U labute na Veľkom Draždiaku v Petržalke sa potvrdila vtáčia chrípka

Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) Bratislava-mesto potvrdila, že príčinou úhynu labute, ktorú našli začiatkom mesiaca inšpektori verejného poriadku na jazere Veľký Draždiak v bratislavskej Petržalke, bol vírus vtáčej chrípky.

V tejto súvislosti už informovala všetky dôležité a dotknuté inštitúcie a organizácie, ktorým poslala pokyny s preventívnymi opatreniami. Týka sa to ako miestnej samosprávy, tak miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu Bratislava V a chovateľov hydiny a vtákov. Informuje o tom mestská časť na svojej webovej stránke www.petrzalka.sk.
      

Jej pracovníci v súčasnosti monitorujú všetkých chovateľov vtáctva v okruhu do troch kilometrov od miesta nálezu a aktualizuje sa súpis všetkých chovov hydiny, holubov a iných vtákov chovaných v zajatí. Zároveň má mestská časť povinnosť vykonávať v teréne zvýšený dohľad nad populáciami voľne žijúcich vtákov a prípadne v spolupráci s ornitologickým organizáciami vyhľadávať uhynuté zvieratá. Ďalšie nevyhnutné opatrenia by mali zabezpečiť aj samotní chovatelia. Zakázané sú napr. tiež veľtrhy, trhy, výstavy a iné podujatia, ale tiež premiestňovanie produktov tejto hydiny a vtákov bez príslušných povolení.
      

Mestská časť zároveň upozorňuje obyvateľov, aby akýkoľvek nález uhynutého vtáctva nahlásili na oddelenie životného prostredia petržalského miestneho úradu, emailom alebo telefonicky. Kontakty sú uvedené na webovej stránke.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo