Igor Matovič nie je opozičný poslanec

Igor Matovič nie je opozičný poslanec

14. február 2017: Igor Matovič v mene skupiny poslancov uvádza návrh na vyslovenie nedôvery predsedovi vlády. Foto: Martin Baumann/TASR

Opozícia sa bude musieť zo včerajšej schôdze poučiť. Možností nie je veľa.

Parlamentná opozícia sa bude musieť zo včerajšej schôdze o vyslovení nedôvery Robertovi Ficovi poučiť. Je to totiž v jej bytostnom záujme. Béla Bugár má pravdu, že pôsobenie Igora Matoviča sa stáva najmä problémom opozície.

Bol som v budove parlamentu a celé to sledoval. Igor Matovič podľa vlastných slov našiel „dieru v zákone“, ilustrácie k dosahom zvyšovania cien energií boli súčasťou návrhu ako jeho prílohy. Poslancovi Matovičovi bolo, samozrejme, jasné, že len čo tieto obrázky začne prezentovať za rečníckym pultom, je to provokácia.

Je jasné, že presne o to stál. Problém je, že jeho správanie znemožňuje samotný priebeh schôdze, poslanec Matovič v tejto veci nezastupuje len seba, ale väčšinu opozície, čo dokazujú aj podpisy pod návrhom na odvolávanie predsedu vlády. Keďže Matovič týmto postupom porušuje rokovací poriadok, jeho vystúpenie je automaticky prerušené a on je – administratívne, nie reálne – vykázaný zo sály.

Keďže (administratívne vzaté) nie je prítomný a keďže úvodným vystúpením a odôvodnením vyslovenia nedôvery bol skupinou poslancov poverený práve Igor Matovič, schôdza nemôže pokračovať.

Ak poslanec Matovič nezmení správanie, táto schôdza sa nikdy nedostane ďalej ako k jeho prvým vetám a obrázku s vdovou.

Povedzme, že takéto správanie Igorovi Matovičovi môže vyhovovať. Problém je, že ide iba o cieľ jednej osoby, možno jednej strany. Ale opozícia má iný cieľ a parlamentná schôdza je nástroj niečoho iného ako osobnej kampane.

Poviem to priamo: Ak bude Igor Matovič pokračovať vo svojom prístupe, ak zopakuje vo štvrtok pri pokračovaní prerušenej schôdze to, čo predviedol dvakrát v utorok, opozícia z toho bude musieť vyvodiť záver.  Konkrétne: pozerať sa na Igora Matoviča tak, ako napovedá nadpis tohto článku – akoby nebol opozičný poslanec. Nestáť o jeho podpis pri zvolávaní schôdze alebo predkladaní zákonov a podobne.

Rozhodne o tom zajtra sám Igor Matovič.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo