Diskvalifikovaní

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Diskvalifikovaní

Skupina bratislavských mestských poslancov sa včera vykašľala na verejný záujem.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo včera o jeden hlas neschválilo zákaz hazardu na území hlavného mesta.

Z prítomných 41 mestských poslancov za zákaz nezahlasovalo 17 poslancov. Ako pripomenula nezávislá mestská poslankyňa Lucia Štasselová, zákaz nepodporili napriek tomu, že ešte v januári 2015 sa primátor a starostovia mestských častí zhodli, že situácia s hazardom v meste začína byť neúnosná a je potrebné ju riešiť.

Následne v máji toho istého roku sa všetci 45 poslanci zastupiteľstva podpísali pod petíciu za zákaz hazardu. Pre osvieženie pamäti, podpísali sa presne pod tento text:

„Podpísaní obyvatelia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorí dosiahli 18 rokov veku, vzhľadom na to, že na území Bratislavy dochádza k narušovaniu verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier, touto petíciou žiadame Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, aby prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým bude ustanovené, že hazardné hry podľa § 3 ods. 2 písm. b), d), e) a i) zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov nie je možné prevádzkovať na území hlavného mesta Slovenskej republiky.“

Písmeno b) spomínaného zákona explicitne hovorí o „hazardných hrách v kasíne“. Ak teda teraz niektorí poslanci, ktorí za zákaz nehlasovali (napríklad Martin Chren, Marián Greksa, či Oliver Kríž), hovoria, že tak urobili preto, že návrh znemožňoval jemnejšiu reguláciu, napríklad zachovať hazard v hotelových kasínach, tak to vedie k podozreniu, že sa účelovo vyhovárajú. Pred viac ako rokom sa totiž podpísali pod zákaz hazardu aj v hotelových kasínach.

Navyše dilema, ktorou títo poslanci operujú, je falošná. V máji 2015 sa podpisom pod petíciou stožnili s tým, že bujnenie hazardu v meste je problémom, ktorý má vážne sociálne, zdravotné, ekonomické a bezpečnostné dôsledky.

Ak je to tak, nemal by politik s ohľadom na verejný záujem hlasovať radšej za plošný zákaz hazardu, ako v mene zachovania kasín v niekoľkých hoteloch podporiť zachovanie súčasného stavu? Teda za zachovanie stoviek herní na bratislavských sídliskách, ktoré vyššie spomenuté negatívne javy generujú.

Tento ich logický skrat vedie len k jedinému záveru.

Tí poslanci, ktorí zákaz hazardu nepodporili, sú buď nespôsobilí vyhodnotiť, čo je naozaj vo verejnom záujme, alebo podľahli tlaku či zvodom tých, ktorým zachovanie hazardu v jeho dnešnej podobe veľmi ležalo na srdci.

Povedzme to otvorene, buď sú naozaj naivní a nekompetentní, alebo sa nechali zastrašiť, či kúpiť a naivitou a nekompetentnosťou to len maskujú.

Ako zástupcovia občanov sa však v každom prípade úplne diskvalifikovali. Aj preto si ich mená treba pamätať.

 

Foto: Postoj

 

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo