Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
29. jún 2011

GLÓBUS: Katolík na britskom tróne? Diskusia sa rozbehla

Po ohlásení verejnej diskusie o zmene britského Zákona o nástupníctve, ktorý zakazuje katolíkom nastúpiť na kráľovský trón, sa do nej zapájajú už aj zástupcova Commonwealthu. Reforme sa zrejme okrem trónneho postu nevyhne ani Snemovňa lordov. V rozhovore, ktorý pre Catholic News Agency (CNA) poskyto...

Po ohlásení verejnej diskusie o zmene britského Zákona o nástupníctve, ktorý zakazuje katolíkom nastúpiť na kráľovský trón, sa do nej zapájajú už aj zástupcova Commonwealthu. Reforme sa zrejme okrem trónneho postu nevyhne ani Snemovňa lordov.

V rozhovore, ktorý pre Catholic News Agency (CNA) poskytol arcibiskup Sydney, kardinál George Pell, sa vyjadril, že zmena starobylého zákona zakazujúceho katolíkom zdediť britský trón a zosobášiť sa monarchovi s katolíkom „by bola v Austrálii istotne privítaná“. „Nie je to síce otázka prvoradého významu a taktiež nie je naliehavé sa ňou zaoberať, ale predpokladám, že zákon bude zmenený v pomerne krátkom čase,“ dodal kardinál.

Jeho vyjadrenie prichádza krátko po tom, čo sa na rovnakú tému v dokumente BBC vyjadril škótsky kardinál Keith Patrick O' Brien. Podľa neho Zákon o nástupníctve z roku 1701 podnecoval protikatolícke nálady v jeho vlasti. Svoj vlastný postoj k právnej norme vyjadril jednoznačne, keď ho označil za „hanbu krajiny“.

Zákon, ktorý bráni láske?

CNA pripomína prípady z nedávnej minulosti, kedy tento právny akt spôsobil problémy v osobnom živote niektorým členom britskej kráľovskej rodiny. V roku 2001 natrvalo stratil možnosť nástupníctva na trón najmladší syn vojvodu a vojvodkyne z Kentu a pravnuk kráľa Juraja V., lord Nicholas Windsor po tom, čo konvertoval na katolicizmus. Stal sa tak prvým mužským členom kráľovskej rodiny, ktorý zmenil vyznanie na katolícke od roku 1685, kedy na smrteľnej posteli konvertoval kráľ Karol II.

V roku 2008 sa, naopak, z katolíckej na anglikánsku vieru rozhodla prestúpiť kanadská snúbenica kráľovninho vnuka Petra Philipsa, syna princeznej Anny. Rozhodla sa tak preto, aby sa jej vierovyznanie nestalo prekážkou pre prípadné nástupníctvo jej budúceho manžela.

Protirečenia a riešenia

Zrušenie klauzuly o zákaze manželstva s katolíkom by nemuselo viesť len k ukončeniu stáročnej diskriminácie katolíkov, ale zrejme by prinieslo aj vážne dilemy. Katolícka strana v zmiešanom manželstve má totiž podľa kán. 1125 Kódexu kánonického práva „dať úprimný prísľub, že urobí všetko, čo je v jej silách, aby všetky deti boli pokrstené a vychované v Katolíckej cirkvi“. Praktická realizácia takéhoto sľubu môže viesť k tomu, že sa buď poruší, a teda deti takéhoto páru nebudú vychovávané v katolíckej viere, alebo by sa potomok v čase, keď sa stane britským panovníkom, dostal do paradoxnej situácie: bol by katolíkom, ktorý je čelným predstaviteľom protestantskej denominácie.

K téme:
Katolíci možno budú môcť zasadnúť na britský trón Zdieľať

Riešenia takejto situácie sú prinajmenšom dva. Buď sa definitívne oddelí pozícia monarchu od vedenia (a de facto aj príslušnosti k Anglikánskej cirkvi) alebo sa existujúci zákon zmení tak, že sa doň zapracuje formula podmieňujúca trónny post anglikánskym vierovyznaním spojeným so zákazom manželstva s osobou iného než anglikánskeho vyznania. Zatiaľ čo prvé riešenie by bolo najmenej kontroverzné a plne by zodpovedalo evolučnému charakteru vývoja britského politického systému, druhá z možností by nepochybne priniesla ďalšiu sériu debát o diskriminácii neanglikánov.


Britská kráľovná na synode anglikánskej cirkvi.

Inzercia

Demokratizácia Snemovne lordov

Po otvorení diskusie o spomínanom zákone prostredníctvom premiéra Davida Camerona sa o zmenu ďalšieho z klasických prvkov politického systému krajiny pokúša aj vicepremiér a vodca Liberálnych demokratov, Nick Clegg. Prichádza totiž s reformou Snemovne lordov, hornej komory britského parlamentu. Zmeny, ktoré presadzuje sú naozaj zásadné. Návrh zahŕňa zníženie počtu členov komory zo súčasných 789 na 300, pričom 80 % z nich by malo byť volených priamo pomerným volebným systémom na 15 rokov bez možnosti znovuzvolenia. Po reforme Blairovej vlády, ktorá v roku 1999 „vyhnala“ zo Snemovne lordov tzv. dedičných pérov by išlo o ďalšiu, dokonca omnoho väčšiu zmenu politického systému.

Cleggovo odhodlanie bojovať za reformu dokazuje aj jeho vyjadrenie, ktoré priniesol denník The Guardian: „Premiér a ja máme jasno – chceme, aby prvé voľby do reformovanej hornej komory prebehli v roku 2015. Jednoducho, naším trvalým cieľom je väčšia demokratická legitimita pre Snemovňu lordov (N. Clegg požil v origináli výraz „the other place“, čo je hovorový výraz používaný pre hornú komoru; pozn. autor článku), ale sme pragmatickí v tom, aby sme to dosiahli.“

Fasádové reformy?

Zmena Zákona o nástupníctve, ako aj reforma Snemovne lordov sú nepochybne dôsledkom koaličného vládnutia dvoch strán, v Británii raritného politického javu. Je veľmi pravdepodobné, že „samovláda“ konzervatívcov by s takýmito nápadmi nikdy neprišla, a že sú to práve liberálni demokrati, ktorí ich iniciujú. Navyše, po neúspešnom referende (druhej nezvyčajnej politickej udalosti v Spojenom kráľovstve) o zavedení pomerného volebného systému do House of Commons, teda dolnej komory parlamentu ide v prípade reformy „lordov“ zrejme o Cleggov pokus dodať voličom (a domácim médiám) atraktívnu a kontroverznú tému a svojej strane opäť jasnú politickú víziu. Táto by sa – na rozdiel od spomínaného ľudového hlasovania – mohla stať vďaka širšej parlamentnej podpore aj z radov labouristov priechodnejšou.

Iný pohľad na problém však naznačuje, že „rozhýbanie“ sa politických elít v otázke nástupníctva a hornej komory predstavuje len pokus „zapáčiť sa“ širšej verejnosti volajúcej po zásadnom prebudovaní monarchie. Prípadne o rafinované poskytnutie zástupných tém, ktoré by prekryli iné, pálčivejšie otázky, ktoré by mohli znepokojiť ľudí tak, ako sa to ukázalo pri študentských nepokojoch v závere minulého roka, ktoré nasledovali po zvýšení poplatkov za už aj tak finančne veľmi náročné vysokoškolské štúdium. V každom prípade, všeobecná politická prax ukazuje, že otváranie lákavých tém prináša pre politikov obvykle veľkú výhru s relatívne malým rizikom. Bez ohľadu na to, či sa im ich nápady podarí zrealizovať.

Marián Sekerák

Foto: duchesscambridge.net, churchofengland.org

Odporúčame

KULTUREVUE: Knižný sprievodca Banskobystrickou diecézou

KULTUREVUE: Knižný sprievodca Banskobystrickou diecézou

Cestou Cirkvi je človek... Taký je podtitul najnovšieho knižného diela, ktoré mapuje dejiny i súčasnosť Banskobystrického biskupstva. Reprezentačná publikácia zaujme svojou vkusnou kompozíciou nielen milovníkov histórie či architektúry, ale ponúka aj možnosť zamyslieť sa nad nevšednými osudmi jednej...

ROZHOVOR: Pentekostalizmus je náboženstvom srdca

ROZHOVOR: Pentekostalizmus je náboženstvom srdca

Náboženský fenomén pentekostalizmu je v 21. storočí výzvou tak pre etablované kresťanstvo, ako aj pre spoločnosť a jednotlivca. Nie je tomu inak ani na Slovensku. Ministerstvo kultúry SR nedávno znovu odmietlo registráciu neocharizmatiskej Cirkvi kresťanských spoločenstiev na Slovensku. O pentekosta...

TÉMA: „Právo“ ženy na potrat. A čo muž?

TÉMA: „Právo“ ženy na potrat. A čo muž?

V súvislosti s verejnou debatou o interrupciách sa málokedy opomenie „právo“ ženy rozhodnúť o svojom nenarodenom dieťati. Takmer nikdy sa však nespomenie otec, ktorý pri jeho počatí splnil rovnaký diel úlohy. Logická otázka znie: nemal by mať aj on na rozhodovanie rovnaké „právo“ ako žena? Mal, súhl...