poradcu prezidenta Václava Havla a jedného z najznámejších a najcitovanejších českých ekonómov súčasnosti sa uskutoční 25. marca. V predstavení, v ktorom špičkového ekonóma čaká herecký debut, si herec Ján Jackuliak vyskúša úlohu producenta a jeho kolega Juraj Loj vymení divadelné dosky za plátno a farby.

V roku 2009 český ekonóm Tomáš Sedláček vydal vzrušujúcu publikáciu Ekonómia dobra a zla, ktorá sa čoskoro stala medzinárodným bestsellerom. Odpovede na podstatné ekonomické otázky autor hľadá tam, kde by to nikto nečakal - v najstarších príbehoch nášho kontinentu. Dejiny ekonómie a ich terminológia sa tak stávajú dobrodružnou výpravou ku koreňom našej civilizácie.
      

Keď burzový maklér príde o všetko, možno si prvýkrát začne klásť otázku, aký zmysel má ekonómia. Táto situácia sa po roku 2008 opäť stala povedomou. Je ekonómia dobrá alebo zlá? Rozdiel medzi úspešným manažérom a tulákom na opustenej ceste zrazu nie je veľmi veľký a spája ich práve túžba pochopiť vlastný pád. To isté sa prihodí aj dvom hrdinom divadelného predstavenia, ktoré vzniklo ako autorská adaptácia režiséra Rastislava Balleka. Kreácia Jána Jackuliaka a Gregora Hološku pohrávajúca sa s témou originálnym divadelným jazykom s prvkami ironického kabaretu a za živého hudobného sprievodu Sama Hošeka otvorí divákom nové obzory pri uvažovaní nad ekonomickým chodom sveta.
      

"V predstavení, v ktorom sa za niečo viac než 60 minút dozviete o ekonómii, čo ste určite dosiaľ nevedeli, osobne vystúpi aj autor Tomáš Sedláček," potvrdil TASR Ján Jackuliak, producent a herec v jednej osobe. Za projektom stojí podľa jeho slov silný tím. Dramatizáciu a réžiu zastrešuje Rastislav Ballek, dramaturgiu Zuzana Šajgalíková. Druhú postavu stvárni Gregor Hološka, autorkou choreografií je Šárka Ondrišová, tvorcom a interpretom hudby Samo Hošek a autorom vizuálu k predstaveniu je herec Juraj Loj.
      

Podľa Jackuliaka je projekt výnimočný prepájaním viacerých druhov umenia - od samotného divadla, cez hudbu, tanec, výtvarné umenie, dokumentaristiku až po umelecký preklad. "Do predstavenia vznikajú pôvodná hudba a choreografie, vizuálom k predstaveniu bude originálne výtvarné dielo a súčasťou projektu je aj dokumentárny film o vzniku diela či prvý slovenský preklad Bájky o včelách Bernarda de Mandevillea z pera Ľubomíra Feldeka," uzavrel.

 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.