Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. február 2017

V Bratislave zrejme zajtra zakážu hazard. Čo urobia mestá v okolí?

Po zákaze v Bratislave totiž hrozí, že časť hazardu sa presunie do okolitých obcí a miest.
V Bratislave zrejme zajtra zakážu hazard. Čo urobia mestá v okolí?

Na to, aký vplyv môže mať zákaz hazardu v hlavnom meste na okolité mestá, sme sa preto opýtali primátorov Senca, Pezinka a Stupavy.

Senec: Spustíme petíciu

Jedným z miest, na ktoré môže mať zákaz hazardu v Bratislave priame dôsledky, je aj asi 20-tisícový Senec. Pre blízkosť k Bratislave, dobré železničné aj iné spojenie s Bratislavou, je obava namieste. Navyše, Senec už dnes slúži pre Bratislavčanov ako jedna z rekreačných zón v okolí, najmä v lete, kvôli tunajšiemu aqua-parku a jazerám.

Netreba veľa predstavivosti, aby sme si v ich okolí vedeli predstaviť aj herne ponúkajúce hazardné hry.

Postoj preto oslovil primátora mesta Karola Kvála, ako vníma možný zákaz hazardu v Bratislave a ako sú pripravení na možné hrozby reagovať. Stanovisko primátora mesta Kvála je jednoznačné: „Do výhľadového rozpočtu na rok 2018 mesto Senec neuvažuje s príjmom z hazardu a tento rok spustíme petíciu na zákaz hazardu v našom meste.“

Senec chce teda nasledovať príklad Bratislavy a hazard na svojom území potlačiť. Ak bude tento trend pokračovať, otvára to novú otázku. Keďže mestá nemajú dostatočnú represívnu kapacitu, ako bojovať s prípadnými nelegálnymi herňami, mal by v prípade tvrdého zákazu nasledovať ďalší krok, a síce spolupráca medzi mestami, mestskou políciou a policajným zborom, ktorej cieľom bude snaha dostatočne razantne predísť vzniku čiernych herní, respektíve ich hneď v zárodku identifikovať a zatvárať. Aby prípadný zákaz neostal len na papieri.

Pezinok: Sledovať a reagovať

Primátor Pezinka Oliver Solga hovorí, že počet herní v meste v posledných rokoch klesá. Za pozitívny krok považuje aj nedávnu novelu zákona o hazardných hrách z dielne rezortu financií, podľa ktorej už hracie automaty nebudú môcť byť v pohostinských zariadeniach.

Inzercia

Solga si nemyslí, že zákaz hazardu v Bratislave musí automaticky znamenať nárast herní v Pezinku. „Ale nevylučujem to. Budeme to sledovať a reagovať.“ Za pravdepodobnejší scenár však považuje, že v dôsledku zákazu sa časť hazardu z hlavného mesta presunie do čiernych herní v rekreačných zariadeniach v okolí. Hovorí, že to bude veľká výzva pre spoluprácu samospráv a polície.

V Pezinku sa ešte minulý rok rozbehla petičná akcia za zákaz hazardu v meste. Jej organizátori však zatiaľ ešte samospráve neodovzdali petičné hárky s potrebným počtom podpisov. Ak by v Pezinku zastupiteľstvo rozhodlo o zákaze hazardu, následný výpadok príjmov by podľa Solgu pre mesto nepredstavoval problém.

Stupava: Budeme rešpektovať vôľu občanov

Primátor Stupavy Roman Maroš si vie predstaviť, že zákaz hazardu v hlavnom meste môže viesť k tomu, že časť podnikateľov v tejto brandži bude hľadať alternatívne riešenia a presunie svoje podnikanie do susedných miest. „V Stupave prebieha petičná akcia za zrušenie hazardu a za samosprávu môžem povedať, že budeme rešpektovať vôľu občanov,“ povedal Maroš pre Postoj. 

O zákaze hazardu na svojom území už na Slovensku rozhodlo viac ako šesťdesiat miest a obcí. Napríklad Ružomberok, Levoča, Galanta, Podolínec, Stará Ľubovňa či Sabinov. Uvidíme, či k nim v blízkej budúcnosti pribudne aj Bratislava a mestá v jej okolí.

Foto: Flickr.com/ Mark Hillary.

Odporúčame