Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. jún 2011

KOMENTÁR: Otázniky nad púťou katolíckych médií

Tento víkend sa v rámci svätodušnej púte v Šaštíne uskutoční aj púť katolíckych médií. Ide o sympatickú akciu, v poradí už jej tretí ročník. Tento rok ju však sprevádza viacero otázok a nejasností. I keď Mediálna púť zrejme neprinesie ich verejné vyriešenie, treba si ich aspoň pripomenúť. Šaštín je ...

Tento víkend sa v rámci svätodušnej púte v Šaštíne uskutoční aj púť katolíckych médií. Ide o sympatickú akciu, v poradí už jej tretí ročník. Tento rok ju však sprevádza viacero otázok a nejasností. I keď Mediálna púť zrejme neprinesie ich verejné vyriešenie, treba si ich aspoň pripomenúť.

Šaštín je tak trochu symbolické miesto. V záhorskom mestečku prvýkrát zakotvili saleziáni na Slovensku, v ňom vyrástli najväčšie osobnosti saleziánskej rodiny, ktorá prežila dve totality a dnes sa teší slobodnému životu v cirkvi. Zároveň sa Šaštín spája aj s „našimi“ médiami. Na púti k Sedembolestnej Panne Márii 15. septemra 2008 podpísali saleziáni, KBS a Lux Communication dohodu o fungovaní prvej slovenskej katolíckej televízie. Potiaľto je všetko s kostolným poriadkom.

Bolo by minimálne symbolické, keby v Šaštíne, kde sa často dobré veci začínajú, niektoré zlé skončili. Zdieľať

Pred mesiacom sme na našom portáli informovali o zmenách, ktoré v TV Lux nečakane nastali. Dali sme tejto téme priestor, pretože nám na televízii záleží bez ohľadu na to, kto jej šéfuje a kto má v jej rade viac hlasovacích práv. Padli vážne obvinenia, a to aj v súvislosti so „šaštínskou“ dohodou. Situácia sa navonok zdá byť stabilizovaná, no o atmosfére medzi spoločníkmi a zamestnancami nám to nepovie nič. TV Lux je v podstate súkromná firma, a tak treba rešpektovať spôsob, ako sa rozhodne fungovať. Právo pýtať sa však majú tí, ktorí ju podporujú cez Klub priateľov - oni sú „koncesionármi“ projektu.

Počas mediálnej púte sa po druhý raz udelí Cena Andreja Radlinského za službu v médiách, rektor Katolíckej univerzity bude prednášať o bl. Jánovi Pavlovi II. a médiách, TV Lux bude nahrávať reláciu U Nikodéma a, samozrejme, nebude chýbať slávnostná liturgia. Všetko pekné a užitočné, ale pre tých, ktorí vnímajú aj inak ako sluchom a zrakom, bude vo vzduchu visieť mrak otáznikov a pochybností.

Kiežby púť k Duchu Svätému priniesla potrebné milosti. Bolo by minimálne symbolické, keby v Šaštíne, kde sa často dobré veci začínajú, niektoré zlé skončili.

Pavol Rábara
Foto: autor

Inzercia

Odporúčame

K VECI: O čo ide antikatolíckym agresorom?

K VECI: O čo ide antikatolíckym agresorom?

Dominikáni už stáročia skúmajú a zdokonaľujú najvhodnejší spôsob, ako reagovať na provokatívne alebo mylné tvrdenia. Zásada „často popieraj, výnimočne súhlas, vždy rozlišuj“ je mimoriadne aktuálna aj dnes uprostred súčasných konfliktov a kontroverzií. Zásada nepopierať mienky hlava-nehlava nás povzb...

NÁZOR MAREKA HRUBČA: SMERom na smetisko dejín

NÁZOR MAREKA HRUBČA: SMERom na smetisko dejín

SMER-SD okúzľuje čoraz viac mladých ľudí, detičky bývalých komunistov a voličov HZDS. Prečo je to tak? Dovolím si urobiť krátky politologický exkurz inšpirovaný nedávnym prieskumom preferencií. Pragmatizmus je myšlienkový postoj tých, ktorí pri svojom rozhodovaní odmietajú obracať sa na teoretické ú...