Diskvalifikovaní

Diskvalifikovaní

Skupina bratislavských mestských poslancov sa včera vykašľala na verejný záujem.

Bratislavské mestské zastupiteľstvo včera o jeden hlas neschválilo zákaz hazardu na území hlavného mesta.

Z prítomných 41 mestských poslancov za zákaz nezahlasovalo 17 poslancov. Ako pripomenula nezávislá mestská poslankyňa Lucia Štasselová, zákaz nepodporili napriek tomu, že ešte v januári 2015 sa primátor a starostovia mestských častí zhodli, že situácia s hazardom v meste začína byť neúnosná a je potrebné ju riešiť.

Následne v máji toho istého roku sa všetci 45 poslanci zastupiteľstva podpísali pod petíciu za zákaz hazardu. Pre osvieženie pamäti, podpísali sa presne pod tento text:

„Podpísaní obyvatelia hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, ktorí dosiahli 18 rokov veku, vzhľadom na to, že na území Bratislavy dochádza k narušovaniu verejného poriadku v súvislosti s hraním hazardných hier, touto petíciou žiadame Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta Slovenskej republiky Bratislavy, aby prijalo všeobecne záväzné nariadenie, ktorým bude ustanovené, že hazardné hry podľa § 3 ods. 2 písm. b), d), e) a i) zákona č. 171/2005 Z. z. o hazardných hrách v znení neskorších predpisov nie je možné prevádzkovať na území hlavného mesta Slovenskej republiky.“

Písmeno b) spomínaného zákona explicitne hovorí o „hazardných hrách v kasíne“. Ak teda teraz niektorí poslanci, ktorí za zákaz nehlasovali (napríklad Martin Chren, Marián Greksa, či Oliver Kríž), hovoria, že tak urobili preto, že návrh znemožňoval jemnejšiu reguláciu, napríklad zachovať hazard v hotelových kasínach, tak to vedie k podozreniu, že sa účelovo vyhovárajú. Pred viac ako rokom sa totiž podpísali pod zákaz hazardu aj v hotelových kasínach.

Navyše dilema, ktorou títo poslanci operujú, je falošná. V máji 2015 sa podpisom pod petíciou stožnili s tým, že bujnenie hazardu v meste je problémom, ktorý má vážne sociálne, zdravotné, ekonomické a bezpečnostné dôsledky.

Ak je to tak, nemal by politik s ohľadom na verejný záujem hlasovať radšej za plošný zákaz hazardu, ako v mene zachovania kasín v niekoľkých hoteloch podporiť zachovanie súčasného stavu? Teda za zachovanie stoviek herní na bratislavských sídliskách, ktoré vyššie spomenuté negatívne javy generujú.

Tento ich logický skrat vedie len k jedinému záveru.

Tí poslanci, ktorí zákaz hazardu nepodporili, sú buď nespôsobilí vyhodnotiť, čo je naozaj vo verejnom záujme, alebo podľahli tlaku či zvodom tých, ktorým zachovanie hazardu v jeho dnešnej podobe veľmi ležalo na srdci.

Povedzme to otvorene, buď sú naozaj naivní a nekompetentní, alebo sa nechali zastrašiť, či kúpiť a naivitou a nekompetentnosťou to len maskujú.

Ako zástupcovia občanov sa však v každom prípade úplne diskvalifikovali. Aj preto si ich mená treba pamätať.

 

Foto: Postoj

 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo