Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. február 2017

Extrémizmus podľa Mistríka

Odhaľovať a demaskovať extrémizmus je dobrá a užitočná vec. Ak ale niekto začína vidieť extrémizmus všade, je to na škodu veci.

Treba hodnotiť pozitívne ak sa v dnešnej dobe niekto zaoberá hrozbou extrémizmu, jeho vysvetľovaním a poukazovaním na jeho korene. Je zlyhaním spoločnosti, ak si nechá ovládnuť časť mládeže iracionálnymi a nebezpečnými myšlienkami, ktoré priamo alebo nepriamo plodia nebezpečné a násilné správanie.

Ešte pozitívnejšie treba hodnotiť, ak záujem o predchádzanie extrémizmu ide z pedagogického prostredia, ktoré má priamy vplyv na výchovu mladých generácií. Čo si mám ale myslieť o názore, ktorým sa  v  rozhovore pre Denník N prezentuje Erich Mistrík, ktorý hovorí, že „klasická ukážka extrémizmu je Pochod za život. To je extrémizmus ako hrom.“

Zaujímalo by ma, na základe čoho považuje snahu o lepšiu ochranu ľudského života za extrémizmus? V čom boli požiadavky pochodu extrémistické? Je podľa neho extrémizmom pomáhať tehotným matkám v núdzi, snažiť sa o zvýšenie humanizácie v zdravotníctve, vytvárať predpoklady na zníženie počtu umelých potratov, zlepšovať rodinnú politiku, aby mohli mladé rodiny ľahšie prijať deti? To si naozaj myslí, že státisíce ľudí, ktorí na pochodoch boli, ktorí ich sledovali doma pri televíznych obrazovkách alebo ich vnútorne podporovali, sú extrémistami?

Je mi smutno z takýchto názorov, aké šíri p. Mistrík. Namiesto toho, aby sa vytváral priestor na spájanie síl zo širokého okruhu občianskej spoločnosti v boji proti extrémizmu, aby sa vytvárali mosty k spoločnému postupu proti týmto negatívnym javom, niekto tu naopak spoluprácu znemožňuje a vytvára hrádze.

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že podľa Mistríka je extrémista kdekto. Pretože ak je extrémizmom Národný pochod za život, potom je extrémizmom aj ... - tu radšej nič nenapíšem, nech si doplní každý sám. Nerád by som totiž dal príležitosť rovnakej nerozumnosti ako mnou kritizovaná pán.

Definovať niekoho ako extrémistu za to, že má vyhranený názor alebo odlišný názor, je absolútne nedostatočné. Ba povedal by som, že takto definovať extrémizmus, je extrémne nebezpečné. Čím viac a čím širší okruh ľudí bude takto označovaný za extrémistov, tým menej bude spoločnosť schopná identifikovať a pomenovať skutočný extrémizmus. Zahmlením tohto výrazu do všeobecnej definície, ktorá sa hodí prakticky na každú skupinu, či človeka, je vodou na mlyn skutočnému extrémizmu. A to, predpokladám, nechceme.

Inzercia

generálny manažér KDH, dlhoročný pro-life a pro-family aktivista, hlavný koordinátor Národných pochodov za život v Bratislave a v Košiciach, spoluzakladateľ Fóra života a projektov Poradňa Alexis a Zachráňme životy, správca Nadácie Prameň, profesionálne sa tiež venuje manažmentu a marketingu zvlášť mimovládnych organizácií

Odporúčame

Blog
Letom pro-life svetom II.

Letom pro-life svetom II.

Na celom svete sa odohráva zápas o hodnoty, ktoré určujú podobu spoločnosti. Po prvom pokuse ponúkam svoju ďalšiu stručnú pro-life a pro-family reflexiu z posledného obdobia. Pozrieme sa do Poľska, Čile, Holandska, Štrasburgu a nakukneme do aktivít vedeckej obce.

Blog
Sebci všetci svätci

Sebci všetci svätci

Pamätáte sa na spor Phoebe a Joeyho zo seriálu Priatelia o tom, či existuje nejaký čisto nesebecký čin? Možno to bola jedna z najhlbších filozofických zápletiek, na ktorých sme sa zabávali.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.