Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. február 2017

V Tatrách je mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých, Západných Tatrách a Malej Fatre prevláda od poludňajších hodín mierne lavínové nebezpečenstvo.

V ostatných pohoriach Slovenska pretrváva malé lavínové nebezpečenstvo.

Podľa Martina Buliaka zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby sa mierne lavínové nebezpečenstvo týka najmä strmých svahov s južnou, juhovýchodnou a juhozápadnou orientáciou, kde vplyv slnečného žiarenia a veľkého oteplenia spôsobí výrazné topenie snehovej pokrývky. "Sneh prevlhne a budú hroziť lavíny z mokrého snehu ako aj základové lavíny, obzvlášť na trávnatých a klzkých podkladoch. Vyvarovať sa treba hlavne známym jarným lavínovým svahom, kde je často vidieť lavíny z mokrého snehu," uviedol Buliak.

Upozornil, že napriek malému lavínovému nebezpečenstvu sú aj v ostatných pohoriach najnebezpečnejšie južné, juhovýchodné a juhozápadné svahy, kde tiež počas dňa, najmä od poludňajších hodín, hrozia lavíny z mokrého snehu aj menšie základové lavíny.

Dnes ráno bolo na horách jasno a inverzne. Teplota vzduchu sa pohybovala od mínus šiestich do plus dvoch stupňov Celzia na vrcholkoch hôr. Severný vietor fúkal len ojedinele na hrebeňoch a v najvyšších polohách s rýchlosťou do dvanástich metrov za sekundu (43 kilometrov za hodinu).

"Vplyvom veľkého oteplenia sa očakáva, že sneh bude počas dňa vlhký, ťažký a na mnohých miestach sa budú vytvárať splazy a veľké taniere z mokrého snehu. Na hrebeňoch je sneh väčšinou sfúkaný až na podkladovú vrstvu," dodal Buliak.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.