Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2017

Matovič: Fico zradil sociálnu demokraciu, ignoroval drahšie energie

Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) bol podľa lídra opozičného hnutia OĽaNO-NOVA Igora Matoviča už od 1. decembra minulého roka sústavne informovaný, či už cez média, opozičnými poslancami alebo špecialistami v oblasti energetiky o blížiacom sa náraste cien energií v roku 2017. Napriek tomu podľa poslanca s týmto problémom sedem týždňov neurobil nič.

"Sedem týždňov sa spoliehal, však to tí ľudia zaplatia, nejako mi ten podvod prejde. Až po siedmich týždňoch kapituloval pred faktúrami ľudí," vyhlásil dnes Matovič v úvode mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Vystúpil ako predkladateľ opozičného návrhu na odvolanie premiéra práve pre problém s cenami energií, pričom ho odôvodňuje už viac ako dve hodiny.
      

Až 18. januára podľa Matoviča začal predseda vlády v tejto veci konať, čo od 1. decembra znamenalo oneskorenie 49 dní alebo sedem týždňov. "Štyridsaťdeväť dní ste zrádzali ľudí. Zradili ste sociálnu demokraciu, lebo sociálnosť znamená cítiť s chudobnými, nie s bohatými," pokračoval v kritike Matovič. Premiér takýmto správaním podľa neho zradil to, čo má v názve strany a to, s čím kandidoval do parlamentu.
      

"Zradili ste sociálnu demokraciu a nehanbíte sa potom povedať a verejne vyhlasovať, že opozícia, keď zvoláva takúto schôdzu, tak to je nejaká šaškáreň, chaos, bordel a cirkus, ktorý tu chceme robiť. Nadstavovať vám zrkadlo, to je bordel, to je chaos?" adresoval Matovič Ficovi. Zároveň premiérovi aj celej vláde pripomenul, že vo svojom programovom vyhlásení koaličné strany schválili, že "vláda dôrazne podporí zabezpečenie ochrany zraniteľných odberateľov, vrátane riešenia energetickej chudoby".
      

Napriek tomu podľa neho umožnil Fico vystaviť ľuďom faktúry výrazne vyššie, ako mali v minulosti. Opísal príklad babičky so záhradkou, ktorá mala platiť za energie o 901 % viac, či ľudí, čo za garáž majú platiť o 560 % viac. Spomenul tiež príklad bytovky, ktorá má zrazu uhradiť o 1000 eur viac za spoločné priestory. "Tých ľudí ste dostali do pasce a nechali v tej pasci trčať. A preto nemôžete byť premiérom," zdôraznil Matovič.
      

Následne v pléne čítal viaceré prepisy relácií a citoval z článkov, ktoré boli zverejnené od 1. decembra minulého roka a upozorňovali na nárast cien energií od januára 2017.
      

Premiér ešte v predstihu označil dnešné odvolávanie v NR SR za nezmyselné. Svoje stanovisko k mimoriadnej schôdzi by mal Fico predniesť po vystúpení Matoviča.

Inzercia

Odporúčame

Údajná privatizácia nemocníc je veľkým nezmyslom, vyhlásil Drucker

Údajná privatizácia nemocníc je veľkým nezmyslom, vyhlásil Drucker

Údajná privatizácia štyroch špecializovaných nemocníc je podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smer-SD) veľmi veľkým nezmyslom. "Považujem to za vysoko nezodpovedné, aby niekto takýmto spôsobom dezinformoval a podsúval informácie. Neviem, či to je snáď len preto, aby mediálne zaujal," reagoval dnes šéf rezortu na stredajšie (15.2.) vyhlásenia opozičného poslanca Miroslava Beblavého (nezaradený).

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.