Americký minister zahraničných vecí sa vydáva na prvú pracovnú cestu

Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson uskutoční tento týždeň svoju prvú zahraničnú návštevu vo funkcii šéfa diplomacie. Do Európy Tillerson odcestuje ešte dnes, informovala agentúra AP.

Tillerson sa vo štvrtok a v piatok v nemeckom Bonne zúčastní na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov skupiny G20. Podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí USA z noci nadnes bude mať Tillerson aj separátne rokovania s kolegami z Británie, Saudskej Arábie a Ománu. Zúčastní sa aj na diskusii o situácii v Sýrii a Jemene.
      

Podľa agentúry TASS sa v Bonne stretne aj s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktorý má naplánovanú i schôdzku s nemeckým rezortným kolegom Sigmarom Gabrielom.
      

Tillersonova návšteva v Európe sa uskutočňuje v čase zmätkov súvisiacich s demisiou poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna a v situácii, keď v Európe panuje znepokojenie ohľadom priorít a záväzkov Spojených štátov.
      

Flynn odstúpil z postu poradcu prezidenta USA Donalda Trumpa pre otázky národnej bezpečnosti po tom, ako sa dostal pod tlak kvôli svojim kontaktom s ruskou vládou. Vo svojom vyhlásení Flynn v noci na pondelok konštatoval, že neúmyselne nehovoril celú pravdu o svojich telefonátoch s ruským veľvyslancom v USA Sergejom Kisľakom, ktoré sa týkali okrem iného aj nových sankcií voči Rusku, pripravovaných vtedajším prezidentom USA Barackom Obamom.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo