Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
07. jún 2011

NÁZOR MAREKA HRUBČA: SMERom na smetisko dejín

SMER-SD okúzľuje čoraz viac mladých ľudí, detičky bývalých komunistov a voličov HZDS. Prečo je to tak? Dovolím si urobiť krátky politologický exkurz inšpirovaný nedávnym prieskumom preferencií. Pragmatizmus je myšlienkový postoj tých, ktorí pri svojom rozhodovaní odmietajú obracať sa na teoretické ú...

SMER-SD okúzľuje čoraz viac mladých ľudí, detičky bývalých komunistov a voličov HZDS. Prečo je to tak? Dovolím si urobiť krátky politologický exkurz inšpirovaný nedávnym prieskumom preferencií.

Pragmatizmus je myšlienkový postoj tých, ktorí pri svojom rozhodovaní odmietajú obracať sa na teoretické úvahy alebo na hodnotenia založené na etických zásadách (porov. Fides et Ratio, čl. 89). „Výhodou“ pragmatika v očiach voličov je, že vo svojich princípoch nikdy nezlyháva, keďže žiadne „z princípu“ nemá, resp. k žiadnym sa explicitne nehlási. Je ako ožran, ktorý sa zdá na prvý pohľad lepším vzorom než abstinent, ktorý sem tam v abstinencii zlyhá, keď si dá na svadbe pohár vína.

Príťažlivosť pragmatizmu

Pre nastupujúcu generáciu tzv. husákových detí azda niet širšej, pohodlnejšej a lákavejšej cesty k získaniu funkcií a vplyvu. Načo ísť strmou a úzkou cestou sebadisciplíny a morálnej integrity, ktorú od nás ktosi (napr. akási cirkev) požaduje, keď tu máme diaľnicu? Čo je však na jej konci? Posledným cieľom pragmatikov aktívnych na politickej scéne je moc. Tým, samozrejme, netvrdím, že by ostatné strany boli „čisté“ a nemali aj prvky pragmatizmu. Každá ich iste má. Ale pragmatizmus SMERu sa nám ukazuje v najčistejšej podobe. Preto sa dostáva pod tento mikroskop.

“Reakcie 'smeráka' na každodenné politické otázky takmer určite neobsahujú vecný argument, ale redukujú sa na poukazovanie na (domnelé) úmysly súpera.” Zdieľať

Prax je východiskom a cieľom je poznania. Všakže, Karol (Marx)? Ponúkam príklady z praxe. Reakcie „smeráka“ na každodenné politické otázky takmer určite neobsahujú vecný argument („návrh je zlý [tvrdenie], pretože [argument 1], [argument 2], [argument 3]“), ale redukujú sa na poukazovanie na (domnelé) úmysly súpera. Príklad: „S návrhom nesúhlasíme, lebo zámerom koalície je (iba)...“. Takto sa stráca akákoľvek väzba na etiku (ako to má byť? prečo? čo je správne konať?) a ani si to nikto nevšimne. Ale pozor: už nejde o pravdu, ani sa o nej nehovorí, ale o úmysly a zámery nášho súpera vo vnútri politického boja.

Ďalší príklad. Nedávna reakcia na zúženie imunity. Nepodporili sme návrh, lebo (slušný človek očakáva argument) „nikto s nami nerokoval“ (čo?).

Nastoľovanie (Ficovej) agendy

Ďalší dôležitý prvok úspešnosti pragmatizmu je určovanie agendy. Predseda SMERu má výnimočnú schopnosť určovať mediálnu agendu. Plyn. Cena plynu dlhodobo rastie, Fico ju zakáže upravovať zákonom. Po páde Ficovej vlády nič netušiaci (alebo výnimočným hereckým talentom obdarený) Kažimír vytiahne na kameru v priamom prenose „graf“, podľa ktorého za Fica klesla cena plynu o 90% (absurdita sama osebe, ale nie v kontexte Ficovej agenda setting). Oklamaný volič uverí: “Aháá, za Fica išla cena plynu dole, za Radičovej hore.” Prečo? Lebo nedávno vyšlo SPP s požiadavkou na zvýšenie ceny plynu o 40%, pretože sa Ficovým zákonom v minulosti zvýšiť nemohla. Fico túto skvelú správu ako prvý oznamuje na tlačovke. Médiá spúšťajú studenú sprchu (Slovensko čaká zdražovanie a pod.), no po pár dňoch sa celá vec potichu odkladá. Kauza finita – ale zase o niekoľko ľudí nespokojných so svojím stavom (a hnevom premietnutým do vlády) viac. Fazit: Fico je dobrý, Radičová je zlá.

Prečítajte si aj ďalšie články Mareka Hrubča:
Homo-fóbia verzus homo-sapientia
Marxizmus slovenského kresťanského politika
Marek Hrubčo o Michalovi Havranovi
Eperissimus dormiens a Štefan Hríb
Zdieľať

Robert Fico si založil blog, pretože „politici zväčša nemajú priestor (...), aby dodali detailné argumenty“. Nie, pán expremiér. Priestor by bol, ale nie je vôľa – a možno aj schopnosť. Neprinášalo by to osoh v mocenskom kalkule. Veď na politickej scéne ide výlučne o mediálny dopad toho či onoho vyhlásenia. Toto je cesta, ktorú svojim pragmatizmom SMER ukazuje: cesta k ľahostajnosti voči veciam verejným, cesta od demokracie k totalite. Je to spôsob, ako odradiť ľudí od politiky a pritiahnuť iba tých, ktorí z členstva v SMERE priamo či nepriamo profitujú. Nič viac.

Nízkosť a primitivizmus

Moja generácia vyrastala v morálnej klíme definovanej tzv. socialistickým podvojákom: pretvárka v práci a doma ako keby nič. Pojmy ako cnosť, charakter, morálka, cirkev, na Západe stáročia pestované, boli zmietnuté zo stola, ich šíritelia zatlačení pod zem a vyhlásení za nepriateľa štátu. Niet divu, že sa dnes tieto pojmy berú „s rezervou“. S takou istou rezervou, s akou berie cirkev Robert Fico. Ide tu o nízkosť, ktorá sa ukazuje v hraničných situáciách ako pri páde lietadla pri Smolensku (prvá reakcia ex-premiéra: je to neuveriteľné, aj my využívame tento druh prepravy). Každý šľachetný počin sa berie s pragmatickou podozrievavosťou (akiste za tým bude nejaký bezprostredný osoh!). „Primitív je človek s výlučným záujmom o vlastné elementárne životné potreby, teda o najbližšie a najnevyhnutnejšie osobné starosti. Ide mu len o holé udržanie indivídua, prípadne o čiastočné zlepšenie, o trochu výhodnejšie existenčné podmienky,“ konštatoval kedysi filozof a teológ Ferko Skyčák.

Inzercia

“SMER bude (dúfam už) poslednou z dynastie post-komunistických strán, následne sa preorientuje na štandardnú sociálno-demokratickú ľavicu Ftáčnikovského typu.” Zdieľať

V tomto zmysle a z uvedených dôvodov definujem stranu SMER ako stranu primitívov (striktne v zmysle uvedenej definície). Keďže národ sa skladá v mase z primitívov, je samozrejme najsilnejším subjektom. Ako taká je v dlhom horizonte odsúdená na zánik, lebo jej chýba akékoľvek poslanie. Je to strana krátkodobých výhod, bez budúcnosti.

Prognóza: SMER bude (dúfam už) poslednou z dynastie post-komunistických strán, následne sa preorientuje na štandardnú sociálno-demokratickú ľavicu Ftáčnikovského typu. Ako dlho bude trvať, kým aj Robert Fico odíde bočným vchodom spolu s inventárom na smetisko dejín si netrúfam odhadnúť. Podľa posledného prieskumu to tak skoro nebude.

Škody v ekonomickej sfére budú zanedbateľné (či je deň daňovej slobody o týždeň skôr alebo neskôr – na tom až tak nezáleží). Záleží v čom, v akej etickej pardigme utvrdí túto nastupujúcu generáciu. Utvrdzuje ju v tejto: politika a etika nemajú nič spoločné, je to iba boj mocenských skupín, za všetkým sú peniaze, November si nevšímajte, človek je iba živočích, bližšia košeľa ako kabát, účel svätí prostriedky, sloboda a demokracia sú abstraktné pojmy (načo filozofovať?), pravda neexistuje alebo má každý svoju a staraj sa hlavne, z čoho žiješ. Toto je, žiaľ, ovocie, ktoré dozrievalo 40 rokov a ktoré dnes zbierame ako úrodu.

Po ovocí ich poznáte...

Marek Hrubčo
Autor je analytik a prekladateľ.

Ilustračné foto: Flickr.com (licencia Creative Commons)

Odporúčame

NÁZOR: Marek Hrubčo o Michalovi Havranovi

NÁZOR: Marek Hrubčo o Michalovi Havranovi

Zainvestoval som svoj čas a vypočul som si úvahy o „systéme, v ktorom žijeme“ z dielne Michala Havrana ml. Len tak, zo zvedavosti. Reku, veď vlastne ani neviem, o čo tomu človeku ide. Nuž, musím sa priznať, očakával som, že to bude horšie. Myšlienkový svet Michala Havrana ml. sa dá s istou mierou zj...

K VECI: Katolícki konzervatívci a spoločné dobro

K VECI: Katolícki konzervatívci a spoločné dobro

Časť katolíkov, ktorá sa v Spojených štátoch sama označuje prívlastkom „progresívna“, má v poslednom čase akoby monopol na pojmy katolíckej sociálnej náuky, ktoré sa týkajú verejnej sféry. Medzi tieto pojmy patrí spoločné dobro, solidarita, sociálna spravodlivosť alebo starostlivosť „predovšetkým o ...