Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. február 2017

Reakcia na Alojza Hlinu

Predsedu KDH Alojza Hlinu sa dotkla moja otázka Vladimírovi Palkovi, napísal reakciu, tu je moja odpoveď.
Reakcia na Alojza Hlinu

Ilustračná fotografia. Foto: Martin Baumann/TASR

V rozhovore s Vladimírom Palkom som sa spýtal: „(...) Hlina dokonca zarábal vďaka priazni Vladimíra Mečiara, s ktorým na palube lietadla letel do Číny. Lenže je tu klasický kresťanský argument: ľudia sa menia. Môžu sa zmeniť. Nie je možné, že sa zmenili Krajniak aj Hlina?“

Alojz Hlina to označil za moje klamstvo a reagoval takto:

„Na tomto tvrdení nie je ani milimeter pravdy. (...) nikdy som z priazne Mečiara nezarábal. Nikdy som nezarábal z priazne žiadneho politika. (...) nikdy som v nijakom lietadle spolu s Mečiarom neletel. Nikdy. Do delegácie, ktorá bola v Číne, som sa pripojil až v Číne. A pripojiť nás museli, ak chceli vôbec nejaký obchod vtedy v Číne urobiť. Po tomto 'výlete' do Číny, na ktorý som letel za svoje, a nie vládnym špeciálom, sa začal príbeh exportu áut zo Slovenska do Číny.“

Napísané si, samozrejme, vyžaduje reakciu, tu je.

O tom, že Alojz Hlina bol súčasťou nejakej delegácie v Číne s Mečiarom na čele, mi povedal on sám. Bolo to pred pár rokmi, krátko predtým, ako otvoril svoju krčmu na Námestí SNP. Pamätám si to preto, že vnútri sa ešte čulo pracovalo, na stole bolo dosť prachu. Hlina bol vtedy milý, hovoril otvorene. Pýtal som sa ho na nejaké politické veci a okrem iného aj na prvý zarobený milión. Spomenul mi Čínu, toľko spomínanú vládnu delegáciu, inak sa nedalo.

Že sedel s Mečiarom na palube jedného lietadla do Číny asi nebude pravda. Ostalo mi to síce v pamäti z nášho stretnutia, najmä ak na takéto obchodno-politické delegácie sa vtedy zvyklo cestovať jedným lietadlom. Nepresnosť ma mrzí a pánovi Hlinovi sa ospravedlňujem.

Nech mi je ale dovolené dodať, že je to vedľajšia vec. Podstatou otázky je niečo iné, jedno alebo dve lietadlá na tom nič nemenia.

Otázka smeruje k tomu, aký mal mladý Alojz Hlina vzťah k Vladimírovi Mečiarovi a aký mal prospech z tohto vzťahu pri podnikaní v Číne. A tu, myslím si, nám pán Hlina ešte niečo dlhuje.

Inzercia

V rozhovore pre denník Sme pred pár rokmi povedal, že s Číňanmi obchoduje od roku 1991. Vtedy mal 21 rokov. K návšteve premiéra Mečiara malo podľa jeho slov dôjsť v roku 1992 alebo 1993. Pripomeňme, že Mečiar bol premiérom od konca júna 1992, ostáva asi jeden a pol roka. Vo svojej reakcii Hlina píše, že „po tomto 'výlete' do Číny (...) sa začal príbeh exportu áut zo Slovenska do Číny“. Volkswagenu na Slovensku, ako povedal v inom rozhovore, sa darilo aj vďaka exportu do Číny.

Keď si to zhrnieme, 22- alebo 23-ročný Hlina začal vďaka obchodnej ceste slovenského premiéra exportovať na Slovensku vyrobené Volkswageny. Dostať sa do takejto delegácie v našich pomeroch, a ešte viac v rokoch 1992-1993, nie je len vec talentu. Najmä ak chce začínajúci podnikateľ začať exportovať autá. Tento vzťah som si v otázke, ktorá vyvolala reakciu predsedu KDH, dovolil nazvať „priazňou“ Vladimíra Mečiara.

Zaujímavé to je z iného dôvodu, nie úzko ekonomického, ale politického. Hlina mal po roku 1993 aj po roku 1995 (po únose prezidentovho syna) svoje politické postoje a dnes stojí na čele strany, ktorá bola vtedy najväčším oponentom Mečiarovho HZDS.

Hlina sa vtedy angažoval pod značkou Strany mladých demokratov, čo neskôr bagatelizoval nepodstatnou komunálnou kauzou, táto organizácia však organizovala pred rokom 1998 spoločné akcie v spolupráci s mládežou HZDS a ministerstvom vnútra. O jednej informoval denník Sme dňa 29. septembra 1995 (prepis článku nájdete na konci tohto textu).

Druhá vec, na ktorú by som rád krátko zareagoval, sa týka Hlinovho kádrovania, kto je a kto nie je dobrý kresťan. Mojej viere sa venoval už druhýkrát, stihol ma už posielať na spoveď, stihol kritizovať konvertitov a podobne.

Takúto metódu pestoval Vladimír Mečiar, ktorý vedel rozlíšiť, kto je a kto nie je dobrý Slovák. Pán Hlina, neopakujte Mečiarovu chybu. 

Odporúčame