Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2017

Beblavý presviedča poslancov o potrebe zrušenia VÚC

Vyššie územné celky (VÚC) by mali zaniknúť ešte v roku 2017, a to bez náhrady. Navrhuje to nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, ktorý predstavil svoje návrhy v závere šiesteho rokovacieho dňa 12. schôdze parlamentu.

Spoluautorka dovedna 28 noviel zákonov Katarína Macháčková (nezaradená) uviedla, že štát by zrušením krajov počas najbližších piatich rokov ušetril viac ako 200 miliónov eur, a to zrušením volieb či nákladov na fungovanie zastupiteľstva.

Podľa jej slov po pätnástich rokoch existencie možno zhodnotiť, že žiaden zo zásadných cieľov VÚC sa nenaplnil. "Jedným bolo zníženie regionálnych rozdielov. Tie však buď ostali zachované, alebo sa prehĺbili. Nebol ani naplnený cieľ efektívnejšej správy vecí verejných. Počet zamestnancov VÚC sa zvýšil a dlh krajov narástol z nuly na 370 miliónov eur," povedala s tým, že kraje nepriniesli ani oživenie demokracie a väčší záujem o správu vecí verejných, keďže volieb do VÚC sa zúčastňuje len asi každý piaty obyvateľ.

Podľa Beblavého a Macháčkovej návrhu sa majú kompetencie VÚC prerozdeliť medzi obce a mestá na jednej strane a štát na strane druhej. Mestá a obce majú prevziať napr. školské, sociálne či kultúrne zariadenia, najmä tie, ktoré majú miestny charakter. Tam, kde mestá nie sú vhodné, majú kompetencie prejsť pod štát. Napr. cesty v správe VÚC mali byť pod kuratelou Slovenskej správy ciest, avšak okrem tých, ktoré sú v intraviláne miest a obcí.

Rokovanie 12. schôdze bude pokračovať vo štvrtok (9.2.) ráno, a to debatou o návrhu vládnej novely zákona o registri partnerov verejného sektora. Kabinet schválil právnu normu len dnes a parlamentu navrhuje, aby ju prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní. Podstatou novely je upraviť podmienky fungovania registra partnerov verejného sektora tak, že výnimku dostanú Národná banka Slovenska (NBS) a Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL), a to pre výkon ich pôsobnosti.

Návrh na zmenu nového protischránkového zákona prichádza iba týždeň po tom, čo vstúpil do účinnosti. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) vysvetlila, že snahou je nesťažiť podmienky Slovenska pri požičiavaní si na zahraničných trhoch. Iniciatíva vyšla z ministerstva financií.

Vo štvrtok príde do parlamentu aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, aby predniesla mimoriadnu správu o skutočnostiach nasvedčujúcich závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí postupom orgánov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Popoludní príde na rad pravidelná štvrtková Hodina otázok. Premiér Robert Fico (Smer-SD) bude v rámci svojej pätnásťminútovky odpovedať na otázku straníckeho kolegu Emila Ďurovčíka, ktorého zaujíma, aké opatrenia boli, resp. budú prijaté na pracovné uplatnenie ľudí podľa potrieb trhu. Vladimír Matejička (Smer-SD) by chcel zase vedieť, či je pre Slovenskú republiku dôležitá spolupráca v rámci V4 v súvislosti s presadzovaním návrhov a riešení v rámci EÚ.
 

Inzercia

Odporúčame

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.