REPORTÁŽ: Lumen medzi búrkovými mrakmi

Festival Lumen začal, aj skončil veľmi nepriaznivým počasím. Celý open-air festival sprevádzali silné búrky. Napriek tomu Trnava počas uplynulého víkendu zažila nával 8000 ľudí, ktorí sa počas dvoch dní vystriedali na Trojičnom námestí.

Drobné komplikácie spôsobil dážď hneď na začiatku, kedy boli organizátori nútení presunúť úvodnú omšu z mestského amfiteátra do Katedrály sv. Jána Krstiteľa. Po nej pokračovalo všetko podľa plánu. Festival otvorila anglická skupina Shackleton, ktorá roztancovala prvých návštevníkov.

Parachute Band, aj Hudba z Marsu

Netradičným hosťom bola formácia Hudba z Marsu, ktorú za gospelovú označiť určite nemožno. Rodákov z Trnavy organizátori prizvali na oživenie programovej a žánrovej skladby. „Neprekážalo mi, že kapela nehrá gospel. To, že prišli vnímam skôr ako obohatenie. Hoci mali narážky na gospelovú hudbu, nezdalo sa mi to pohoršujúce, pretože to patrí k ich štýlu a spôsobu komunikácie,“ povedal jeden z účastníkov festivalu.

K téme:
Hviezda Lumenu Parachute Band: Modlíme sa za ľudí na našich koncertoch Zdieľať

Po talianskom 39-člennom zbore Summertime pokračoval headliner večera – novozélandská kapela Parachute Band. Súčasťou koncertu bolo aj osobné svedectvo speváka Omegu Levina. Hovoril o probléme s výsmechom spolužiakov z jeho výzoru, ktorý vyústil až do snahy spáchať samovraždu.

Kým piatkové koncerty na hlavnom pódiu uzatváral DJ Andy Hunter z Anglicka, v mestskom amfiteátri čakali diváci na vystúpenie tanečného divadla aTAK. „Organizátori to s nami riskujú už po dvanásty raz a my sme radi, že tu môžeme opäť stáť,“ povedal v úvodnom predslove Paľo Danko, vedúca osobnosť divadla. Tanečníci predviedli svoje najnovšie predstavenie s názvom zimOsen.Organizátor: S účasťou sme spokojní

V podobnom duchu sa niesli aj sobotňajšie koncerty, ktorým predchádzali dva bloky workshopov. Účastníci si mohli vybrať z 23 prednášok a diskusií. Medzi pozvanými sa nachádzali politici ako premiérka Iveta Radičová či ministri Ján Figeľ a Daniel Lipšic, ale aj spisovateľ Danier Hevier, Marek Michalčík z Fóra života, riaditeľ festivalu Pohoda Michal Kaščák a mnoho iných.

„Festival zatiaľ napreduje podľa plánu, nevyskytli sa žiadne väčšie komplikácie ani čo sa týka organizácie, ani čo sa týka kapiel či prednášajúcich. Počasie nám takisto praje, až na ten úvod s búrkou, ktorý sme celkom pokojne zvládli. Atmosféru vnímam veľmi uvoľnenú, program sme sa snažili zostaviť tak, aby si bolo z čoho vyberať a vidím, že mladí to patrične využívajú,“ zhodnotil pre Postoy.sk piatkový priebeh festivalu jeho riaditeľ, salezián Maroš Peciar a pokračoval: „Takisto sa naplnili aj naše očakávania čo sa týka počtu účastníkov. V piatok bolo na námestí asi 4000 ľudí a podľa dnešných odhadov viacerí prišli hneď od rána, aby si užili festival počas celého dňa až do polnoci.“Newsboys mali smolu. Aj ich fanúšikovia

Sobotný popoludňajší program na hlavnom pódiu otvorilo zoskupenie Regiment – s novými skladbami aj imidžom. Po ich vystúpení nasledovala kapela The Elements. Počas vystúpenia sa začala séria búrok, ktoré prechádzali až do krupobitia. Ani to však neodradilo skalných fanúšikov, ktorí si napriek intenzívnemu dažďu koncert užívali. Lakatos Projekt spolu s October Light roztancovali publikum v štýle ska.

Radi by ste čítali viac podobných článkov, ktoré nenájdete v iných médiách? Zdieľať

Koncert Chipa Kendalla bol v plnom prúde, keď sa nad Trojičné námestie opäť začali sťahovať mohutné mračná. Keďže predpovede počasia avizovali silnú búrku, organizátori koncert ihneď prerušili. Publikum na pár momentov zachvátila mierna panika, no po inštrukciách zo strany usporiadateľov si davy začali hľadať miesta na prečkanie dažďovej smršte. Keďže tá neprichádzala, svoj koncert „odkrútila“ kapela Newsboys. Po dvadsiatich minútach bolo však aj toto vystúpenie pre silný dážď prerušené. Organizátori následne ohlásili koniec koncertov a presun do Katedrály sv. Jána Krstiteľa na záverečnú polnočnú omšu.

V kostole účastníkov čakalo prekvapenie. Členovia kapely Newsboys sa prišli rozlúčiť poslednou piesňou In The Light od dcTalk. „Musíme sa ponáhľať na letisko, aby sme stihli let do Spojených štátov, ale máme pre vás poslednú pieseň tohto večera. Ešte jedna pieseň pre vás všetkých,“ lúčil sa s fanúšikmi frontman skupiny Michael Tait. „Vždy máme na pamäti zdravie a bezpečnosť našich návštevníkov, a to bol hlavný dôvod, prečo sme koncert headlinera predčasne ukončili. Rovnako ako našim návštevníkom, aj nám je ľúto, že Newsboys nemohli odohrať celý svoj koncert, o to krajší zážitok však bol, keď sa po ukončení rozhodli pozdraviť mladých, ktorí sa premiestnili do katedrály. Pre mňa osobne to bol veľmi emotívny moment a spolu s polnočnou omšou to bol nádherný a nezabudnuteľný záver festivalu,“ zhodnotil záver festivalu pre Postoy.sk Martin Královič, projektový manažér Festivalu Lumen.Vypomáhalo 250 dobrovoľníkov

Festival Lumen okrem koncertov na hlavnom pódiu ponúkal koncerty slovenských skupín S2G band, eSPé, Tretí deň a Jeno´s Brothers, ako aj alternatívny program na Domka Stage-i v priestoroch mestskej radnice. Jeho súčasťou bol aj známy novinár a zabávač Tomáš Hudák. Priebeh celého festivalu zabezpečovalo spolu 250 dobrovoľníkov. „Vzhľadom na to, že viac než 90% dobrovoľníkov pochádza zo saleziánskych stredísk z Trnavy, Kaplnej a zo stredísk z Bratislavy a vzhľadom na to, že sú to ľudia, s ktorými pracujeme celoročne, tak je to veľká výhoda a veľká pomoc pri organizácií festivalu takýchto rozmerov,“ uviedol salezián Peciar a dodal: „Festival je jedna z foriem, ktoré prehlbujú spoločenstvo a mladí ľudia rastú v preberaní zodpovednosti, v profesionalizácii v tých úsekoch, do ktorých sú zadelení.“

Zuzana Schaleková

Foto: Zuzana Schaleková (4), facebook.com (6)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo