Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. február 2017

Bratislava bude mať aj vďaka UK virtuálnu pamäť

Projekt Pamäť mesta Bratislavy (PamMap) má za cieľ sprístupniť dejiny mesta odborníkom aj laikom v modernej elektronickej podobe.

Aj zásluhou odborníkov z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) získava Bratislava svoju virtuálnu pamäť. Projekt Pamäť mesta Bratislavy (PamMap) má za cieľ sprístupniť dejiny mesta odborníkom aj laikom v modernej elektronickej podobe. Iniciátorom komplexného pamäťového portálu so sofistikovaným systémom filtrovania informácií je Juraj Šedivý z Filozofickej fakulty UK (FiF UK).

Zámerom portálu (www.PamMap.sk), ktorý už funguje v testovacej prevádzke, je združovať odborné texty s digitalizátmi rôznorodých historických prameňov k dejinám mesta – počnúc najstaršími hmotnými nálezmi cez staré písomnosti, novšie obrazové materiály typu pohľadníc a fotografií až po najnovšie audio a videospomienky pamätníkov na nedávne desaťročia.

Portál vznikol ako vedľajší produkt pri príprave 5-zväzkových dejín Bratislavy. "Pri príprave štvrtého a piateho zväzku sa nám nahromadilo veľa materiálu, ktorý sa do knihy nezmestí. Uvažovali sme preto, že vytvoríme špeciálne DVD nosiče. Od nich bol už len krôčik k myšlienke pamäťového portálu, ktorý na rozdiel od 'ukončeného' DVD je otvorený," priblížil Šedivý.

Na projekte okrem Univerzity Komenského spolupracujú už v pilotnej fáze Archív Pamiatkového úradu SR, Archív mesta Bratislavy a súkromní zberatelia. PamMap je určený širokej verejnosti, ale vďaka participácii historikov, pamiatkarov a ďalších odborníkov má ambíciu byť zároveň špecializovaným portálom s vedeckým využitím. Spolupracovníci a dobrovoľníci doposiaľ zdigitalizovali viac ako 100.000 pamäťových jednotiek, ktoré sa budú postupne pridávať na portál.

TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou Univerzity Komenského v Bratislave Andrea Földváryová.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.