Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. február 2017

Kontrola ťažiarov zo Smilna vážne chyby neodhalila, vrty nezastavia

Ministerská hĺbková kontrola odhalila len administratívne nedostatky, napríklad oneskorené plnenie ohlasovacej povinnosti o začatí prác.

Ministerská kontrola geologického prieskumu ložísk ropy a zemného plynu v obci Smilno v okrese Bardejov nepreukázala zásadné pochybenia spoločnosti Alpine Oil and Gas. Envirorezort tak vrty zastaviť nemôže. Podľa jeho stanoviska hĺbková kontrola odhalila len administratívne nedostatky, napríklad oneskorené plnenie ohlasovacej povinnosti o začatí prác.

"Ako sa práce spojené s prieskumom vykonávajú a budú vykonávať, však záleží aj od stanovísk ďalších orgánov, či už štátnej vodnej správy, ochrany poľnohospodárskej pôdy, ale aj firiem zabezpečujúcich služby občanom, ako sú plynárenské, vodárenské či telekomunikačné spoločnosti. Dodržiavanie podmienok, ktoré uvádzajú vo svojich stanoviskách, by si mali v rámci svojich kompetencií ako firmy, tak aj orgány samozrejme sledovať," uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák.

Pripomenul, že v prípade vrtov v Smilne sa doteraz ani raz nepreukázalo porušenie zákona, a tým ohrozenie životného prostredia. "Príkladom sú výsledky kontroly Slovenskej inšpekcie životného prostredia, ktorá nepreukázala porušenie vodného zákona. Teda podozrenie, že by v dôsledku prieskumu došlo k znečisteniu podzemných vôd, sa nepotvrdilo," doplnil.

Zámer prieskumných vrtov v Smilne nemusel prejsť posudzovaním vplyvov na životné prostredie, tzv. EIA. Šéf envirorezortu László Sólymos (Most-Híd) chcel presvedčiť spoločnosť, ktorá tam hľadá ložiská plynu, aby ho urobila z vlastnej iniciatívy v reakcii na obavy miestnych obyvateľov. Ministerstvo ale na ťažiarov páky nemalo. Proces EIA sa podľa doterajšej legislatívy robiť nemusel. Zmenilo sa to od januára 2017, už schválených prieskumov sa to však netýka.

Spoločnosť Alpine Oil and Gas vlani v novembri avizovala, že v súlade s tohtoročným predĺžením licencií na prieskum sa pripravuje obnoviť práce na prvom skúšobnom vrte v Smilne. Odvolávala sa na to, že prípravné práce a následné vŕtanie v danej lokalite sú v súlade s platnou legislatívou. Plány ťažiarov sa nepáčia miestnym obyvateľom, petíciu proti vrtom spoločnosti podpísali tisíce ľudí. Aktivisti tiež dlhodobo blokovali cestu k prieskumnému územiu.

Inzercia

Odporúčame