Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. február 2017

Záborská: Dánsku žiadosť o financovanie potratov treba odmietnuť

„EÚ musí byť schopná prijímať nezávislé rozhodnutia, nie reagovať na americkú politiku,“ uviedla slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

„EÚ musí byť schopná prijímať nezávislé rozhodnutia, nie reagovať na americkú politiku. Požiadavka niektorých členských štátov, aby EÚ vyčlenila prostriedky pre organizácie zabezpečujúce potraty v rozvojových krajinách, je navyše v rozpore s platnými zmluvami a Komisia ju musí rázne odmietnuť,“ uviedla včera slovenská europoslankyňa Anna Záborská. Reagovala tak na informáciu, že dánska ministerka pre zahraničný obchod a rozvojovú spoluprácu pripravuje list, v ktorom požaduje, aby EÚ nahradila výpadok, ktorý potratovým organizáciám vznikol v súvislosti s rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa zastaviť ich financovanie z rozpočtu USA.

Záborská je zároveň presvedčená, že slovenská vláda musí túto iniciatívu odmietnuť. „Aj keď, žiaľ, na Slovensku zatiaľ neexistuje spoločenská dohoda o ochrane každého jedného ľudského života, dokázali sme sa zhodnúť aspoň na tom, že tí, ktorí s potratom nesúhlasia, neprispievajú cez svoje zdravotné poistenie na hradenie nákladov za tento výkon. Neviem si predstaviť, ako by vláda ľuďom vysvetlila, že z verejných prostriedkov odvedených do rozpočtu EÚ bude hradiť výkon potratov v Afrike, keď na Slovensku ho zdravotné poisťovne nepreplácajú.“

Anna Záborská sa téme zahraničnej pomoci EÚ venuje dlhodobo. Ako členka Výboru pre rozvoj interpelovala v roku 2013 Európsku komisiu ohľadom obvinení z financovania organizácií vykonávajúcich potraty v rozvojových krajinách. Patrila tiež k zakladateľom európskej iniciatívy občanov „Jeden z nás“, ktorej cieľom bolo zastavenie financovania činností, pri ktorých sa predpokladá ničenie ľudských embryí, najmä v oblasti výskumu, rozvojovej pomoci a verejného zdravia. 

Inzercia

Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.