Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. február 2017

Putin privítal ponuku Slovinska, aby sa tam stretol s Trumpom

Slovinský prezident Borut Pahor navrhol dnes v Moskve ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že by Slovinsko mohlo zorganizovať jeho prvé stretnutie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.

Putin vyhlásil, že ponuku víta, ale dodal, že závisí od Washingtonu, či sa takéto stretnutie uskutoční.

Po rokovaniach s Pahorom Putin povedal, že Rusko víta Trumpove vyhlásenia o potrebe obnoviť napäté rusko-americké vzťahy. Šéf Kremľa dodal, že Moskva čaká na Trumpovu vládu, kým sa pripraví na dialóg. Moskva a Washington by podľa neho mohli spoločne riešiť teroristickú hrozbu a ďalšie globálne výzvy.

Slovinský prezident stretnutím s Putinom začal svoju oficiálnu návštevu Ruska. Ešte dnes bude Pahor rokovať s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Vo štvrtok v rozhovore pre spravodajský portál Politico Pahor povedal, že cestuje do Moskvy s cieľom "prehovoriť" Putina, aby podporil prímerie na východe Ukrajiny. Politico poznamenal, že slovinský prezident chce využiť to, že prvá dáma USA pochádza zo Slovinska, a súčasne blízke vzťahy s Ruskom.

Z Moskvy Pahor zamieri do Kyjeva na rozhovory s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom. "Nemám žiadny oficiálny mandát, ale ak by som niečo dosiahol, hocijaký malý krok, bol by som spokojný," citovala Pahora slovinská tlačová agentúra STA.

Politico pripomenul, že Putin navštívil vlani v júli Slovinsko, hoci v uplynulých rokoch uskutočnil iba zopár bilaterálnych návštev v krajinách Európskej únie. A dodal, že hoci je Slovinsko členom NATO a podporilo sankcie EÚ voči Rusku, zastáva neutrálnejší názor na Moskvu ako mnohí jeho spojenci, čo súvisí zväčša s minulosťou.

"Moja krajina nikdy nezažila brutalitu ruskej Červenej armády," povedal Pahor portálu.

Politico dodal, že misia v Rusku nie je jedinou snahou Pahora ujať sa úlohy sprostredkovateľa medzi Moskvou a Západom. V telefonickom rozhovore s Donaldom Trumpom mu Pahor navrhol, aby sa na prvom summite s Putinom stretol práve v Slovinsku.

Inzercia

Odporúčame

Tenis-Fed: Zápas Taliansko - Slovensko otvoria Schiavoneová s Ćepelovou

Tenis-Fed: Zápas Taliansko - Slovensko otvoria Schiavoneová s Ćepelovou

Talianska dvojka Francesca Schiavoneová a slovenská jednotka Jana Čepelová nastúpia v sobotu o 15.00 h proti sebe v úvodnej dvojhre zápasu 1. kola II. svetovej skupiny tenisového Pohára federácie. V druhom singli si na antuke vo Forli zmerajú sily Sara Erraniová a slovenská fedcupová debutantka Rebecca Šramková. Rozhodol o tom piatkový žreb v priestoroch mestskej radnice.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.