Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. marec 2017

Krajiny V4 sa zhodli na potrebe odstrániť dvojakú kvalitu potravín

Dvojaká kvalita potravín v Európskej únii je problém, ktorý musí Európska komisia (EK) riešiť.

Krajiny V4 ju preto po dnešnom stretnutí predsedov vlád a ministrov pôdohospodárstva vo Varšave vyzvali, aby pripravila analýzu a návrh legislatívnych opatrení. Štvorka vytvorí spoločnú pracovnú skupinu a zlepší výmenu informácií.

S iniciatívou zvolať mimoriadny samit k tejto téme prišlo Slovensko. Premiér Robert Fico (Smer-SD) nepovažuje dvojakú kvalitu potravín za technický problém. „Ja vnímam predovšetkým mimoriadne nebezpečný politický odkaz, ktorý vytvára situácia, že občania v tej istej EÚ nemajú rovnaký prístup ku kvalitným potravinárskym výrobkom,“ uviedol.

Premiéri a ministri pôdohospodárstva krajín V4 sa zhodli, že je potrebné tlačiť na EK, aby dodržiavala závery rezolúcie Európskeho parlamentu, ktorá bola prijatá v roku 2013. Tá komisiu vyzýva, aby k dvojakej kvalite potravín zaujala jednoznačné stanovisko, aby ju analyzovala a dala odporúčanie, ako sa tomuto problému vyhnúť.

„Vítam, že apelujeme na EK, aby celý problém riadne preštudovala a odpovedala na otázku, či súčasná legislatíva dostatočne reaguje na tieto podvody. Lebo ide o zavádzanie zákazníkov v krajinách V4, ktoré nemôžeme v žiadnom prípade akceptovať ani tolerovať,“ zdôraznil Fico.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nominantka SNS) informovala, že krajiny V4 zároveň vytvoria pracovnú skupinu, ktorá bude analyzovať aj iné typy potravín, aké testovalo Slovensko. Cieľom je koordinovať postupy a vzájomne si odovzdávať informácie.

„To posolstvo, ktoré chceme dať v Európe, je, že naozaj máme jednotný trh, jedného spotrebiteľa, jedno zdravie. Preto pre nás a pre iné členské krajiny, ktoré sú súčasťou V4, je neprípustné, aby sme tvorili dve kategórie spotrebiteľov. Chceme docieliť, aby tovary, ktoré sa dajú kúpiť v jednej európskej krajine, boli rovnaké obalom a obsahom aj v inej členskej krajine,“ priblížila Matečná.

Fico je podľa vlastných slov presvedčený, že EK na túto jasnú výzvu zareaguje. Ak však bude Slovensko vidieť laxný prístup komisie k tejto téme, nevylúčil, že vláda zorganizuje občiansku iniciatívu. Pod petíciu by bolo potrebné zozbierať milión podpisov. Matečná to označila za krajné riešenie.

Dvojakú kvalitu potravín vníma ako vážny problém aj český premiér Bohuslav Sobotka. „Obávam sa, že EK tento problém podceňuje a je to chyba. Nemožno súhlasiť s predstavou, že sú tu občania prvej a druhej kategórie,“ vyhlásil. Jeho maďarský náprotivok Viktor Orbán trvá na tom, že krajiny V4 nemôžu byť miestom, kde sa namiesto potravín predáva nejaký odpad. Aktivity Slovenska, Česka a Maďarska podporuje aj Poľsko.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.