Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
22. jún 2011

GLÓBUS: V Turecku bol po polstoročí zvolený prvý kresťanský poslanec

Erol Dora to dokázal. Štyridsaťsedemročný advokát, ktorý žije a pracuje v Istanbule, bol 12. júna zvolený za poslanca do tureckého parlamentu. Vďaka asi 52 000 hlasom, ktoré dostal v meste Mardin (hlavné mesto mardinskej oblasti v juhovýchodnom Turecku, iba niekoľko desiatok kilometrov od sýrskych h...

Erol Dora to dokázal. Štyridsaťsedemročný advokát, ktorý žije a pracuje v Istanbule, bol 12. júna zvolený za poslanca do tureckého parlamentu. Vďaka asi 52 000 hlasom, ktoré dostal v meste Mardin (hlavné mesto mardinskej oblasti v juhovýchodnom Turecku, iba niekoľko desiatok kilometrov od sýrskych hraníc), sa Dora stane prvým kresťanom, ktorý si asi po polstoročí zasadne do parlamentu v Ankare.

Ako pripomenul Thomas Seibert v denníku The National, posledný kresťan, ktorý v 60. rokoch dosiahol poslanecké kreslo v tureckom parlamente, bol arménsky politik Berc Sadak Turan. Posledným nemoslimským poslancom v 90. rokoch bol židovský podnikateľ Cefi Kamhi.

Tisícky hlasov aj od moslimov

Dora, ktorý je ženatý a má dve deti, bol zvolený ako nezávislý kandidát bloku Práca, demokracia a sloboda. Bol to jediný spôsob, akým mohol prekonať stanovenú 10 percentnú hranicu. Táto hranica totiž platí iba pre strany, no nie pre nezávislých kandidátov. V Ankare si nový poslanec, ktorý patrí k sýrskej menšiny, zasadne medzi poslancov Strany mieru a demokracie (BDP), prokurdskej skupiny, ktorá podporila jeho kandidatúru. Erol Dora si postavil jasný cieľ: zastupovať kresťanov a iné menšiny. „Ak sa mi podarí dostať do parlamentu, budem hlasom sýrskej komunity, ale aj všetkých iných etnických skupín na juhovýchode krajiny,“ sľúbil advokát pred voľbami (Hürriyet Daily News).

„Som sýrskeho kresťanského vierovyznania, ale ako všetci ostatní v tejto oblasti, aj ja som turecký občan,“ opakoval do telefónu po svojom zvolení talianskemu denníku Avvenire. „Som šťastný, že môžem niečím prispieť svojej krajine. Sýrčania stáročiami žijú na juhovýchode krajiny. Sme Turci a môžeme byť zvolení do parlamentu ako všetci ostatní. Je to naše právo,“ povedal novozvolený poslanec, pyšný na to, že získal tisícky hlasov aj od moslimských obyvateľov svojho mesta Mardiny, ktoré je od nepamäti etickou a náboženskou križovatkou.

„Podľa Doru je hlavnou úlohou novej legislatívy dať Turecku novú ústavu, ktorá bude musieť priznať menšinám väčšie práva.“ Zdieľať

Podľa Doru je hlavnou úlohou novej legislatívy dať Turecku novú ústavu, ktorá nahradí tú, ktorú prijali armádni predstavitelia po vojenskom puči 12. septembra 1980. Nová ústava bude musieť priznať menšinám väčšie práva. „Cieľom je, aby mali všetci ústavu, v ktorej sa môžu nájsť a ktorá má na zreteli všetky etnické a kultúrne skupiny prítomné v krajine,“ povedal Dora pre Avvenire.

Erdogan triumfoval, ale...

Aby mohol premiér Recep Tayyip Erdogan zmeniť ústavu, bude musieť pristúpiť ku kompromisom s opozíciou. Napriek veľkému víťazstvu a získaným 326 kreslám v novom parlamente si Erdoganova promoslimská formácia nedokázala vydobyť dve tretiny kresiel (367 z 550), ktoré by jej umožnili zmeniť ústavu. Erdoganovi chýbalo zopár kresiel aj na dosiahnutie jeho druhého a menej ambiciózneho cieľa, t.j. získať potrebných 330 poslaneckých kresiel, aby mohol predložiť občanom zmeny ústavy v referende a následne ich schváliť v parlamente.

K téme:
Čo nám odkazuje premiér Erdogan?
S Arménmi skutočne nemáme problém
Turecký sen
Turecké občianske preukazy diskriminovali. Uvádzali náboženstvo
Vatikán je ZA vstup Turecka do Európskej únie
Zdieľať

Keďže nedostal zelenú, dynamický premiér, ktorý je značne populistický a autoritatívny, bude musieť hľadať podporu v opozícii, ktorú tvoria Republikánska ľudová strana (CHP, 135 kresiel), Strana národného hnutia (MHP, 53 kresiel) a blok nezávislých (36 poslancov, ktorých všetkých podporuje BDP – Strana mieru a demokracie).

Viacerí pozorovatelia a kresťanskí predstavitelia (medzi nimi figuruje napríklad delegovaný vikár Apoštolského vikariátu v Istanbule páter Lorenzo Piretto, OP) prijali zvolenie Erola Doru ako pozitívny signál. „Zvolenie advokáta Doru je pre krajinu skutočne dobrý signál,“ povedal agentúre Fides dominikánsky páter. „Dora je známy, pretože ako advokát často bráni kresťanov, ktorí sú zapletení do súdnych procesov a je oporným bodom pri ochrane ich práv. Existujú aj ďalší kresťania prítomní v obecných zastupiteľstvách, ale kresťana v národnom parlamente sme nevideli už desaťročia,“ povedal delegovaný vikár. Páter Piretto je skôr optimista, i keď si je vedomý, že mnohé otázky zostanú ešte otvorené. „Vláda AKP, ktorá vo voľbách zvíťazila, prejavila už v minulosti dobré znaky otvorenosti a my dúfame, že v tom bude pokračovať naďalej. Pozitívnym znakom bola nedávna reštitúcia sirotinca v Büyükada Ekumenickému patriarchátu v Istanbule.”

Inzercia

Pozitívne signály smerom ku kresťanom

V posledných mesiacoch vyslal Erdogan viaceré pozitívne signály smerom ku kresťanskej komunite. Ako poznamenal denník Financial Times Deutschland, kurdský poslanec Süleyman Çelebi, ktorý sa so svojím klanom zapojil do bitky zákonov proti známemu kláštoru Mor Gabriel – kultúrne a duchovné stredisko čoraz menšej sýrskej (alebo chaldejskej) komunity v Turecku – nebol na zozname kandidátov vládnucej strany AKP.

„Erol Dora sa bude musieť taktiež presadiť. Nielenže nosí na pleciach očakávania celej sýrskej komunity, ale bol zvolený aj za podpory politického združenia, ktoré samotný minister Erdogan neváhal nazvať 'teroristickou stranou'.“ Zdieľať

Iné významné gestá sa udiali v marci minulého roku, keď bol arménsky kresťan Egemen Bagis (pokladaný za jedného z najbližších Erdoganových poradcov) menovaný do tímu ministrov pre európske záležitosti a následne ďalší Armén za tureckého veľvyslanca v Organizácii pre spoluprácu a ekonomický rozvoj (OCSE). Podľa sociológa Ayhana Aktara z Univerzity Bilgi v Istanbule, tieto dva ťahy prerušili staré tabu – prítomnosť kresťanov v štátnom aparáte (Domradio).

Vynára sa tak otázka, či sú Erdoganove úmysly úprimné, keď vo svojom víťaznom povolebnom príhovore sľúbil, že bude pracovať pre všetkých občanov, všetky vierovyznania a životné štýly a výslovne sa zmienil aj o kresťanských menšinách. Je jeho otvorenosť úprimná alebo ide o šikovný volebný ťah, klasické zrkadielko pre „škovránkov“ v ťažkých jednaniach s Európskou úniou? To nám ukáže iba budúcnosť.

Erol Dora sa bude musieť taktiež presadiť. Nielenže nosí na pleciach očakávania celej sýrskej komunity, ale bol zvolený aj za podpory politického združenia, ktoré samotný minister Erdogan neváhal nazvať „teroristickou stranou“ (HürriyetDaily News).

Paul De Maeyer

Článok vyšiel na portáli Zenit. Publikované s jeho súhlasom. Preložil Štefan Turanský, SDB.

Ilustračné foto: ozgurlukvedemokrasiadaylari.com, sirnakesnaf.com

Odporúčame

Prečo tu chýbajú nové články?

Prečo tu chýbajú nové články?

Milí čitatelia, počas týchto dní zostane Postoy.sk bez nových článkov. Po posledných hektických mesiacoch, keď sme vám priniesli desiatky správ, rozhovorov, komentárov či „priamy prenos“ z blahorečenia Ján Pavla II., sme sa rozhodli pre malú prestávku. Aj preto, aby sme dobehli, čo sme počas týchto ...

ROZHOVOR: Materialista sa nikdy nestane lídrom

ROZHOVOR: Materialista sa nikdy nestane lídrom

Tvrdí, že cnosti nie sú náhradou za profesionálnu odbornosť, no pri vedení firmy, školy či cirkvi sú nevyhnutnosťou. Založil Inštitút zodpovedného vodcovstva (Havard Virtuous Leadership Institute), žije v Moskve a jeho kniha Zodpovedné líderstvo bola preložená do pätnástich jazykov. Školiteľ svetový...

TÉMA: Viera sa dá nosiť aj vo vrecku

TÉMA: Viera sa dá nosiť aj vo vrecku

O tom, že je to naozaj tak, nás presviedča Vydavateľstvo don Bosco, ktoré tento mesiac vydalo už siedmy diel edície s názvom Viera do vrecka. Jednoducho, stručne, ale do hĺbky rozobraná téma, vhodná pre praktizujúceho i nepraktizujúceho kresťana, ako aj pre človeka bez vyznania. Taký je hlavný zám...