Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
02. marec 2017

Ako sa dnes zoznamujú katolícki singláči

Pred mesiacom sme filozofovali nad dilemami veriacich singláčov. Nastal čas na trochu praxe.
Ako sa dnes zoznamujú katolícki singláči

Ilustračné foto: Flickr.com/liftconferencephotos

Zuzka prišla pred niekoľkými mesiacmi do katolíckeho domu evanjelizácie Quo Vadis v Bratislave na tzv. speed dating. Teda zoznamovací večer, počas ktorého sa desať nezadaných mužov porozpráva s desiatkou single žien.

„Odrádzal ma strach z neznámeho, keďže som na speed datingu nikdy nebola. Lákala ma však možnosť spoznať ľudí, ktorých by som inde nemala možnosť stretnúť,“ spomína Zuzka. Na speed dating nešla s extra očakávaniami, ale napokon v ten večer spoznala svojho súčasného priateľa.

Tento úspech je pre organizátorov kresťanských speed datingov dôkazom, že to má zmysel. Nápad v našom prostredí vznikol pritom prozaicky. Psychológ Lukáš Pitel občas doma s manželkou vtipkovali o tom, koho zo svojich single kamarátov dať dohromady a hlavne ako.

„V tom období sme sa dozvedeli, že naši známi, šťastný manželský pár s dieťaťom, sa zoznámili na svetskom speed datingu. Tak si vravím, prečo to neskúsiť zorganizovať aj zvlášť pre katolíkov?“ spomína na začiatky Pitel.

Následne sa spojil s Monikou Hricákovou, riaditeľkou Domu Quo Vadis, ktorý sa venuje aj tejto skupine ľudí. Vysvitlo, že aj v Quo Vadise už uvažovali nad tým istým, a tak koncom januára 2016 zorganizovali prvú akciu. Pozvánky rozposlali najmä do kresťanských mailových skupín a na facebook.

„Na náš údiv, po približne 24 hodinách boli všetky miesta obsadené,“ vraví Pitel.

Momentálne v Quo Vadise organizujú už šiesty speed dating. Do organizovania sa časom zapojila aj katolícka zoznamka KatRande.org. A akcia expanduje aj mimo hlavného mesta. Teraz v marci sa v spolupráci so saleziánmi koná prvý raz aj v Košiciach (pre 20- až 30-ročných).

Šesť minút

Speed dating (v doslovnom preklade rýchle rande) spočíva v tom, že za pomerne krátky čas spoznáte viacero nových ľudí, potenciálnych partnerov. Akcia v Quo Vadise prebieha tak, že desať mladých mužov a žien má priestor, aby sa navzájom porozprávali.

Na vzájomný rozhovor za stolíkom je vyčlenených šesť minút, po ich uplynutí sa muž presunie k ďalšej dáme a takto „dookola“ obíde všetky ženy. Podstatné je, že po každom rozhovore označia diskrétne obaja účastníci na priloženom papieri „áno“ alebo „nie“, teda osobnú preferenciu, či majú alebo nemajú záujem nadviazať kontakt s daným človekom.

Ak pri preferenciách dôjde k vzájomnej zhode, organizátori poskytnú daným účastníkom vzájomný mailový kontakt. „Podmienkou však je obojstranná zhoda. To, akým spôsobom ďalej vzájomné kontakty využijú, je však už čisto na dvojici,“ uviedla spoluorganizátorka Danka.

K téme: 
Kde robia veriaci singláči chybu? Zdieľať

A čo na takýto spôsob zoznamovania hovoria samotní účastníci? Postoj sa niektorých pýtal na motiváciu aj osobnú skúsenosť. Pre zachovanie diskrétnosti neuvádzame celé mená.

Andrej prišiel na speed dating hlavne zo zvedavosti. Obavy mal len z toho, či počas rozhovoru nenastane povestné trápne ticho. Martin sa chcel jednoducho zoznámiť, túto formu už považuje za bežnú.

Naopak, Moniku trochu odrádzalo, že ide o netypickú situáciu na zoznamovanie. „Ale lákalo ma spoznať nových ľudí, prekonať samu seba a skúsiť urobiť niečo pre nájdenie toho ,pravého',“ povedala. Strach z neznámeho odrádzal aj Zuzku, ktorá napokon na základe speed datingu začala vzťah. 

Samotný priebeh hodnotia účastníci celkom pozitívne. „Atmosféra bola zo začiatku aspoň pre mňa trochu napätá, ale postupne sa aj účastníci uvoľnili a bolo to veľmi príjemné stretnutie ľudí s podobnými hodnotami,“ spomína Zuzka.

Inzercia

Niektorým sa spätne zdal čas na rozhovor prikrátky. Podľa Martina mal však každý dosť priestoru byť sám sebou, hoci mala akcia jasný scenár.

Andrej hodnotí ako negatívne, ak sa speed dating všeobecne propaguje ako rýchle rande. Lepšie pomenovanie by bolo podľa neho rýchle stretnutie, keďže ako cieľ nevníma na prvom mieste vznik vzťahu, ale spoznanie nových ľudí, ktorí sú na tom podobne. Nesprávna propagácia môže podľa neho odradiť veľa ľudí od účasti.

Ilustračné foto: Flickr.com/Greenpeace Polska

Hlavne s nadhľadom

Po piatich akciách pre rôzne vekové skupiny môžu organizátori trochu bilancovať. Danka hovorí, že hoci sa v „osvetovej“ fáze reakcie na podujatia rôznia, napokon prevládne pozitívna odozva. Pohoršenia či predsudky často vystriedajú ďakovné a nadšené maily od ľudí, ktorí to skúsili.

Dopyt po takomto type zoznamovania evidentne existuje, a preto je možné, že speed datingy sa stanú aj v cirkevnom prostredí čoraz samozrejmejšie.

Lukáš Pitel vníma preto ako prekvapujúce, že v cirkevných kruhoch na Slovensku s týmto nápadom neprišiel niekto skôr. Svetské speed datingy sa totiž v Bratislave konajú približne od roku 2009.

Pritom samotný koncept speed datingu má pôvod v náboženskom prostredí. Prvý raz s ním prišiel v roku 1998 rabín Yaacov Deyo z Los Angeles. Mal v úmysle vytvoriť šikovnú a časovo efektívnu možnosť zoznamovania pre židovských mužov a ženy, ktorí si chcú nájsť manželského partnera vlastného vierovyznania.

Hoci dnes určite nie sú ľudia odkázaní na jedinú a takúto formu zoznamovania sa, speed dating má podľa oslovených organizátorov viacero výhod.

„Na ktorej diskotéke má muž za jediný večer možnosť do dvoch hodín spoznať v krátkom osobnom rozhovore desať žien, pri ktorých už pred oslovením má istotu, že sú single a so záujmom zmeniť to?“ argumentuje Lukáš.

Podľa Danky si takúto formu vypýtala uponáhľaná a do sekundy naplánovaná doba. Mladí nemajú často popri všetkých pracovných a študijných povinnostiach čas na vzťahy. A hoci sa dá aj v tejto oblasti veľa riešiť cez on-line svet, v konečnom dôsledku to nestačí.

Oproti internetovým zoznamkám a aplikáciám vidia preto organizátori speed datingov výhodu aj v kontakte tvárou v tvár. Prirodzene, speed dating ako forma nemusí vyhovovať každému.

„V každom prípade, slúži len na vytvorenie prvého kontaktu. Preto odporúčam nádejným účastníkom speed datingu, ale aj kritikom, aby tento koncept nebrali smrteľne vážne. Vzťahy samotné sú absolútne vážna vec, ale do takýchto zoznamiek odporúčam ísť nastavený s nadhľadom. V pravde a s čistými úmyslami, ale s nadhľadom,“ uzatvára Pitel.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.