V Bratislave zrejme zajtra zakážu hazard. Čo urobia mestá v okolí?

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Bratislave zrejme zajtra zakážu hazard. Čo urobia mestá v okolí?

Po zákaze v Bratislave totiž hrozí, že časť hazardu sa presunie do okolitých obcí a miest.

Na to, aký vplyv môže mať zákaz hazardu v hlavnom meste na okolité mestá, sme sa preto opýtali primátorov Senca, Pezinka a Stupavy.

Senec: Spustíme petíciu

Jedným z miest, na ktoré môže mať zákaz hazardu v Bratislave priame dôsledky, je aj asi 20-tisícový Senec. Pre blízkosť k Bratislave, dobré železničné aj iné spojenie s Bratislavou, je obava namieste. Navyše, Senec už dnes slúži pre Bratislavčanov ako jedna z rekreačných zón v okolí, najmä v lete, kvôli tunajšiemu aqua-parku a jazerám.

Netreba veľa predstavivosti, aby sme si v ich okolí vedeli predstaviť aj herne ponúkajúce hazardné hry.

Postoj preto oslovil primátora mesta Karola Kvála, ako vníma možný zákaz hazardu v Bratislave a ako sú pripravení na možné hrozby reagovať. Stanovisko primátora mesta Kvála je jednoznačné: „Do výhľadového rozpočtu na rok 2018 mesto Senec neuvažuje s príjmom z hazardu a tento rok spustíme petíciu na zákaz hazardu v našom meste.“

Senec chce teda nasledovať príklad Bratislavy a hazard na svojom území potlačiť. Ak bude tento trend pokračovať, otvára to novú otázku. Keďže mestá nemajú dostatočnú represívnu kapacitu, ako bojovať s prípadnými nelegálnymi herňami, mal by v prípade tvrdého zákazu nasledovať ďalší krok, a síce spolupráca medzi mestami, mestskou políciou a policajným zborom, ktorej cieľom bude snaha dostatočne razantne predísť vzniku čiernych herní, respektíve ich hneď v zárodku identifikovať a zatvárať. Aby prípadný zákaz neostal len na papieri.

Pezinok: Sledovať a reagovať

Primátor Pezinka Oliver Solga hovorí, že počet herní v meste v posledných rokoch klesá. Za pozitívny krok považuje aj nedávnu novelu zákona o hazardných hrách z dielne rezortu financií, podľa ktorej už hracie automaty nebudú môcť byť v pohostinských zariadeniach.

Solga si nemyslí, že zákaz hazardu v Bratislave musí automaticky znamenať nárast herní v Pezinku. „Ale nevylučujem to. Budeme to sledovať a reagovať.“ Za pravdepodobnejší scenár však považuje, že v dôsledku zákazu sa časť hazardu z hlavného mesta presunie do čiernych herní v rekreačných zariadeniach v okolí. Hovorí, že to bude veľká výzva pre spoluprácu samospráv a polície.

V Pezinku sa ešte minulý rok rozbehla petičná akcia za zákaz hazardu v meste. Jej organizátori však zatiaľ ešte samospráve neodovzdali petičné hárky s potrebným počtom podpisov. Ak by v Pezinku zastupiteľstvo rozhodlo o zákaze hazardu, následný výpadok príjmov by podľa Solgu pre mesto nepredstavoval problém.

Stupava: Budeme rešpektovať vôľu občanov

Primátor Stupavy Roman Maroš si vie predstaviť, že zákaz hazardu v hlavnom meste môže viesť k tomu, že časť podnikateľov v tejto brandži bude hľadať alternatívne riešenia a presunie svoje podnikanie do susedných miest. „V Stupave prebieha petičná akcia za zrušenie hazardu a za samosprávu môžem povedať, že budeme rešpektovať vôľu občanov,“ povedal Maroš pre Postoj. 

O zákaze hazardu na svojom území už na Slovensku rozhodlo viac ako šesťdesiat miest a obcí. Napríklad Ružomberok, Levoča, Galanta, Podolínec, Stará Ľubovňa či Sabinov. Uvidíme, či k nim v blízkej budúcnosti pribudne aj Bratislava a mestá v jej okolí.

Foto: Flickr.com/ Mark Hillary.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo