ROZHOVOR: Hviezda Lumenu Parachute Band: Modlíme sa za ľudí na našich koncertoch

Exkluzívny rozhovor nášmu portálu poskytli Omega Levin a Sam de Jong, frontman a bubeník skupiny Parachute Band, ktorá patrila medzi hlavné trháky Festivalu Lumen.

Aké je posolstvo vašej hudby, čo sa snažíte povedať ľuďom, ktorí vás počúvajú?

Myslím, že to je niečo, o čom hovoríme aj v našom novom albume Love Without Measure (Láska bez hraníc): skutočný worship (chvála) je o tom, že nasledujeme príklad Krista a milujeme ľudí okolo nás rovnakou intenzitou, akou prejavujeme lásku Bohu v piesňach. Musíme si uvedomiť, že v našom okolí je veľa bolesti a zranených ľudí a našou úlohou je deliť sa s nimi o Kristovu lásku. Čiže našim novým albumom sa snažíme povedať, že nielen hudba, ale aj skutky sú plnohodnotnou súčasťou chvály Boha.

„Nielen hudba, ale aj skutky sú plnohodnotnou súčasťou chvály Boha.“ Zdieľať

Čo vás motivuje, aby ste chodili po svete a delili sa o svoju hudbu?

Našou motiváciou nie je sláva, peniaze, davy fanúšikov alebo, množstvo predaných albumov. Motivuje nás skutočnosť, že vďaka tomu, že robíme to, čo máme radi, čiže hráme a spievame, umožňujeme ľuďom stretnúť sa s Bohom, že sa ich môžeme dotknúť a odovzdať im posolstvo, ktoré nám zjavil Boh.

Napadá mi príbeh jedného väzňa, ktorého sme stretli v Sacramente v USA. V deň, keď bol podmienečne prepustený, prišiel do kostola, kde sme hrali. Na začiatku bol zatrpknutý a neprístupný – samý piercing a tetovanie – a nespieval. No na konci koncertu plakal, spieval a keď sme vyzvali tých, čo chcú odovzdať svoj život Bohu, aby prišli dopredu, prišiel aj on. Keď som sa s ním potom rozprával, vravel, že naša hudba, cez ktorú sa mu prihovoril Boh v ňom spôsobila zmenu a chce zanechať starý spôsob života. Toto je pre nás úspech, keď môžeme prostredníctvom Ježiša Krista a meniť životy ľudí.

K téme:
Lumen medzi búrkovými mrakmi Zdieľať

Museli ste sa niečoho vzdať, aby ste mohli robiť to, čo robíte?

Ani nie tak vzdať sa, ale chýba nám naša rodina. No máme radi zážitky a skúsenosti, ktoré nám Boh ponúka. Niekedy je únavné cestovať hore-dole a všetky tie vybavovačky na letisku, ale keď už sme na mieste a vidíme ľudí, ktorí sa na nás prídu pozrieť, vieme, že to má zmysel.

Na čo myslíte, keď stojíte na pódiu a začínate hrať?

Snažíme sa zakaždým modliť, aby nám Boh ukázal nový spôsob ako ho chváliť, pretože keď hráte piesne dookola, po chvíli sa to môže stať len mechanickou záležitosťou. Preto prosíme Boha, aby nám zjavil nové veci. Tiež sa modlíme za ľudí, ktorí prídu, pretože Boh na nich nepozerá ako na zástup, ale pozerá na každého jednotlivo. Vieme, že ľudí sa môžu dotknúť veci, ktoré sa dejú okolo nich a tak sa modlíme, aby Boh použil našu hudbu, aby sme boli jeho nástrojmi. Tiež sa snažíme príliš nezamýšľať nad počtom ľudí, ktorí sú pred nami, niekedy hráme pre 30 – 40 ľudí, inokedy pre 30 000, ale zakaždým je to z našej strany rovnaký výkon.

„Niekedy hráme pre 30 – 40 ľudí, inokedy pre 30 000, ale zakaždým je to z našej strany rovnaký výkon.“ Zdieľať

Aká je filozofia vašej kapely? Čo je to, čo vás spája?

Pochádzame z Nového Zélandu, ktorý je malou krajinou a veríme, že Boh sa nám prihovára cez rôznych textárov a správy, ktoré sa ku nám dostanú. Snažíme sa reprezentovať našu krajinu, reprezentovať to, čo nám hovorí Boh a byť požehnaním pre cirkev po celom svete.

Slovenským národným jedlom sú bryndzové halušky. Už ste ich stihli ochutnať?

Nie, nechutnali sme, ale určite ich ochutnáme dnes večer. Zoženiete nám nejaké?:)

Zuzana Schaleková, Kristína Kallová

Foto: Zuzana Schaleková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo