Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2017

Demokrati vyzývajú Sessionsa na odstúpenie z ministerskej funkcie

K popredným predstaviteľom demokratov požadujúcim, aby sa americký minister spravodlivosti Jeff Sessions vzdal vedenia vyšetrovania údajného zásahu Moskvy do prezidentských volieb v USA, sa v priebehu dnešného dňa pridali už prinajmenšom traja republikáni. 

Sessions sa vlani - počas predvolebnej kampane Donalda Trumpa - ešte ako senátor dvakrát stretol s ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kisľakom, čo však na januárovom schvaľovacom vypočúvaní v Kongrese nepriznal.

Viacerí demokrati teraz preto požadujú, aby odstúpil z postu ministra spravodlivosti. 

Vyjadrila sa tak líderka demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová aj líder demokratov v Senáte Chuck Schumer. Pelosiová obvinila Sessionsa z "klamstva pod prísahou". Schumer zase povedal, že ministerstvo spravodlivosti by malo teraz stanoviť špeciálneho prokuratúra, ktorý by preveril vyšetrovanie údajného zásahu Moskvy do prezidentských volieb v USA, keďže Sessions ho skompromitoval. 

"Nie je nič zlé na stretnutí s ruským ambasádorom. Ak však o nič zlé nešlo, prečo ste iba nepovedali pravdu?" odkázal Schumer Sessionsovi. Diskusie, ktoré Sessions viedol s Kisľakom sa tak zdajú byť v rozpore s ministrovými januárovými tvrdeniami, ktoré predniesol na schvaľovacom vypočúvaní v Kongrese, približuje AP.

Viacerí demokratickí členovia justičného výboru Snemovne reprezentantov dnes zároveň požiadali Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) o okamžité začatie vyšetrovania vo veci týchto Sessionsových výrokov. Tie by  podľa nich mohli naznačovať porušenie viacerých zákonov vrátane klamstva členom Kongresu a krivého svedectva. 

Tieto obvinenia dnes odmietol hovorca Bieleho domu Sean Spicer, podľa ktorého bol Sessions počas vypočúvania v Kongrese "100-percentne úprimný".

Samotný Sessions dnes televízii MSNBC povedal, že ak to bude považovať za primerané, vyšetrovania sa vzdá. Tento krok od neho žiadajú už aj minimálne traja republikánski členovia Snemovne reprezentantov - Jason Chaffetz, Darrell Issa a Tom Cole. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.