Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. február 2017

Taliansko: Pri pobreží Líbye zachránili počas víkendu vyše 1500 migrantov

Vyše 1500 migrantov, ktorí sa na vratkých plavidlách pokúšali dostať do Európy, zachránili počas uplynulého víkendu vo vodách Stredozemného mora pri pobreží Líbye. Informovala o tom dnes talianska pobrežná stráž.

Len v sobotu zachránila talianska pobrežná stráž spoločne s námornými silami pri dovedna deviatich operáciách vyše 600 ľudí. Tí sa plavili na deviatich nafukovacích člnoch a dvoch malých lodiach. 
      

V nedeľu vykonala pobrežná stráž celkovo šesť operácií, pričom z mora pri nich zachránila vyše 900 ľudí. Títo imigranti sa po rovnakej ceste - z Afriky do Talianska - pokúšali dostať na troch nafukovacích člnoch a troch lodiach.
      

Taliansko s Líbyou nedávno podpísalo memorandum o posilnení spolupráce, ktorá by mala zabrániť tomu, aby sa z pobrežia Líbye vydávali na plavbu do Európy veľké počty migrantov. Rím prisľúbil, že líbyjským úradom v tomto smere poskytne potrebnú pomoc. 
      

Lídri členských štátov EÚ sa zároveň uplynulý piatok na neformálnom summite na Malte dohodli na zozname opatrení, ktorými chce EÚ v krátkodobom horizonte znižovať migračné toky z Afriky. 
      

EÚ je napríklad pripravená vyčleniť 200 miliónov eur na spoločné projekty s Líbyou v snahe obmedziť migračnú vlnu z Afriky do Európy a bojovať s prevádzačmi, ktorí využívajú chaos, čo v Líbyi nastal po páde režimu Muammara Kaddáfího v roku 2011.
      

Väčšina lodí s migrantmi sa vydáva na more z brehov na západe Líbye, ktoré od Talianska delí len 300 kilometrov.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva