KOMENTÁR: Otázniky nad púťou katolíckych médií

Tento víkend sa v rámci svätodušnej púte v Šaštíne uskutoční aj púť katolíckych médií. Ide o sympatickú akciu, v poradí už jej tretí ročník. Tento rok ju však sprevádza viacero otázok a nejasností. I keď Mediálna púť zrejme neprinesie ich verejné vyriešenie, treba si ich aspoň pripomenúť.

Šaštín je tak trochu symbolické miesto. V záhorskom mestečku prvýkrát zakotvili saleziáni na Slovensku, v ňom vyrástli najväčšie osobnosti saleziánskej rodiny, ktorá prežila dve totality a dnes sa teší slobodnému životu v cirkvi. Zároveň sa Šaštín spája aj s „našimi“ médiami. Na púti k Sedembolestnej Panne Márii 15. septemra 2008 podpísali saleziáni, KBS a Lux Communication dohodu o fungovaní prvej slovenskej katolíckej televízie. Potiaľto je všetko s kostolným poriadkom.

Bolo by minimálne symbolické, keby v Šaštíne, kde sa často dobré veci začínajú, niektoré zlé skončili. Zdieľať

Pred mesiacom sme na našom portáli informovali o zmenách, ktoré v TV Lux nečakane nastali. Dali sme tejto téme priestor, pretože nám na televízii záleží bez ohľadu na to, kto jej šéfuje a kto má v jej rade viac hlasovacích práv. Padli vážne obvinenia, a to aj v súvislosti so „šaštínskou“ dohodou. Situácia sa navonok zdá byť stabilizovaná, no o atmosfére medzi spoločníkmi a zamestnancami nám to nepovie nič. TV Lux je v podstate súkromná firma, a tak treba rešpektovať spôsob, ako sa rozhodne fungovať. Právo pýtať sa však majú tí, ktorí ju podporujú cez Klub priateľov - oni sú „koncesionármi“ projektu.

Počas mediálnej púte sa po druhý raz udelí Cena Andreja Radlinského za službu v médiách, rektor Katolíckej univerzity bude prednášať o bl. Jánovi Pavlovi II. a médiách, TV Lux bude nahrávať reláciu U Nikodéma a, samozrejme, nebude chýbať slávnostná liturgia. Všetko pekné a užitočné, ale pre tých, ktorí vnímajú aj inak ako sluchom a zrakom, bude vo vzduchu visieť mrak otáznikov a pochybností.

Kiežby púť k Duchu Svätému priniesla potrebné milosti. Bolo by minimálne symbolické, keby v Šaštíne, kde sa často dobré veci začínajú, niektoré zlé skončili.

Pavol Rábara
Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo