Dohoda EÚ-Turecko o migrantoch je katastrofa, neopakujte ju s ďalšími, prosí AI

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) adresovala dnes svetovým predstaviteľom prosbu, aby "katastrofálnu" utečeneckú dohodu, ktorú uzavrela Európska únia s Tureckom, nepoužívali ako vzor pre podobné dohody s Líbyou, Sudánom a Nigerom. Výzvu zverejnila Amnesty rok po spustení programu EÚ - Turecko.

Cieľom dohody bolo zmierniť tok utečencov do Európy vracaním žiadateľov o azyl do Turecka, ktoré je považované za bezpečnú krajinu. Namiesto toho tisíce ľudí "uviazli v  neistote" na gréckych ostrovoch, uvádza mimovládna Amnesty International.
      

V správe nazvanej A Blueprint for Despair (Vzor na zúfalstvo) Amnesty odsúdila "nechutné životné podmienky a preplnené tábory s nedostatkom teplej vody, slabou úrovňou hygieny, zlou výživou a nedostatočnou lekárskou starostlivosťou".
      

"Je nesmierne neúprimné, ak európski predstavitelia prezentujú dohodu EÚ s Tureckom ako úspech, zatvárajúc oči pred neznesiteľne vysokou cenou, ktorú musia zaplatiť tí, ktorí nesú následky," uviedol zástupca riaditeľa AI pre Európu Gauri van Gulik.
      

V marci sa EÚ dohodla s Tureckom, že utečencov prichádzajúcich na grécke ostrovy cez Egejské more môže vracať do Turecka. Zostalo im však právo požiadať ešte predtým v Grécku o azyl a pomalý proces znamená, že len málokto je vrátený do Turecka.
      

Amnesty súčasne tvrdí, že bolo porušené medzinárodné právo, keď boli niektorí utečenci poslaní späť bez možnosti požiadať o azyl alebo sa odvolať proti nariadenému návratu do Turecka.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo