Demokracia: božstvo, ktoré zlyháva

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Demokracia: božstvo, ktoré zlyháva

Demonštranti proti Trumpovej vláde v štáte Illinois, USA. Foto: TASR/AP

Ak elity spochybňujú legitímne výsledky volieb, akú má demokracia budúcnosť?

Keď profesor Hans-Hermann Hoppe v roku 2001 vyslovil svoj slávny argument proti demokracii, predstava hlasovania ako nechutného spôsobu organizovania spoločnosti bola aj medzi mnohými libertariánmi stále radikálna. Prakticky všetci sme vyrástli v západnej krajine, v ktorej sa „demokracia“ v priebehu minulého storočia zaužívala ako synonymum niečoho nádherného, dobrého, spravodlivého a pevného. Vyžadovalo si veľa odnaučovania, aby sme to v dospelosti prekonali a spochybnili múdrosť reprezentatívnych vlád uvedených do funkcie cez demokratické mechanizmy.

Keď sa však presunieme rýchlo vpred do roku 2017, spochybňovanie demokracie sa deje priamo pred našimi očami. Hillary Clintonová len nedávno chrlila prejavy o našom „posvätnom“ práve voliť – teda až do svojej šokujúcej prehry v zápase s Trumpom. Dnes lipne na peknom nezmysle, že Rusi nejako ovplyvnili naše voľby šírením klamstiev a používaním sociálnych médií, čo ak by bola pravda, bolo by to excelentným argumentom proti volebnému právu. Ak by sa občania nechali tak ľahko podviesť zopár správami na svojom facebooku, prečo by mal byť ich hlas zmysluplný či posvätný?

Dennis Prager celkom vážne tvrdí, že sme uprostred druhej občianskej vojny s tými, ktorí jednoducho odmietajú svoju volebnú porážku. Zdieľať

Ďalší progresivisti ako Michael Moore žiadajú zatknutie Trumpa, pravdepodobne pre zradu. Komentátori ľavicových televíznych kanálov otvorene volajú po Trumpovej rezignácii alebo jeho odvolaní. Mainstreamové noviny zaujíma, či vôbec dokončí svoje štvorročné funkčné obdobie. Prevažujúcim odkazom médií je, že Trump je katastrofou a existenciálnym ohrozením, ktoré musíme zastaviť.

No demokratické výsledky nespochybňujú len progresivisti. Neokonzervatívec Bill Kristol tvítuje, že by mal radšej vládu nevypočítateľného prebujnelého štátu ako Trumpa. Umiernený konzervatívny moralista Dennis Prager, podľa môjho názoru sympatický pravičiar, celkom vážne tvrdí, že sme uprostred druhej občianskej vojny s tými, ktorí jednoducho odmietajú svoju volebnú porážku. A libertariánsky právnik Richard Epstein píšuci pre námesačný Hooverov inštitút skladá také litánie sťažností proti Trumpovi, že aj Bill Maher by sa červenal.

Mali by sme si pripomenúť, že v rámci demokratických volieb bolo Trumpovo víťazstvo dokonale legitímne. Nikto vážne nespochybňuje jeho tesné výhry v kľúčových štátoch ako Ohio, Pensylvánia, Wisconsin či Florida. Lamentácie, že Clintonová vyhrala ľudové hlasovanie, sú irelevantné a očividne neobjektívne – Zbor voliteľov je takou istou súčasťou „pravidiel“, ako to, že každý štát má dvoch senátorov.

Blair vyzýva na povstanie proti brexitu. Nevadí, že referendový proces je dokonale platný: jemu sa len jednoducho nepáči výsledok. Zdieľať

Vo Veľkej Británii si medzitým bývalý premiér Tony Blair osvojil revolučný jazyk a nalieha na sily naklonené k zotrvaniu v Európskej únii, aby „povstali“ proti brexitu a zvrátili referendum v parlamente. Nevadí, že Blair už viac nie je zvoleným úradníkom a nemá žiadnu vládnu funkciu, nevadí, že aj referendový proces, aj výsledok hlasovania za brexit sú dokonale platné: jemu sa len jednoducho nepáči výsledok. Jeho argument, že voliči hlasujúci za opustenie EÚ „nemali dostatok informácií“, je smiešny aj falošný zároveň. Voliči majú pred voľbami o kandidátoch a politikách vždy nedostatok informácií; relevantné nové informácie vyjdú na svetlo vždy až po voľbách. Ak si Blair myslí, že by sme mohli začať zneplatňovať voľby na základe nejakého stupňa voličskej neznalosti, potom si dovolím navrhnúť, aby začal s voľbami do Dolnej snemovne, ktoré ho spravili premiérom. Prečo má vôbec právo zneplatňovať výsledky volieb on ako demokrat?

Je čas nazývať veci pravými menami. Všetky tieto úzkosti sú len ťažko v súlade s našou údajnou úctou k demokracii. Opäť: Trump pred tromi mesiacmi s prehľadom a férovo vyhral demokratické voľby. Ak je diablom a demolačnou guľou, ktorú ďalšie piliere moci nedokážu zastaviť, potom je celý náš ústavný systém so svojimi demokratickými mechanizmami chybný. Prečo hnutie „Nikdy Trump“ nedovedie svoj argument do logických dôsledkov a netrvá na tom, že voliči, ktorí zvolili Donalda Trumpa, nesmú byť nikdy viac pripustení k voľbám a k akémukoľvek podielu na organizovaní spoločnosti?

Prečo kritici nedovedú svoj argument do logických dôsledkov a netrvajú na tom, že voliči, ktorí zvolili Trumpa, nesmú byť nikdy viac pripustení k voľbám? Zdieľať

Skutočnosť sa stáva jasnejšou, aj keď je pre mnohých stále nepríjemná: demokracia je pretvárka, ktorej by mali oponovať všetci ľudia milujúci slobodu. Hlasovanie a voľby neudeľujú žiadnej vláde žiadnu legitimitu. To, že demokratický politický proces nahrádza otvorenú vojnu, by sme mali považovať za len o niečo menej hrozné riešenie.

Ako som už napísal pred minuloročnými voľbami:

(...) Nezáleží na tom, kto vyhrá, milióny ľudí – možno 40 percent občanov našej krajiny – budú víťaza považovať za nelegitímneho a nenapraviteľného.

Nedávny prieskum Gallupovho inštitútu uvádza, že celá tretina Američanov tak či tak neuverí výsledkom volieb – to znamená, že neveria, že vláda prešla čestnými voľbami.

Zápas Trump proti Hillary reprezentuje niečo omnoho väčšie, čo by sme mohli nazvať koncom politiky alebo aspoň hranicami politiky. Američania (a tiež aj Európania) sú svedkami konca mýtu demokratického konsenzu. Takzvané demokratické hlasovanie neprináša nejaký ušľachtilý kompromis medzi ľavicou a pravicou, ale iba zabarikádovanú politickú triedu a systém jej patronátu.

Veľkí libertariáni ako Thomas Jefferson už dávno varovali pred demokraciou, hoci ju s ťažkosťami prijali ako nevyhnutné zlo. Ludwig von Mises aj Friedrich Hayek boli obaja demokratmi, mužmi, ktorí bránili aj cnosti intelektuálnej elity, aj nevyhnutnosť toho, aby elita získavala legitimitu pre svoje nápady cez prijatie na strane verejnosti. Mises nazval demokraciu „metódou na mierové prispôsobenie vlády vôli väčšiny“. Hayek považoval demokraciu za potenciálne múdru, ak je zmiernená zabudovanými zárukami brániacimi individuálnu slobodu.

Títo muži však žili v odlišných časoch, pochádzali z predvojnovej starej Európy. Nemôžeme vedieť, čo by si mysleli o moderných sociálnodemokratických opatrovateľských štátoch, o Trumpovi či brexite. Predpokladám, že by demokraciu videli ako úplne nevyhovujúcu, v zmysle čo iné by sa dosiahlo pri slobodnej spoločnosti. Obaja boli vo svojom ekonomickom zmýšľaní utilitaristi (svojho druhu). Nie je ťažké si predstaviť, že by prijali konzekvencialistický pohľad, že spoločnosti sa vedie zle kvôli demokracii.

Jefferson a Hoppe kritizovali demokraciu správne, no bolo treba Trumpa a brexitu, aby svet zistil, ako rýchlo ju elity opustia, ak v nej nevíťazia. Zdieľať

Je divné, keď v Amerike začínajú znieť rovnako Michael Moore a Dennis Prager, a je to zrejme veľmi dobrý vývoj. Sme blízko času, keď sa demokratická ilúzia nadobro a úplne rozbije. Demokracia bola vždy zlou myšlienkou, pretože povzbudzovala bezduchú väčšinovosť, politické kupliarstvo, zlodejstvo, prerozdeľovanie, vojnu a nárokovaciu mentalitu medzi údajne ušľachtilými voličmi. Je to myšlienka, ktorej čas uplynul ako na národnej, tak aj na medzinárodnej úrovni.

Budúcnosť slobody je decentralizovaná a povedú ju menšie odtrhnuté národy a regióny, kde nie je ilúziou skutočné sebaurčenie a skutočný konsenzus. Jefferson a Hoppe mali o demokracii pravdu, no bolo treba Trumpa a brexit, aby svet zistil, ako rýchlo ju elity opustia, ak v nej nevíťazia.

Jeff Deist
Autor je prezidentom prestížneho Misesovho inštitútu so sídlom v Alabame, USA. Dlhé roky pracoval ako poradca kongresmana Rona Paula.

Pôvodný text: Democracy, the God That's Failing. Prevzaté v rámci licencie Creative Commons, preložil L. Obšitník.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo