Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. február 2017

Navaľného odsúdili na päť rokov podmienčne

Okresný súd v ruskom Kirove dnes odsúdil vodcu opozície Alexeja Navaľného za korupciu na päť rokov väzenia podmienečne, na zaplatenie pokuty vo výške 500.000 rubľov a skúšobnú lehotu v trvaní jedného roka a piatich mesiacov.

Navaľného advokát Vadim Kobzev po vynesení rozsudku oznámil, že jeho mandant sa odvolá, informovala agentúra RIA Novosti.
      

Navaľného spoluobvinený Piotr Oficerov dostal za napomáhanie páchaniu sprenevery štvorročný podmienečný trest a pokutu 500.000 rubľov.
      

Počas prestávky v dnešnom pojednávaní Navaľnyj kritizoval závery, ku ktorým dospel súd, a vyhlásil, že sú "do bodky" totožné s verdiktom v kauze Kirovles z roku 2013. Podľa Navaľného to dokazuje, že ruský súd neberie na vedomie verdikt Európskeho súdu pre ľudské práva.
      

Navaľnyj počas uplynulého víkendu otvoril prvý zo svojich predvolebných štábov, keďže v roku 2018 sa chce vo voľbách uchádzať o funkciu prezidenta Ruskej federácie. Dnešný rozsudok ho však práva kandidovať vo voľbách zbavuje, keďže bol odsúdený za závažný trestný čin so sadzbou väzenia do desať rokov. Navaľnyj i jeho štáb však už oznámili, že budú pokračovať v predvolebnej kampani.
      

Navaľnyj bol obžalovaný z toho, že ako poradca gubernátora Kirovskej oblasti v roku 2009 zorganizoval podvod, pri ktorom lesnícky závod Kirovles prišiel o 10.000 kubíkov dreva, čím tomuto štátnemu podniku vznikla škoda za 16 miliónov rubľov (vyše 252.000 eur).
      

Prvý proces v roku 2013 sa skončil vynesením päťročného nepodmieneného trestu, ktorý odvolací súd následne zmenil na podmienečný. Európsky súd pre ľudské práva však neskôr dospel k záveru, že ruská justícia porušila Navaľného právo na spravodlivý proces. Vlani v novembri potom ruský najvyšší súd pôvodný rozsudok zrušil a nariadil nový proces.

Inzercia

Odporúčame

Mazurek a Mizík - pokuta 1000 eur

Mazurek a Mizík - pokuta 1000 eur

Poslanci Národnej rady SR za ĽSNS Milan Mazurek a Stanislav Mizík by mali zaplatiť pokutu 1000 eur za hanlivé výroky, ktoré predniesli v pléne. Rozhodol o tom dnes Mandátový a imunitný výbor NR SR. Sankciu však ešte musí schváliť Národná rada SR.

-20%
Živo(t) v kostole
13,99 11,19

Pre tých, čo radi objavujú / Živo(t) v kostole

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Bohato ilustrovaná kniha - leporelo, ktoré malým aj veľkým deťom pútavo priblíži pestrosť liturgického roku

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.