Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. február 2017

Trump vyjadril zármutok nad úmrtím Čurkina

Podľa Trumpa zosnulý diplomat "zohrával rozhodujúcu úlohu pri spolupráci so Spojenými štátmi vo viacerých kľúčových otázkach zvyšovania globálnej bezpečnosti".

Prezident USA Donald Trump vyhlásil, že ho "zarmútilo" nečakané úmrtie ruského veľvyslanca pri OSN Vitalija Čurkina, ktorého vnímal ako "dokonalého diplomata".

Šéf Bieleho domu v utorkovom vyjadrení priznal, že Čurkin a jeho americkí kolegovia sa "niekedy" rozchádzali v názoroch. Dodal však, že zosnulý diplomat "zohrával rozhodujúcu úlohu pri spolupráci so Spojenými štátmi vo viacerých kľúčových otázkach zvyšovania globálnej bezpečnosti".

Čurkin zomrel v pondelok v New Yorku deň pred svojimi 65. narodeninami. Vo funkcii ruského veľvyslanca pri OSN strávil viac ako jedno desaťročie, pričom bol najdlhšie slúžiacim zástupcom členskej krajiny v Bezpečnostnej rade. Ruský prezident Vladimir Putin mu v utorok posmrtne udelil vysoké štátne vyznamenanie Rad odvahy.

Čurkin zomrel po prevoze do nemocnice z newyorskej kancelárie delegácie Ruska pri OSN, kde mu náhle prišlo zle. Príčina úmrtia stále nie je známa a podľa utorkového vyjadrenia súdnych lekárov, ktorí vykonávali pitvu, sú potrebné dodatočné testy.

Ruská vláda zatiaľ neoznámila, kedy bude mať Čurkin pohreb.

Inzercia

Odporúčame

Člena IS odsúdili v Salzburgu na tri roky väzenia

Člena IS odsúdili v Salzburgu na tri roky väzenia

Na tri roky odňatia slobody nepodmienečne odsúdili dnes v rakúskom Salzburgu 23-ročného žiadateľa o azyl zo Sýrie, ktorý sa v jesenných mesiacoch roku 2014 pripojil k džihádistom z tzv. Islamského štátu a pôsobil v ich službách na území Sýrie až do februára 2015.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.