Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. február 2017

Viedeň zastavila pamätník venovaný Ho Či Minovi

Pôsobenie dlhoročného vietnamského prezidenta je spojené s usmrtením asi milióna ľudí, ako aj s početnými vojnovými zločinmi.

Vedenie hlavného mesta Rakúska nesúhlasí so zámerom vybudovať na jeho území pamätník venovaný bývalému vodcovi vietnamských komunistov Ho Či Minovi. O "stopnutí" tohto projektu informovala vo štvrtok hovorkyňa mestského radcu pre oblasť kultúry, ktorú citovala verejnoprávna stanica ORF.

Podľa zámeru Rakúsko-vietnamskej spoločnosti mala uvedeného politika pripomínať busta v areáli viedenského Dunajského parku. Za príležitosť pre odhalenie pamätníka venovaného Ho Či Minovi táto organizácia považovala nadchádzajúce 45. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Rakúskom a Vietnamom.

Vietnamského revolucionára a dlhoročného prezidenta Ho Či Mina, ktorý zomrel v roku 1969, si ľavicové skupiny dodnes vážia ako bojovníka za slobodu. Podľa ORF sa však často zabúda na to, že jeho pôsobenie je spojené s usmrtením odhadom asi milióna ľudí, ako aj s početnými vojnovými zločinmi.

Viedenská radnica chce teraz stanoviť jasné pravidlá, ktoré v budúcnosti zabránia umiestňovaniu pamätníkov "nezávisle od ich estetickej alebo kultúrno-historickej hodnoty a vzťahu k Viedni", povedala hovorkyňa mestského radcu pre kultúru Andreasa Mailatha-Pokorného.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.