Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. 02. 2017, 11:03

Nová stratégia proti IS bude zrejme znamenať väčšiu účasť USA v Sýrii

Nová vojenská stratégia USA, zameraná na splnenie požiadavky prezidenta Donalda Trumpa "vyhladiť" extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS), pravdepodobne ešte viac rozšíri účasť americkej armády v Sýrii. To znamená, že na sýrskom území bude prítomných viac vojakov pozemných jednotiek - aj napriek tomu, že súčasný americký prístup k IS v Iraku sa zdá dostačujúci, je účinný a bude si vyžadovať iba menšie zmeny. Konštatuje to dnes agentúra AP.

Známe sú iba útržkovité podrobnosti novej americkej vojenskej stratégie. Avšak celkové odporúčania, ktoré majú byť predstavené v Bielom dome dnes, budú pravdepodobne dávať väčší dôraz na nevojenské prvky už prebiehajúcej operácie.
      

Náčelník zboru náčelníkov štábov generál Joseph Dunford vo štvrtok 23. februára oznámil, že črtajúca sa stratégia sa bude zameriavať nielen na militantov Islamského štátu, ale aj na al-Káidu a ďalšie extrémistické organizácie na Blízkom východe i mimo neho, ktorých cieľom je útočiť na pôde Spojených štátov. Dunford zdôraznil, že stratégia nebude založená predovšetkým na vojenskej sile.

Odporúčame

V gréckokatolíckej cirkvi sa dnes začína obdobie pôstu

V gréckokatolíckej cirkvi sa dnes začína obdobie pôstu

Kým v rímskokatolíckej cirkvi sa obdobie pôstu pred Veľkou nocou začne až Popolcovou stredou, ktorá v tomto roku pripadá na 1. marca, pre gréckokatolíkov byzantského obradu je už dnešný pondelok prvým dňom Veľkého štyridsaťdňového pôstu pred Paschou - Svätej štyridsiatnice. Veľký pôst sa začína dnes aj v pravoslávnej cirkvi, ktorá bude v tomto roku sláviť Paschu v rovnakom termíne ako ostatné cirkvi, čo býva približne raz za štyri roky.