Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2017

Preferencie nemeckej SPD sa po rokoch vyhupli nad 30 %

CDU/CSU podporuje aktuálne 34 percent voličov, SPD sa dostala na 31 percent.

Preferencie Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) sa podľa výsledkov najnovšieho prieskumu verejnej mienky inštitútu Forsa ďalej zvýšili a prvýkrát po vyše štyroch rokoch (od októbra 2012) prekonali hranicu 30 percent.

Navyše táto vládna strana ďalej znižuje náskok koaličných partnerov z únie CDU/CSU, ktorý sa "scvrkol" z niekdajších 16 na tri percentuálne body.

CDU/CSU podporuje aktuálne 34 percent voličov, SPD sa dostala v súčasnosti na 31 percent, čo znamená desaťpercentné zvýšenie preferencií sociálnych demokratov od 24. januára, keď oznámili, že ich volebným lídrom bude (bývalý predseda Európskeho parlamentu) Martin Schulz, a päťpercentné zvýšenie preferencií v priebehu jediného týždňa.

Obaja súperi v boji o post šéfa spolkovej vlády sa tešia momentálne zhodne podpore po 37 percent voličov, čo v prípade Martina Schulza znamená zvýšenie o štyri percentá, kým u súčasnej kancelárky Angely Merkelovej päťpercentný pokles.

Zásadný rozdiel je zatiaľ u voličov v posudzovaní politickej kompetentnosti oboch straníckych táborov na vládnutie, kým SPD je v tomto aspekte napriek dvojpercentnému zlepšeniu ukazovateľa na 13 percentách, strany únie CDU/CSU považuje v tomto smere za vhodné 31 percent. Sociálni demokrati tak majú pred sebou týždne, v ktorých by mali preukázať, že "na to majú", a prispieť tak podľa analytikov k posilneniu nálad na zmenu spolkového kabinetu, prípadne jeho šéfa.

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.