Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. február 2017

Gašpar: Podpisom pod vyhlásenie združenia NEF som zaujal osobný postoj

Podpisom pod vyhlásenie združenia NEF Hospodársky klub chcel prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar upozorniť na aktuálnu tému migrácie.

Gašpar to uviedol dnes počas tlačovej konferencie v budove policajného prezídia.

„Podpis je môj. Je to podpis, ktorým som urobil svoj osobný postoj k istej téme, v súlade s ľudskými a občianskymi právami,“ ozrejmil. Odmietol, žeby mohol byť jeho akt považovaný za politický akt. Pripomenul, že nikdy nebol členom politickej strany ani politického hnutia, ani v prospech nich nevyvíjal činnosť.

NEF vo vyhlásení predstavilo „Základný súbor opatrení voči ekonomickým migrantom". Dokument sa stretol s kritikou. Kancelária prezidenta SR Andreja Kisku ho napríklad označila „za plný pochybných konšpiračných tvrdení a dezinformácií". Kiska Gašpara vyzval, aby vysvetlil dôvody jeho podpísania.

„Chceli sme upozorniť na tému, ktorá je nanajvýš aktuálna pre celú spoločnosť, a v rámci tejto témy vyvolať spoločenskú diskusiu, čo sa asi podarilo,“ vysvetlil Gašpar. Podľa neho je neprimerané nazývať NEF konšpiračným združením. Pripomenul, že na jeho akciách vystúpilo od roku 1993 viacero významných osobností slovenského spoločenského a hospodárskeho života. „Ja odmietam akékoľvek nálepkovanie o konšpirácii alebo teóriách a dezinformáciách,“ povedal.

Vyhlásenie podľa Gašpara hovorí, aké najnovšie opatrenia napríklad prijala vláda Rakúska. „Treba si prečítať, čo všetko ide rakúska vláda prijímať na tému migrácia, aby ste pochopili, že téma je skutočne vážna,“ upozornil. V metropole Rakúska - Viedni je podľa policajného šéfa zlá bezpečnostná situácia, migranti tu majú na svedomí vyše 22.000 trestných činov.

Inzercia

„Je to 70 kilometrov od Bratislavy. Ak rakúska polícia začne vykonávať efektívne opatrenia, bude vytláčať páchateľov tejto trestnej činnosti do najbližšieho okolia, a to môžu byť veľké mestá Brno, Bratislava alebo Budapešť. My sa denne zaoberáme tým, aké opatrenia musí polícia prijať, aby sa nezhoršilo bezpečnostné prostredie, najmä na území mesta Bratislava,“ doplnil šéf polície.

NEF v dokumente okrem iného odporučilo vláde SR štatisticky sledovať štruktúru a počty migrantov, v právnej oblasti riadne zadefinovať celú oblasť pracovných povolení v nadväznosti na získanie občianstva v členskej krajine EÚ podľa domáceho práva členskej krajiny, sledovať financie, ktoré plynú do zahraničia pre rodinu migranta, sledovať ich objem a zaviesť ich dôslednú štátnu reguláciu, v oblasti školstva dôsledne uplatňovať vymáhanie nákladov na jazykovú a inú prípravu takejto pracovnej sily a iné.

V reakcii na dokument sa bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová oficiálne zriekla ocenenia Zlatý biatec za rok 2012, ktoré jej združenie udelilo. "Prečítala som si text vyhlásenia NEF Hospodársky klub o migrácii vrátane zoznamu signatárov, medzi ktorými je aj prezident Policajného zboru. Je neprijateľné, aby sa pod takúto zmes obsahových absurdít, mäteže faktov a posplietaných nelogických kvázi súvislostí ktokoľvek podpísal," uviedla.

Združenie vo vyhlásení píše o sprisahaní zahraničím platených mimovládnych organizácií. Súčasná migrácia je podľa jeho členov „precízne politicky a mediálne organizovaný stret s našou európskou civilizáciou“. Európania sú potom nevoľníkmi vo vlastnej krajine „aj vďaka uplatňovaniu 'ľudskoprávneho imperializmu' zo strany protinárodne orientovaných štruktúr. Klub tiež vo vyhlásení uviedol, že má záujem politicky sa angažovať.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.