Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2017

Francúzska polícia vyšetruje Le Penovej spolupracovníčku pre spreneveru

Francúzska polícia obvinila blízku stranícku spolupracovníčku Marine Le Penovej Catherine Grisetovú zo sprenevery.

Obvinenie zaznelo po stredajšom výsluchu súvisiacom s podozrením, že ju Le Penová nelegálne zamestnávala ako svoju poslaneckú asistentku v Európskom parlamente (EP).

Podozrivých poslaneckých asistentov europoslankyne, líderky Národného frontu (FN) Marine Le Penovej, v stredu vypočúvala polícia. Grisetová bola oficiálne poslaneckou asistentkou Le Penovej, ale v skutočnosti mala vykonávať prácu v sídle FN v Paríži.

Grisetová sa na pozícii asistentky mala zarobiť 300.000 eur. Po stredajšom výsluchu ju začne vyšetrovať polícia pre obvinenie zo sprenevery, informoval v stredu francúzsky spravodajský server France24.

Na výsluchu bol aj druhý podozrivý poslanecký asistent Thierry Legier, osobný strážca francúzskej europoslankyne. Toho polícia po výsluchu prepustila bez obvinení. Z európskych peňazí mal dostať približne 40.000 eur.

Podľa Európskeho úradu na boj proti podvodom (OLAF) europoslankyňa obom vyplatila dovedna 339.000 eur a túto nelegálne vyplatenú sumu by mala vrátiť. Hrozia jej zrážky z platu a poslaneckých príplatkov.

Samotná Le Penová vinu odmieta a podala žalobu na generálneho tajomníka EP Klausa Welleho, ako aj na šéfa úradu OLAF a jeho hlavnú vyšetrovateľku. Túto trojicu Le Penová obviňuje z falšovania dôkazov a vedenia politicky motivovaného vyšetrovania, na ktoré ich mal nabádať bývalý predseda europarlamentu a hlasný kritik francúzskej prezidentskej kandidátky Martin Schulz.

Le Penová kandiduje v blížiacich sa francúzskych prezidentských voľbách a v prieskumoch jej vyjadruje podporu viac ako štvrtina opýtaných. V aprílovom prvom kole volieb ju prieskumy pasujú do roly víťazky; v druhom by - nezávisle na tom, kto by bol jej súperom - zrejme utrpela prehru.

Škandál s údajným fiktívnym zamestnávaním poslaneckých asistentov má aj pravicový prezidentský kandidát Francois Fillon, ktorému robili poslaneckých asistentov manželka a jeho dve deti.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.