Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
08. február 2017

Hlinov boj

KDH predstavuje po Slovensku program Nový november. Boli sme sa na to pozrieť.
Hlinov boj

Kresťanskí demokrati prežili pred rokom šok. Vo voľbách KDH celkom prepadlo a prvýkrát od svojho vzniku sa nedostalo do parlamentu. Odvtedy sa zmenilo vedenie, novým predsedom sa stal Alojz Hlina, ktorý – ako sám hovorí – odštartoval záchranný plán.

Jeho súčasťou bolo aj prijatie programového dokumentu Nový november, s ktorým kresťanskí demokrati vyrazili do ôsmich krajských miest. Sériu stretnutí s občanmi včera zakončili v Trnave a nasledovať by mali mítingy v tridsiatich okresných mestách.

V budove trnavskej Katolíckej jednoty Slovenska sa zhromaždilo do sto ľudí, účasť na východe vraj bola vyššia. Väčšinou ide „skalných“ kádehákov vo vyššom veku, ale tesne pred pódiom si našla miesto aj skupinka mladých ľudí. Stretnutie otvára exminister zdravotníctva Ivan Uhliarik, ktorý aj po zmenách v strane zostal krajským šéfom v Trnave a publiku okrem iného oznamuje aj to, že zo Skalice priviezol trdelníky.

Hľadáme svojho Mikloša

Potom sa slova ujíma Hlina a svoj príhovor štartuje motivačne. KDH má podľa neho už za sebou fázu záchrany, keď si všetci chceli do strany kopnúť a na jej troskách sa už plánovali nové projekty. „Teraz sa začína fáza vytesňovania a budovania odborného zázemia,“ vysvetľuje predseda.

Pod vytesňovaním myslí obsadenie konzervatívneho priestoru tak, aby KDH bolo prvou a jasnou voľbou pre každého konzervatívneho voliča. To, že za hlavného súpera v tomto zápase o konzervatívneho voliča považuje hnutie Borisa Kollára, Hlina síce priamo nepovie, ale z kontextu to je jasné.

Budovanie odborného tímu predseda KDH zhutní do jednoduchého sloganu. KDH vraj potrebuje nájsť svojho Ivana Mikloša, hoci druhým dychom hneď dodáva, že to netreba brať úplne doslova, keďže s viacerými názormi bývalého ministra financií nesúhlasí. Veci sú vraj na dobrej ceste. „Pred polrokom sa nikomu nedalo ani zavolať. Už sa dá a črtajú sa aj konkrétne mená,“ avizuje Hlina.

Každý z účastníkov dostane leták so základnými heslami programu Nový november. Navrhuje sa v ňom napríklad zriadenie sociálnej a stavebnej polície, ktorá bude vyšetrovať zneužívanie sociálnych dávok a porušenia stavebného zákona, prijatie takzvaného gazdovského zákona, akéhosi súboru opatrení pre poľnohospodárov, ktorý by mal zabezpečiť aj to, aby sa na kvalitnej pôde uskutočňovala poľnohospodárska výroba a nestavali sa tam výrobné haly.

Z ostatných bodov ešte zaujme zvýhodnenie domáceho dovolenkovania či program vodovodná a kanalizačná rúra k osade od štátu. Za predpokladu, že vylúčené spoločenstvo bude ochotné spolupracovať na svojom pozdvihnutí.

Proti neoliberalizmu a úžerníkom

V diskusii, ktorá nasleduje po Hlinovom prejave, vôbec nepadajú otázky na migrantov či kultúrno-etické témy, ako sú potraty alebo registrované partnerstvá. V kurze nie je ani zahraničná politika. Prítomných zaujíma najmä zdravotníctvo, sociálne otázky, exekútori a z politických tém akurát stratégia strany do župných volieb .

Inzercia

Bývalý minister Uhliarik musí vysvetľovať, prečo ho svojho času prezývali „pentliarik“. Skúša tomu čeliť s humorom. Môže za to vraj jeho meno, pretože pentliarik sa vyslovuje ľahšie ako „pentčislák alebo „pentzvolenská“. Finačnú skupinu Penta však vraj nijako nezvýhodňoval, naopak, išli po ňom, keďže nesúhlasil s predajom nemocníc v Galante a Dunajskej Strede a presadil zákon, podľa ktorého si zdravotné poisťovne nemohli vyplatiť zisk, ak mali pacientov na čakacích listinách.

Hlina sa v diskusii prezentuje ako tvrdý odporca ekonomického neoliberalizmu, cituje pápeža Františka, hovorí, že neverí v neviditeľnú ruku trhu a za najväčšiu výzvu a skúšku svojej politickej generácie považuje dokázanie toho, že aj štát môže dobre riadiť firmy. Bez toho, aby sa v nich kradlo.

Zo všetkých tém sa Hlina najviac odviaže pri úžere, praktikách nebankových inštitúcií a zneužívaní exekúcií. „Ani žiaden náčelník v Afrike neurobil svojmu ľudu to, čo tento štát dovolil úžerníkom páchať na tomto národe,“ tvrdí a zároveň ohlasuje vznik protiúžerníckej poradne.


Alojz Hlina v Katolíckej jednote Slovenska v Trnave.

V diskusii, do ktorej sa očividne zapája aj viacero členov a nižších funkcionárov hnutia, sa však ukazuje aj jedna zo slabín súčasného KDH. Mnohí z týchto ľudí akoby uviazli v politickom štýle 90. rokov. Veľa diskutujú a radi sa počúvajú. Sú schopní až neuveriteľne dlho rečniť a nič nepovedať. Napríklad aj na tému, aké je dôležité na zasadnutia miestnych klubov pritiahnuť mladých ľudí. V porovnaní s ľuďmi, ktorí sa hýbu okolo SaS či OĽaNO, im chýba akčnosť a cit pre realitu doby.

Vystupovanie nového predsedu pôsobí v tomto prostredí osviežujúco. Aj v porovnaní s Uhliarikom a ďalším prítomným členom straníckeho vedenia, novým podpredsedom Petrom Bobulom. Hoci Hlinov zemitý štýl, ktorého výhodou je jasnosť a zrozumiteľnosť, miestami skĺzava k povrchnosti, jedna vec sa mu nedá uprieť. Energia a nasadenie. Oceňuje to aj auditórium, z ktorého radov na jeho adresu zaznieva aj pochvala za to, že „má šťavu a nebojí sa“.

Hoci boj za návrat KDH do parlamentnej politiky je iba na začiatku, niekoľko povzbudivých faktov pre jeho členov a voličov existuje. Strana po prehratých voľbách nepadla úplne na dno, jeden z jej konkurentov, Procházkova Sieť, politicky skrachovala a aktuálne preferencie jej stále dávajú šancu dostať sa späť do parlamentu. Čakal niekto v marci minulého roku od KDH viac?

Odporúčame

Zdá sa, že žijeme v roku Antitrumpa

Zdá sa, že žijeme v roku Antitrumpa

Minulý rok bol v znamení vzbury voči establišmentu. Otázka preto znela, kam všade zatečie antiliberálna vlna, ktorá priniesla brexit a následne víťazstvo Donalda Trumpa. Ale dnes akoby tá vlna narazila na múr.