Týždeň do zákazu hazardu v Bratislave: Hlasovanie je neisté

Týždeň do zákazu hazardu v Bratislave: Hlasovanie je neisté

V bratislavskom Primaciálnom paláci sa bude budúci štvrtok hlasovať o zákaze hazardu. (FOTO TASR - Michal Svítok)

O týždeň sa bude hlasovať o plošnom zákaze herní v Bratislave. Aká je atmosféra medzi poslancami?

Bola to dlhá a kľukatá cesta. Aktivisti vyzbierali viac ako 130-tisíc podpisov dospelých Bratislavčanov, aby mohli mestskí poslanci prijať nariadenie o zákaze hazardu. Vlani v lete však z priestorov magistrátu zmizla asi tretina týchto podpisov.

Táto blamáž však napokon iniciatívu neohrozila, keďže medzičasom novela zákona o hazardných hrách znížila kvórum pre Bratislavu a Košice z 30 na 15 percent podpisov dospelých obyvateľov. Bratislave tak zvyšok hárkov stačil na to, aby primátor Ivo Nesrovnal pripravil návrh všeobecne záväzného nariadenia (VZN).

Podľa neho na celom území Bratislavy nemožno umiestniť herňu v hoteloch, moteloch a penziónoch, ďalej v budovách pre obchod a služby, tiež budovách pre kultúru a na verejnú zábavu a v bytových domoch. Účinnosť má nadobudnúť 16. februára, čo je zároveň deň hlasovania.

Pôvodnú petíciu za zákaz hazardu podpísali všetci mestskí poslanci, no nie všetci dávali najavo, že súhlasia s úplným plošným zákazom. Zisťovali sme preto, aké postoje majú poslanci týždeň pred samotným hlasovaním a ako vidia predložený návrh.

S výhradami

Starosta bratislavskej mestskej časti Vajnory a člen petičného výboru Ján Mrva hovorí, že zverejnený návrh je v súlade s vôľou 136 139 obyvateľov Bratislavy, ktorí požadovali zákaz herní v hlavnom meste.

„Trvalo to síce neprimerane dlho, ale verím, že cieľ už konečne dosiahneme,“ vraví Mrva.

Nie všetci poslanci však majú takýto jasný názor, viacerí majú k predloženému návrhu výhrady. Či už svetonázorové alebo technické.

Poslanec mestského zastupiteľstva Oliver Kríž (Mladá Petržalka) nie je zástancom plošného zákazu hazardu. Občiansku petíciu za zákaz hazardu však podpísal. „Som za každý akt, ktorý potlačí negatívny jav, akým je napríklad patologické hráčstvo,“ vysvetľuje pre Postoj.

Iniciatíve občanov tlieska, no chýba mu vecnejšia diskusia o zložitej problematike.

„Tiež mám nepríjemné pocity, keď vidím, ako po sídliskách vznikli smradľavé, zafajčené malé herne, kde bežní ľudia a hlavne tí jednoduchší míňajú svoje úspory,“ vraví s tým, že je za tvrdú reguláciu hazardu, ale nedomnieva sa, že totálny zákaz vyrieši problém.

Zo zverejneného návrhu VZN-ka preto poslanec Kríž nie je príliš nadšený. „Na takú širokú problematiku a veľmi zložitú tému neexistuje jednoduchá odpoveď. A návrh VZN je viac-menej zjednodušené riešenie, vo veľmi surovej podobe,“ tvrdí.

Mestská poslankyňa Elena Pätoprstá (Zmena zdola) nevidí v pripravenom návrhu záruku právnej nepriestrelnosti.

„Obávam sa, že podnikatelia v hazarde využijú právne prostriedky na zrušenie uznesenia a primátorom navrhnutý termín účinnosti uznesenia im to umožní,“ povedala. Podľa Pätoprstej by bolo dobré, keby primátor Nesrovnal predložil na zastupiteľstve aj právne stanovisko, ktoré poslancov uistí, že VZN v tejto podobe nebude napadnuteľné na súde.

„Nie som právnik, ale myslím si, že termín účinnosti uznesenia je krátky a podnikatelia v hazarde by mohli dosiahnuť protest prokurátora, ak nie aj celkové zrušenie uznesenia.“ Materiál totiž primátor nenavrhol na prerokovanie v odborných komisiách a to je riziko chýb a dlhých debát na zastupiteľstve, uviedla Pätoprstá.

Traja poslanci, tri postoje: zľava Oliver Kríž, Elena Pätoprstá a Ján Mrva  

Budú zmeny?

Poslancov sme sa pýtali, či sa v zastupiteľstve hovorí o prípadných pozmeňujúcich návrhoch k VZN alebo iných zmenách.

„Niektoré spoločnosti sa obracajú na poslancov, že by chceli zachovať herne v hoteloch,“ vraví Pätoprstá, osobne však za takýto pozmeňovací návrh hlasovať nebude.

Dôvodom je podľa nej to, že hazardná loby presadila zákon, ktorý neumožňuje kompromisné regulácie. Buď môže obec zakázať hazard úplne, alebo vôbec. „Oni sami si prelobovali taký tvrdý zákon, že nám neumožňuje urobiť dohodu, ktorú by verejnosť akceptovala,“ povedala.

Pätoprstá je podľa vlastných slov na strane petičiarov a aktivistov za zákaz hazardu aj z tohto dôvodu.

„Ľudia boli takí naštvaní, že boli ochotní vyzbierať viac ako stotisíc podpisov,“ dodala. Podľa nej je požiadavka občanov na absolútny zákaz iba logickou reakciou na dôsledky zákona, ktorý si presadila hazardná loby v parlamente.

Kým aktivisti v Bratislave vyzbierali podpisy potrebné na zákaz hazardu, medzičasom prijal parlament novelu zákona o hazarde. Tá po novom umožňuje samospráve zakázať hazard v štyroch kategóriách, pričom každá môže byť zakázaná separátne.

Ani toto však nie je dokonalé riešenie. Napríklad v prvej kategórii sú spolu v jednom „balíku“ hotely, motely a penzióny. Poslanec Kríž si napríklad vie predstaviť, že by herne zostali v hoteloch.

„Máme hotely, kde turisti míňajú peniaze v hazardných hrách. Prečo prísť o tieto príjmy do mestského rozpočtu?“ pýta sa.

Fakt je ten, že ak by sa povolili herne v tejto prvej kategórii, zostali by legálne nielen v hoteloch, ale aj v penziónoch. Existovalo by preto riziko, že mnohé herne by sa snažili preklasifikovať na penzión, stačí, ak majú v priestoroch jednu, dve nevyužité izby.

„Preto by bolo lepšie zákonné kategórie rozmeniť na drobné, aby sme mohli napríklad povedať, že necháme herne len v hoteloch so štyrmi a viac hviezdičkami, ktoré nie sú v blízkosti školských zariadení a podobne,“ vraví Kríž.

Takisto sa mu pozdávajú ako riešenie kasína na predmestiach Bratislavy, určené pre vyššiu klientelu. „Prohibícia na celom území Bratislavy sa mi nezdá ako systémové riešenie,“ dodal.

Aj starosta Mrva si myslí, že zákon o hazardných hrách stále nie je dobrý. „Neumožňuje efektívnejšiu reguláciu hazardu a ani výber poslancom, aký druh hazardu by sa dal povoliť, neochraňuje ľudí s exekúciami ani príbuzných,“ vraví. Hlasovať však bude za úplný zákaz.

Hlasovanie s otáznikmi

Ako dopadne hlasovanie, je ťažké predpokladať. Názory medzi poslancami nie sú jednotné. „Sú takí, ktorí majú názor, že dobrým krokom je zakázať hazard unisono, ale rozprával som sa s množstvom poslancov, ktorí hovoria, že to nie je jednoznačné,“ priznáva Kríž.

Ako bude hlasovať on sám, ešte nevie. „Nepredpokladám, že by som návrh VZN nepodporil, lebo to by bol signál, že som priateľom hazardu a že podporujem začmudené herne, ktoré nám povznikali na sídliskách a ktoré blikajú ľuďom do okien,“ povedal. Jeho dilema spočíva v tom, že totálny zákaz nepovažuje za riešenie.

Elena Pätoprstá má pri hlasovaní výhradu len k termínu účinnosti uznesenia. „Čo sa týka podstaty, že pôjde o plošný zákaz, bez kompromisu, tak to určite podporím a verím, že tak spravia aj poslanci nášho klubu.“

Chcú však, aby toto uznesenie bolo aj právne nepriestrelné. Preto predpokladá, že požiadajú primátora na zastupiteľstve, aby zmenil termín účinnosti uznesenia o zákaze hazardu v Bratislave.

Starosta a poslanec Mrva nevníma návrh VZN ako problematický. „Návrh je veľmi jednoduchý a je v ňom iba využitá možnosť, ktorú dáva priamo zákon, nič viac, takže vôbec nevidím priestor, aby bolo možné VZN v budúcnosti zrušiť na Ústavnom súde,“ hovorí.

Pripomína, že obdobné VZN už sú v platnosti v Ružomberku, Levoči, Galante, Námestove, Starej Ľubovni, Sabinove, Tvrdošíne a ďalších 40 obciach a neboli napadnuté na súde.

Niektorí poslanci priznávajú, že cítia tlak zo strany herného priemyslu aj od obyvateľov. „Boli sme zahltení množstvom mailov z oboch strán,“ hovorí Kríž.

Hoci názory na striktný spôsob regulácie nie sú medzi poslancami jednoliate, tlak verejnosti živí nádej, že to môže vyjsť. Vo vzduchu cítiť neistotu a budúci štvrtok to bude v Primaciálnom paláci určite napínavé.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo