Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
19. február 2017

Slováci sa usilujú o oslobodenie českého misionára Petra Jašeka

V prípade českého misionára Petra Jašeka, ktorého v Sudáne odsúdili na 23-ročné väzenie, sa významne angažuje aj Slovensko.

Slováci sa usilujú o oslobodenie českého misionára Petra Jašeka

Neziskovej organizácii CitizenGO sa podarilo vyzbierať 400-tisíc podpisov pod petíciu požadujúcu Jašekovo prepustenie. Uplynulý týždeň ju odovzdali sudánskemu veľvyslancovi Mohamedovi H. H. Zarougovi.  

„Po rozhovore so sudánskym veľvyslancom naša nádej v prepustenie Petra Jaška ešte vzrástla. Veríme, že sa nájde právnické alebo politické riešenie, ktoré povedie k jeho návratu domov,“ uviedla po stretnutí riaditeľka CitizenGO na Slovensku Miriam Kuzárová.


Zástupcovia Slovenska počas odovzdania petície za oslobodenie Petra Jašeka. Zľava diplomat Jozef Dravecký, sudánsky veľvyslanec Mohamed H. H. Zaroug, riaditeľka CitizenGO pre Slovensko Miriam Kuzárová a právnik Martin Dilong. Foto – CitizenGO 

Český humanitárny pomocník a misionár Cirkvi bratskej Petr Jašek v decembri 2015 odovzdal v Sudáne príspevok päťtisíc dolárov na liečbu vážne zraneného Alího Omara, ktorý na študentskej demonštrácii v Darfure utrpel vážne popáleniny. Sudánske orgány vyhodnotili tento dar ako príspevok na financovanie rebelských hnutí a Jaška obvinili z protištátnej činnosti, špionáže a ďalších trestných činov.

V januári 2017 bol Jašek uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby a odsúdený na 23,5 roka väzenia a peňažný trest 100-tisíc sudánskych libier (približne 15-tisíc eur). Pre päťdesiatnika Jaška v podmienkach sudánskeho väzenia tento trest znamená fakticky doživotie.

Prečítajte si aj
Čech pomáhal kresťanom, hrozí mu poprava Zdieľať

Nezisková organizácia CitizenGO na Slovensku sa rozhodla podporiť úsilie českej diplomacie o Jašekovo oslobodenie petičnou akciou, ktorú v priebehu niekoľkých týždňov podpísalo 40-tisíc Slovákov. Petícia bola následne preložená do 11 jazykov a podporilo ju 400-tisíc ľudí z celého sveta. Petícia bola primárne adresovaná Vysokému komisárovi OSN pre ľudské práva v Ženeve a v novembri 2016 ju osobne prevzal riaditeľ úradu OSN pre Ameriku, Európu a Áziu Gianni Magazzeni.

Druhým adresátom bola sudánska vláda a jej zastúpenia. Sudánsky veľvyslanec pre Slovenskú republiku vo Viedni bol prvým zástupcom sudánskej vlády, ktorý petíciu osobne prijal. Napriek tomu, že nešlo o návštevu oficiálnych zástupcov Slovenskej republiky, veľvyslanec hostí prijal na najvyššej úrovni.

Slovenskí delegáti veľvyslanca informovali o iniciatívach na oslobodenie Petra Jaška a požiadali o nájdenie riešenia, ktoré by viedlo k jeho prepusteniu. V prípade, že štandardné právne kroky nepovedú k jeho oslobodeniu, požiadali veľvyslanca, ktorý zastupuje hlavu štátu, aby bola Petrovi Jašekovi udelená milosť. Veľvyslanec delegátov ubezpečil, že sudánskeho prezidenta a vládu bude o stretnutí informovať.

Inzercia

Odporúčame