Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
13. júl 2011

GLÓBUS: Vietnam – korupcia a mučeníctvo

Aj keď sa Vietnam čoraz viac teší náboženskej slobode, predsa v mnohých veciach sloboda ešte stále závisí od nálady vlády. V tomto zmysle by sa malo podľa pátra Bernarda Cervellera hovoriť skôr o určitej náboženskej tolerancii. Páter Bernardo Cervellera, riaditeľ Asia News, vysvetlil toto svoje tvrd...

Aj keď sa Vietnam čoraz viac teší náboženskej slobode, predsa v mnohých veciach sloboda ešte stále závisí od nálady vlády. V tomto zmysle by sa malo podľa pátra Bernarda Cervellera hovoriť skôr o určitej náboženskej tolerancii. Páter Bernardo Cervellera, riaditeľ Asia News, vysvetlil toto svoje tvrdenie v interview televízneho programu Where God Weeps, ktorý pripravil Catholic Radio and Television Network (CRTN) v spolupráci s charitatívnou organizáciou Pomoc trpiacej Cirkvi.

Asi desať percent vietnamskej populácie tvoria katolíci. Mnohé veci sa zlepšili, ale možno dnes hovoriť o skutočnej náboženskej slobode vo Vietname?
Niektoré veci sa zlepšili. Napríklad v posledných rokoch semináre, ktoré predtým nemohli prijať nových seminaristov nad stanovenú kvótu, sú teraz otvorené a povolaní je čoraz viac. Badať aj väčšiu toleranciu zo strany vlády, keď ide napríklad o zdravotnícku starostlivosť, ktorú poskytujú rehoľné sestry, výchovu v predškolských zariadeniach a iné. Povedal by som, že ide o toleranciu a nie o dovolenie. V určitom zmysle slova existuje väčšia náboženská sloboda, ale táto často závisí od dobrej vôle vlády, ktorá niekedy veci dovolí a inokedy nie.

Pokračujú násilnosti voči kresťanom?
Vídať ich ešte stále v niektorých oblastiach Vietnamu, napríklad na severe a medzi kmeňmi v horách. V meste Sung La a v iných diecézach, v malých mestách a dedinách katolíci, nemôžu na Vianoce a Veľkú noc sláviť Eucharistiu, nemôžu mať katechizmus alebo odovzdávať vieru svojim deťom, pretože miestne autority zakazujú praktizovanie viery. V podstate chcú zničiť katolícku vieru.

Ako získavate správy?
Naše správy prichádzajú z vnútorných zdrojov Vietnamu. Pre nich je veľmi nebezpečné posielať nám ich. Mnohé diecézy vo Vietname našli odvahu a zverejnili na svojich internetových stránkach správy a príhovory svojich biskupov, hodnotenia a kritiku potláčania náboženskej slobody. Aj prostredníctvom týchto stránok zbierame naše správy.

V Asia News píšete, že protikatolícke násilnosti sú často dôsledkom korupcie?
Značná časť násilia proti Katolíckej cirkvi vo Vietname sa dnes deje z dôvodu korupcie v radoch komunistickej strany. Vietnam sa nachádza v etape prechodu: vyšiel z centralizovanej komunistickej ekonomiky a smeruje k tej kapitalistickej. Práve v tomto prechode sa vedenie komunistickej strany usiluje využiť a privlastniť si budovy, ktoré boli cirkvi vyvlastnené, dokonca aj budhistické chrámy a nehnuteľnosti patriace členom iných náboženstiev. Je to nezákonné, pretože zákon vo Vietname určuje, že všetky budovy a pozemky, ktoré boli cirkvi alebo iným vyvlastnené, musia byť vrátené, ak ich už štát nepoužíva.

„Značná časť násilia proti Katolíckej cirkvi vo Vietname sa dnes deje z dôvodu korupcie v radoch komunistickej strany.“ Zdieľať

Teda, tu je problém?
Áno. Komunistickí predáci si privlastňujú tieto nehnuteľnosti, menia ich na úrady a osady, aby ich potom mohli predať na trhu nehnuteľností, ktorý je čoraz silnejší. Cirkev sa usiluje vymáhať svoje vlastníctvo naspäť. Stalo sa tak v Hanoi, Vinh a iných mestách – katolíci zákonne predložili žiadosť o reštitúciu. Lenže reakcia komunistického režimu bola násilná. Zatkli a zbili katolíkov, ktorí požadovali reštitúciu svojho vlastníctva. Istého kňaza vyhodili z druhého poschodia, kým ďalší bol tak zbitý, že sa dostal do kómy. Násilie je spôsob, akým sa chce potlačiť hlas a práva katolíkov.

Katolíci vo Vietname potrebujú naše modlitby
Každá prenasledovaná cirkev potrebuje v prvom rade podporu formou modlitby. Potrebuje modlitbu celej cirkvi vo svete, pretože nikto nemôže bez sily, ktorá pochádza z modlitby, zvládnuť utrpenie a prenasledovanie vyplývajúce z potláčania náboženskej slobody. Treba však pripomenúť aj ďalšiu vec: keďže sa Vietnam čoraz viac stáva krajinou medzinárodných podnikateľských vzťahov, tak vďaka nim možno komunikovať dôležitosť ľudských práv a rešpektovanie náboženskej slobody. Týmto spôsobom sa zlepší aj ekonomika, pretože ak absentuje náboženská sloboda, vtedy aj všetky ostatné aspekty ľudských práv, medzi ktorými figuruje aj sloboda podnikania, budú ohrozené.

Jedným z dôvodov rýchleho rastu cirkvi je aj skutočnosť, že dejiny Vietnamu sú spojené s mučeníctvom?
Som presvedčený, že áno. Cirkev vo Vietname, ako aj tá v Číne, je jednou z najprenasledovanejších cirkví v Ázii, aspoň v posledných storočiach. V 18. a 19. storočí bolo minimálne 200 000 vietnamských mučeníkov. Títo mučeníci boli semenom nového života cirkvi. Druhý aspekt, ktorý umožňuje, aby bol život cirkvi vo Vietname tak silný, je jej jednota.

Inzercia

Odkiaľ čerpá táto jednota silu?
Táto jednota má svoje korene vo výchove, ktorú sprostredkovali jezuiti a vo svedectve cirkvi vietnamskému ľudu. Dnes sa cirkevní predstavitelia tešia väčšej dôvere než vládni činitelia.

„Každá prenasledovaná cirkev potrebuje v prvom rade podporu formou modlitby. Potrebuje modlitbu celej cirkvi vo svete, pretože nikto nemôže bez sily, ktorá pochádza z modlitby, zvládnuť utrpenie a prenasledovanie.“ Zdieľať

Jedným z veľkých svedkov bol kardinál François-Xavier Nguyễn Văn Thuận. Môžete nám povedať niečo o jeho živote?
On je jednou z najväčších osobností súčasného Vietnamu. François Nguyễn Văn Thuận bol kňazom a biskupom sa stal niekoľko mesiacov predtým, ako armáda severného Vietnamu zaútočila na južný. Počas toho obdobia bol pomocným biskupom v Saigone. Văn Thuận sa celý vkladal do služby ľudí z juhu, keď šlo o výchovu chudobných a detí, budovanie domov a podobne.

Prečo bol teda uväznený?
Pretože bol rodinou posledného prezidenta južného Vietnamu a biskupom. Zanietene bránil svoj ľud a ľudia išli za ním. Preto bol vo väzení 13 rokov, z ktorých deväť strávil na samotke. Biskup Văn Thuận – neskôr kardinál – napísal dôležitú knihu, diár o svojom väzení. V ňom hovorí, že v zúfalých chvíľach mu jedinou potechou bola práve modlitba. V nej opisuje aj to, ako potajomky slúžieval svätú omšu a ako mu jeho rodina posielala „lieky“, ktoré však obsahovali víno a ako si odkladal chlieb na slávenie Eucharistie. Je to dojímavý diár. Povzbudivá je stať, v ktorej opisuje, ako sa jeho strážnici postupne stali jeho priateľmi a niektorí sa obrátili vďaka jeho silnému svedectvu.

Aký dojem vo vás zanechal, keď ste ho spoznali?
Bol veľmi pokojný. Spoznal som ho v Ríme. Ak sa dobre pamätám, Vatikán dosiahol jeho vyslobodenie pod podmienkou, že sa biskup Văn Thuận už nikdy nevráti do Vietnamu. Poznal som ho, keď som bol tajomníkom Pápežskej rady pre spravodlivosť a pokoj. Bol dosť tichý, ale zato veľmi hlboký vo svojich prístupoch a vždy sa angažoval v prospech Vietnamu. Stretával sa s vietnamskými utečencami v Taliansku a ľudia z celého sveta prichádzali za ním. Vždy mal veľa práce a pomáhal cirkvi vo Vietname svojím typickým pokojným postojom, ktorým akoby hovoril: „Vieme, že Kristus vždy zvíťazí. Preto sa neponáhľame a neprežívame žiadnu úzkosť.“

Marie-Pauline Meyerová
Článok vyšiel na portáli Zenit. Publikované s jeho súhlasom. Preložil Štefan Turanský, SDB.

Foto: stradaregina.ch

Odporúčame

GLÓBUS: V Belgicku sa eutanázia stáva cestou k darovaniu orgánov

GLÓBUS: V Belgicku sa eutanázia stáva cestou k darovaniu orgánov

Belgickí lekári urobili štúdiu, o ktorej informuje lekársky časopis Applied Cardiopulmonary Pathology. Tento znepokojujúci text počíta s možnosťou zabiť pacientov eutanáziou. Všetko sa odohráva v miestnosti neďaleko operačných sál, následne pacientov prevezú do ďalšej miestnosti, kde sú im okamžite ...

5x O SYMBOLE: Úvod do problematiky symbolu

5x O SYMBOLE: Úvod do problematiky symbolu

Počas nasledujúcich týždňov vám Postoy.sk ponúkne päť zamyslení na tému symbolov od zakladateľa Fóra pre kultúru Mareka Hrubča. Symbol, gr. συνβολον (sýmbolon) v pôvodnom význame znamená poznávacie znamenie. Keď sa dvaja priatelia na dlhšiu dobu lúčili, rozlomili mincu, hlinenú tabuľku alebo prsteň...

TÉMA: Karol Sidor – muž dramatických udalostí

TÉMA: Karol Sidor – muž dramatických udalostí

V sobotu, 16. júla, uplynie 110 rokov od narodenia jedného z najvýznamnejších slovenských politikov a novinárov. Karol Sidor začal svoju životnú púť v Ružomberku, no pôsobil hlavne v Bratislave a Ríme. Jeho krátky život sa zavŕšil v kanadskom Montreale. Počas svojej životnej cesty riešil mnohé vážne...