Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. február 2017

Dolná komora talianskeho parlamentu schválila zvýšenie dlhu o 20 mld.

Zvýšenie dlhu sa vynaloží na financovanie záchranného balíka pre banku Monte dei Paschi di Siena (MPS) a ďalších problematických bánk.

Dolná komora talianskeho parlamentu včera schválila návrh vlády na zvýšenie verejného dlhu o 20 miliárd eur na financovanie záchranného balíka pre banku Monte dei Paschi di Siena (MPS) a ďalších problematických bánk.

Premiér Paolo Gentiloni na sociálnej sieti Twitter napísal, že je to krok vpred a zabezpečí väčšiu ekonomickú bezpečnosť rodinám aj podnikom.

Európska únia už na konci decembra schválila rozhodnutie talianskej vlády pomôcť najstaršej banke na svete, ktorá nedokázala vlastnými silami získať v určenom termíne potrebný kapitál a splniť tak podmienky Európskej centrálnej banky (ECB). 

MPS, tretia najväčšia banka v Taliansku, dopadla najhoršie pri vlaňajších júlových záťažových testoch Európskeho úradu pre dohľad nad bankami. Tie odhalili, že nemá dostatok vlastného kapitálu, ktorým by dokázala pokryť straty zo zlých úverov. 

Bankový sektor v Taliansku už roky zápasí s problémami. Dlhá recesia ekonomiky prinútila mnohé firmy aj domácnosti vyhlásiť platobnú neschopnosť. Banky tak čelia množstvu zlých úverov.

Podľa talianskej centrálnej banky hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v rokoch 2007-2012 klesol o 7 percentuálnych bodov a priemyselná produkcia sa znížila až o 25 %. Podiel zlých úverov na celkovom objeme všetkých bankových pôžičiek sa pritom do polovice roka 2015 takmer strojnásobil na 12,3 % zo 4,5 % na konci roka 2007.

Taliansko má však aj druhý najvyšší štátny dlh v Európskej únii, po Grécku. Podľa údajov Eurostatu v 1. kvartáli 2016 dosiahol 135 % HDP.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.