Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. február 2017

Na vnútre schválili projekt rómskych občianskych hliadok

Projekt rómskych občianskych hliadok bude pokračovať.

Ministerstvo vnútra odobrilo Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity jeho harmonogram. Národný projekt Miestne občianske poriadkové služby, na ktorý má ísť desať miliónov eur, je pokračovaním projektu Rómske občianske hliadky.

"V minulosti bol projekt hliadok natoľko úspešný, že po jeho ukončení mnoho miest a obcí v projekte pokračovalo a hliadky financovalo z vlastných zdrojov. Preto som sa rozhodol, že urobím všetko pre to, aby projekt pokračoval a začal sa realizovať v roku 2017. Nielen samosprávy, ale i ľudia ho potrebujú," uviedol splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.

O peniaze na hliadky budú môcť v apríli žiadať mestá a obce s prítomnosťou marginalizovaných rómskych komunít. Úrad splnomocnenca sľubuje, že v rámci projektu sa výrazne zjednoduší administratívna záťaž pre prijímateľov projektu.

Miestne občianske poriadkové služby budú spolupracovať s mestskými a štátnymi policajtmi a zohrávať úlohu mediátorov, keďže rómski obyvatelia môžu považovať políciu za represívnu zložku. Hliadky nebudú suplovať činnosť polície, ale v niektorých prípadoch im budú nápomocné. Majú pomáhať efektívne riešiť náročné a konfliktné situácie v rámci komunity a komunikáciu so sociálne vylúčenými osobami.

TASR informovala Vlasta Tökölyová z kancelária splnomocnenca.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.