KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Trojičný hlavolam

Tajomstvo Trojice zostáva jedným z ťažko pochopiteľných tajomstiev Boha a cirkvi. Ako si ju možno predstaviť? Ako môže existovať jeden Boh v troch osobách?

Sú tajomstvá ľudského života, ktoré človek nedokáže pochopiť. Ako stvorená bytosť si nemôže nárokovať na to, že musím dokonale poznať a pochopiť Boha – teda bytosť, ktorá je nestvorená a presahuje ho. Napokon, Ježiš nám v evanjeliu hovorí: „Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli“ (Jn 16, 12). Možno by to bolo pre nás až nebezpečné, keby sme vedeli všetko. Niekedy si aj tak povieme: „Keby som to radšej nevedel. Keby som sa radšej nebol pýtal.“

Aj Ježiš by nám toho mohol povedať a vysvetliť ešte veľa, ale asi by sme to nedokázali uniesť. To však neznamená, že sa človek nemá snažiť Boha poznávať. Boha a jeho tajomstvo totiž môžeme poznať aj cez jeho stvorenia – cez ľudí, cez prírodu.

Prečítajte si aj ďalšie zamyslenia Ľubomíra Majtána Zdieľať

Ježiš nám posiela svojho Ducha, aby nás uviedol do plnej pravdy (porov. Jn 16, 13). Duch svätý ako tretia božská osoba nás môže vzdelávať v božích otázkach. Duch pôsobí v našich srdciach. Oživuje ich, pôsobí v nich. Ukazuje nám, kde človek môže nájsť pravdu. Kde môže nájsť odpovede na svoje otázky.

Jedna múdra žena raz veľmi ľahko vysvetlila Trojicu, keď svojej neveriacej priateľke povedala: „Pre svojho muža som manželka, pre svoju dcéru som matka, pre teba som priateľka. A predsa nevidíš behať tri ženy po kuchyni.“ Tak ako ona, žena, predstavovala tri rôzne osoby, tak aj Boh je jeden a zároveň v troch osobách.

Ak sa nám ťažko prijíma tajomstvo najsvätejšej Trojice, nenechajme sa tým znechutiť. Mnohí filozofi sa ho pokúšali pochopiť a nešlo im to. Netrápme sa, ak to nejde ani nám. Napokon, človek nemusí poznať všetko. Nechajme Boha, nech nám on pomáha odkrývať toto tajomstvo.

Ľubomír Majtán
Autor je kňaz Žilinskej diecézy.

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo