Keď Matovič pomáha Ficovi

Keď Matovič pomáha Ficovi

Mimoriadna schôdza parlamentu o energetike sa zvrhla na Matovičovu šou.

Opozícia zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chcela kvôli kauze cien energií hlasovať o dôvere premiérovi.

Hoci je samozrejmé, že Robert Fico nepadne, ide o dobrú tému. Premiér, ktorý tu roky hovorí o tom, že jeho strana a vláda sú garanciou stabilných cien energií, situáciu jednoducho nezvládol. Ceny energií odberateľom v niektorých častiach Slovenska prudko vzrástli, ozvali sa nespokojní starostovia a Fico sa dostal pod tlak. Neostávalo mu nič iné, len neštandardnými nástrojmi hasiť vypuknutý požiar.

Táto kauza navyše pod povrchom nie je o aktuálnom zdražovaní či Jozefovi Holjenčíkovi. Jej pointou je fungovanie štruktúry kontroly nad energetikou, ktorú Robert Fico a niektorí ľudia zo Smeru vybudovali. O tom, že systém funguje tak, že to vyhovuje oligarchom, už pred časom písal aj kolega Fero Múčka. Niečo nakoniec v čase energetickej koaličnej prestrelky naznačil aj Ficov koaličný partner Andrej Danko.

Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorá tradične priťahuje zvýšený záujem médií, bola dobrou príležitosťou na to, aby opoziční poslanci tento problém rázne pomenovali a ešte viac naň upriamili verejnú pozornosť. V tejto diskusii pokojne mohli hrať prím poslanci OĽaNO, ktorí sa téme cien energií v ostatných týždňoch celkom šikovne chytili.

Nič také sa však nestalo. Šéf OĽaNO Igor Matovič sa totiž rozhodol v pléne parlamentu mávať plagátmi, hoci mu muselo byť jasné, že predseda parlamentu Andrej Danko to okamžite využije, odvolá sa na nový rokovací poriadok (absurdnosť niektorých ustanovení ponechajme teraz bokom) a schôdzu preruší.

Namiesto deformácií a netransparentného fungovania energetiky tak všetci opäť raz riešili Matoviča a jeho konflikt s Dankom a Bugárom. Igor Matovič tým vlastne pomohol Robertovi Fico zahmliť problém a odviesť pozornosť od jeho podstaty.

Ak majú mať mimoriadne schôdze pri súčasných parlamentných počtoch nejaký zmysel, tak v tom, že ich opozícia využije na demaskovanie konkrétneho vládneho zlyhania. Nie na osobné prekáračky a divadlo, ktoré síce môžu niekoho pobaviť, ale z pohľadu verejnosti a daňových poplatníkov nemajú žiadnu pridanú hodnotu.

Zostáva len dúfať, že vo štvrtok sa poslanci k téme fungovania našej energetiky vrátia. Ak, samozrejme, Igor Matovič opäť neuprednostní vlastnú šou.

Foto: TASR/ Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo