Malicherný a malichernejší

Malicherný a malichernejší

Dohoda SaS, OĽaNO a KDH pred župnými voľbami je ohrozená.

Niekedy to naozaj vyzerá tak, ako keby aktuálni opoziční lídri robili všetko preto, aby im nikto neveril, že by dokázali spoločne riadiť krajinu.

Najnovšie k tomu prispel predseda KDH Alojz Hlina. Na facebooku napísal, že možná dohoda troch opozičných strán SaS, OĽaNO a KDH je ohrozená. Dôvodom je vraj to, že Richard Sulík sa s ním odmieta stretnúť, pokiaľ sa mu Hlina verejne neospravedlní za výroky, ktoré na jeho adresu povedal v rozhovore pre Denník N.

Pripomeňme, že predseda KDH v zmienenom rozhovore Sulíka kritizoval za to, že má slovník ako „neonacisti v Drážďanoch“.

 

Dohoda troch opozičných strán pre župné voľby má spočívať v tom, že tieto subjekty si rozdelia jednotlivé kraje a v každom z nich sa pokúsia postaviť spoločného kandidáta. Igor Matovič sa aktuálne chystá túto dohodu v niektorých krajoch rozšíriť aj na SMK. Už sa dokonca objavili aj niektoré mená možných spoločných kandidátov.

V Žilinskom kraji sa hovorí o Erike Jurinovej, v Prešovskom kraji by za túto koalíciu mohol kandidovať podpredseda KDH a primátor Levoče Milan Majerský, v Bratislave poslanec za SaS Juraj Droba a v Trnave Jozef Viskupič z OĽaNO. V Banskej Bystrici očakáva SaS podporu pre svojho kandidáta Martina Klusa.

Okrem zvýšenia šancí na volebný úspech v situácii, keď sa župani budú voliť iba v jednom kole, mala mať táto spolupráca aj symbolický význam. V čase, keď sa v médiách neustále poukazuje na rozhádanosť opozície, by to bol signál, že tri opozičné strany, ktoré v prieskumoch spolu dosahujú okolo tridsať percent, sa dokážu dohodnúť na spoločnom projekte.

Pre voličov, ktorí majú plné zuby Roberta Fica a ich šálkou kávy nie je ani Kotleba s Borisom Kollárom, mohla byť táto dohoda aspoň náznakom nádeje, že niečo ako alternatíva voči vláde Smeru existuje.

Mohla, keby to lídri týchto strán svojou brilantnou komunikačnou stratégiou nezačali hneď v zárodku deštruovať.

Najskôr sa jeden nedokáže prehrýzť cez nejaký novinový rozhovor (keby podobne útlocitní boli Fico s Dzurindom, tak si už nemajú ani s kým podať ruku), potom druhý o tom hneď začerstva informuje na facebooku. Namiesto toho, aby sa v zákulisí pokúsil tento spor v záujme veci urovnať. Už len preto, že vo facebookovom statuse aj on sám nabáda Sulíka k štátnickosti.

Je možné, že sa predsedovi KDH nepošmykla v spravodlivom rozhorčení ruka na klávesnici, ale cielene sa rozhodol vystaviť Richarda Sulíka tlaku. Ale ani v takom prípade by to nebol dobrý nápad.

Už samotný fakt, že k dohode medzi SaS, OĽaNO a KDH o spoločnom postupe v župných voľbách nedôjde z nejakých malicherných dôvodov, bude voličom k rozčarovaniu bohate stačiť. Ak k tomu ešte budú mať možnosť na sociálnych sieťach v priamom prenose sledovať prekáračky lídrov, bude to bonus navyše.

Určite však nie smerom k posilneniu ich imidžu ako politikov schopných spravovať krajinu.

Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo