Aktivisti proti hazardu burcujú do poslednej chvíle, loby vytiahla prieskum

Aktivisti proti hazardu burcujú do poslednej chvíle, loby vytiahla prieskum

Dobrovoľníci zbierajú podpisy pod petíciu za zákaz hazardu v Bratislave počas parlamentných volieb 2016. (Foto: Iniciatíva Zastavme hazard)

Hazardná loby vytiahla manipulatívny argument, aktivisti zase natáčali v uliciach mesta videá.

Bojový front o hazard v Bratislave neutíchal ani niekoľko dní pred samotným hlasovaním o zákaze herní na území hlavného mesta.

Hoci sa všetci poslanci mestského zastupiteľstva podpísali pod pôvodnú petíciu za zákaz hazardu, teraz, keď mesto pripravilo konkrétny návrh na úplný zákaz, viacerí vyjadrujú isté výhrady.

Štvrtkové hlasovanie tak nikto nevie úplne odhadnúť. Dôkazom napätej atmosféry sú aj viaceré mediálne titulky z posledných dní:

Hazard nám už neprekáža (Plus jeden deň)
Kráľ hazardu Valenta: Totálny zákaz v Bratislave otvorí dvere mafii (HN)
Platiť má primátor (Markíza)
Výsledok hlasovania o hazarde je otázny, zhodli sa poslanci MsZ (TASR)

Hazardná loby vytiahla prieskum

Ešte koncom minulého týždňa zvolala Asociácia zábavy a hier a Asociácia prevádzkovateľov videohier tlačovú besedu, ktorej posolstvom bol zavádzajúci argument, že plošný zákaz nie je nutný, keďže samospráve pribudli kompetencie na regulovanie prevádzok a mesto môže rozhodnúť, v akých typoch budov herne zakáže.

To je síce pravda, ale mesto okrem samotnej kategórie budov nemôže regulovať počet herní ani ďalšie podrobnosti.

„V každej kategórii sa totiž nachádzajú desiatky až stovky budov. Ak by napríklad chceli mestskí poslanci ponechať len jedno kasíno v jedinom hoteli, musia spolu s ním povoliť herne v ďalších 113 hoteloch, moteloch a penziónoch,“ vyjadril sa pre TASR Anton Chromík z iniciatívy Zastavme hazard.

Zákon takisto nerozlišuje medzi päťhviezdičkovým hotelom a jednohviezdičkovým penziónom, ak by sme sa chceli rozprávať o ponechaní herní v luxusnejších hoteloch.

Podľa Chromíka je otázne, kto zakáže majiteľom herní, aby sa presťahovali alebo si prekolaudovali priestory na malé penzióny s novými herňami. „Tvrdenie o možnosti regulácie len na obchodné domy je tiež zavádzajúce. Spolu s nákupnými centrami by muselo mesto povoliť spolu 549 budov pre obchod a služby, čo by znamenalo koniec akejkoľvek snahy hazard v meste regulovať,“ tvrdí Chromík.

Predstavitelia hazardného priemyslu skúsili ešte vyvinúť tlak aj na primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, ktorému budú po zákaze hazardu chýbať v mestskom rozpočte ročne viac ako tri milióny eur.

„Existuje mimoriadne vysoké riziko, že schválením takéhoto nariadenia mestu vzniknú značné finančné škody. A to nielen okamžité miliónové škody zo zastavenia prevádzok, ale najmä oveľa vyššie škody očakávané po prehratých súdnych sporoch,“ tvrdia asociácie.

Primátor Nesrovnal vrátil svojím vyjadrením loptičku na stranu hazardnej loby. „Keď už je reč o osobnej zodpovednosti, tak by som sa chcel opýtať predstaviteľov Asociácie zábavy a hier, či preberú osobnú, hmotnú a majetkovú zodpovednosť za škody, ktoré spôsobuje hazard,“ reagoval s tým, že mesto pripravilo všeobecne záväzné nariadenie o zákaze hazardu striktne podľa zákona.

Herný priemysel sa snažil obmäkčiť verejnú mienku aj citovaním prieskumu agentúry Polis Slovakia. Prieskum si dala vypracovať Asociácia zábavy a hier a robil sa začiatkom februára na vzorke 1 200 Bratislavčanov.

Z prieskumu podľa asociácie vyplynulo, že 50 percent Bratislavčanov považuje hazard v meste po novelizácii zákona za absolútne prijateľný a, naopak, až 80 percent opýtaných sa obáva vzniku čierneho trhu.

„Prieskum potvrdil, že sa po nedávnej prísnej regulácii hazardu zo strany štátu vyrovnali názory ľudí na dostupnosť herní v hlavnom meste. Ľudia už tento problém nepovažujú za taký vypuklý ako v časoch pred novelou, keď sa spustila petícia na ich zákaz,“ cituje Nový Čas Dominiku Lukáčovú z Asociácie zábavy a hier.

Videá, sviečky aj omša

Akční neboli v posledné dni len zástupcovia herného priemyslu, ale aj aktivisti z Iniciatívy Zastavme hazard, ktorí vyzbierali viac ako 130-tisíc podpisov pod petíciu za zákaz hazardu.

Aktivisti sa rozhodli vyburcovať sociálne siete, preto natočili sériu motivačných videí, na ktorých o zákaze hazardu rozprávajú študenti, ale aj pracujúci ľudia ako učitelia či psychológovia.


Na emócie pôsobí aj fotogaléria zo zbierania podpisov počas marcových volieb, ktorú iniciatíva zverejnila na facebooku. Práve stovky dobrovoľníkov majú obrovskú zásluhu na úspechu petície, keď počas parlamentných volieb stáli pred volebnými miestnosťami a oslovovali ľudí, aby pridali svoj podpis za zákaz hazardu.

Okrem videí a fotiek aktivisti tiež vyzývali občanov posielať mestským poslancom maily s apelom, aby hlasovali za zákaz hazardu. Kresťanské spoločenstvá organizovali adorácie, o hazarde sa hovorilo na kázňach i farských oznamoch.

Aktivity vyvrcholia dnes večer, keď sa po omši o 18. hodine u jeuzitov plánujú zapaľovať sviečky na Primaciálnom námestí. V Zkradlovej sieni Primaciálneho paláca sa začne vo štvrtok 8.30 zasadnutie mestského zastupiteľstva, na ktorom sa bude hlasovať o zákaze herní v Bratislave.

Ešte predtým, ráno o siedmej, sa bude v kaplnke Primaciálneho paláca slúžiť svätá omša za úspešný boj proti hazardu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo